UNICEF bo po katastrofalnem potresu na Haitiju zagotavljal nujno pomoč še več mesecev, sodeloval pa bo tudi v razvojni pomoči in obnovi. Popotresna obnova je namreč priložnost za Haiti in mednarodno skupnost, da z združenimi močmi ustvarita boljše življenjske pogoje, kot so bili pred potresom.
UNICEF Slovenija je s pomočjo slovenskih darovalcev do danes zbral že 403.333 evrov, skupaj pa je za nujno pomoč otrokom in njihovim družinam na Haitiju doslej nakazal že 331.000 evrov. Zbiranje sredstev pa se še vedno nadaljuje.
Haiti se je že pred potresom soočal z najvišjo stopnjo umrljivosti otrok na zahodni polobli. Orkani so močno prizadeli državo v preteklem letu, potres pa je uničil infrastrukturo in ohromil ključne storitve, potrebne za zagotavljanje humanitarne pomoči. Po ocenah haitske vlade se je število smrtnih žrtev po potresu povzpelo na več kot 200.000 – gre za sedmi najbolj smrtonosni potres v zgodovini človeštva in najhujšega na zahodni polobli doslej.
Krizne razmere na Haitiju so predvsem krizne za otroke. Skoraj 40 odstotkov haitskega prebivalstva so namreč mlajši od 14 let, zato so mnogi otroci tudi mesec dni po katastrofalnem potresu še vedno ogroženi in odvisni od nujne pomoči. UNICEF pri tem dnevno zagotavlja pitno vodo približno milijonu ljudi v Port-au-Princeu, Leoganu in Jacmelu in 30 začasnim zavetiščem za otroke, ki jih je oskrbel tudi s posebnimi paketi za higieno otrok. Z vodo in sanitarijami povezane bolezni povzročijo največ smrti otrok do petega leta starosti v svetovnem merilu.
Šole, ki v potresu niso bile poškodovane, so se znova odprle v torek, 2. februarja. UNICEF bo šolam zagotovil pakete z izobraževalnimi pripomočki za 120.000 otrok, spodbuja pa tudi objavo radijskih sporočil, namenjenih družinam, da otroke spet pošljejo v šolo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.