Mednarodna pomoč Haitiju se bo po potresu nadaljevala, dokler bo potrebno, je dejal generalni podsekretar Združenih narodov za humanitarne zadeve John Holmes. Pomoč v hrani bosta še dva milijona ljudi potrebovala najmanj šest mesecev, meni Holmes.
Holmes je izrazil prepričanje, da so veliko več kot 121 preživelih, kolikor so jih doslej na Haitiju rešili mednarodni reševalci, izpod ruševin v prestolnici Port-au-Prince rešili sami Haitijci.
Na pomoč tuje ladje
Pred pristanišče prestolnice zdaj že prihajajo tuje ladje. Prispela je tudi ameriška t. i. plavajoča bolnišnica Comfort s 550 člani zdravniškega osebja, na katero helikopterji iz mesta vozijo najbolj nujne primere. V pristanišču je tudi ameriška letalonosilka Carl Vinson, francoska ladja Francis Garnier, na poti je španska ladja Castilla s 50 zdravniki in 450 vojaki, prihajajo tudi italijanska letalonosilka Cavour in kanadske ladje.
Ameriških vojakov in mornarjev je na Haitiju že 11.500, do konca tedna pa se bo njihovo število povečalo na 16.000. Varnostni svet ZN je pred dnevi sicer odobril okrepitev vojaškega dela misije za 2000 na 9000 vojakov in policijskega na skupaj 3600 policistov.
Prisotnost mednarodnih varnostnih sil je že začela kazati rezultate. Mednarodni vojaki in policisti so prevzeli nadzor nad razmerami v prestolnici.
Popotresni sunek povzročil preplah
Teden po tem, ko je Haiti prizadel močan potres, ga je včeraj stresel še sunkovit popotresni sunek z magnitudo 6,1 po Richterjevi lestvici. Epicenter je bil 60 kilometrov severozahodno od prestolnice. Že tako prestrašeni preživeli so se panično razbežali na prosto. Treslo se je sicer le osem sekund, za razliko od glavnega potresnega sunka v torek pred tednom dni, ko jo dosegel jakost sedme stopnje po Richterjevi lestvici in je trajal več kot pol minute.
Prebivalci bežijo iz mesta
Vse več prebivalcev prestolnice še vedno beži iz mesta z avtobusi in čolni, vendar pa se počasi vanjo vrača tudi življenje. V sredo naj bi na tržnici tako že bila na prodaj hrana in voda, sicer po hudo zasoljenih cenah. Začela sta delovati že urada za denarna nakazila, banke pa naj bi odprli konec tedna.
Osmi dan rešili še štiri ljudi
Večina reševalnih ekip se je že začela umikati iz porušenih mest, saj možnosti, da bi našli preživele, skorajda ni več. Kljub temu pa upanje vlivajo posamezna reševanja ljudi, ki so pod ruševinami čudežno preživeli. Reševalci so včeraj pod ruševinami našli še štiri preživele. Najprej so odkopali 25-letno žensko, nekaj ur pozneje so iz porušene katedrale rešili 70-letno upokojenko, nato pa še dva otroka. Vsi so dehidrirani, a skorajda brez poškodb.
Še vedno pogrešajo okoli tisoč državljanov EU
EU trenutno na Haiti pošilja humanitarno pomoč v vrednosti 122 milijonov evrov, v državo, opustošeno po potresu, pa je napotila tudi 683 strokovnjakov, je sporočila Evropska komisija. Sicer pa na Haitiju še vedno pogrešajo okoli tisoč državljanov EU.
V času potresa je bilo na Haitiju po ocenah 2700 državljanov EU. Nekaj čez tisoč jih pogrešajo, 35 jih je umrlo, devet je ranjenih. Po potresu so sicer iz države že evakuirali 829 Evropejcev.
Evropska komisija je za Haiti namenila 30 milijonov evrov nujne humanitarne pomoči, od tega tri milijone v 24 urah po potresu. Med članicami je doslej največ, dobrih 22 milijonov evrov, prispevala Velika Britanija.
Na prizadeto območje so članice Unije doslej med drugim poslale dve poljski bolnišnici, 30 zdravniških ekip, pet ekip za oceno škode in nekaj čez 900 šotorov.
Kot so sporočili v Bruslju, na Haitiju trenutno najbolj potrebujejo ekipe za nujno zdravniško pomoč, šotore – nujno jih potrebujejo okoli 20.000 – ter vodo, hrano in gorivo.
Evropska komisija je napovedala tudi, da bo dala na voljo sto milijonov evrov za kratkoročno obnovo in vzpostavitev delovanja haitijskih vladnih služb, srednjeročno pa naj bi prispevala še 200 milijonov evrov. Omenjena prispevka ne vključujeta prispevkov posameznih članic Unije.
K zbiranju sredstev so se vključile tudi humanitarne organizacije v Sloveniji. Preverite, kako lahko pomagate tudi vi.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.