![Slovenija si z Estonijo deli 5. mesto na lestvici držav z najnižjo stopnjo umrljivosti novorojenčkov, kjer umre eden na 769.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2018/5c87e03ec1_62017577.jpg?v=38df&fop=fp:0.58:0.44)
Vsako leto življenje izgubi 2,6 milijona dojenčkov pred dopolnjenim prvim mesecem. V zadnjih dveh desetletjih je bil dosežen izjemen napredek na področju preživetja otrok, kaže poročilo Unicefa. Število otrok, ki umrejo pred petim rojstnim dnem, se je od 90. let prepolovilo in v letu 2016 doseglo 5,6 milijona. "Čeprav smo v preteklih 25 letih uspeli prepoloviti število smrti otrok, mlajših od pet let, pa napredek pri zniževanju umrljivosti novorojenčkov (do dopolnjenega prvega meseca) močno zaostaja," je poudarila Unicefova izvršna direktorica Henrietta Fore.
Novorojenčki, rojeni na Japonskem, na Islandiji, v Singapurju, na Finskem, v Sloveniji in Estoniji imajo največ možnosti za preživetje, v Pakistanu, Srednjeafriški republiki in v Afganistanu pa najmanj.
Na Japonskem umre le eden od 1111 dojenčkov, mlajših od enega meseca, medtem ko v Pakistanu kar eden od 22 dojenčkov ne doživi meseca starosti. Dojenčki na najbolj nevarnih krajih na svetu so 50-krat bolj ogroženi od tistih na varnejših območjih. Kar tri od desetih držav, kjer je smrtnost novorojenčkov najvišja, ležijo v Podsaharski Afriki, piše v poročilu Sklada Združenih narodov za otroke (Unicef).
Kljub vedno nižji ravni smrtnosti novorojenčkov se ta ni enako znižala po celem svetu. "Svetu ne uspeva zaščititi najbolj revnih dojenčkov," je dodala izvršna direktorica Unicefa in poudarila, da bi lahko večino teh smrti preprečili.
Poročilo še opozarja, da se kar osem od desetih držav z najvišjim tveganjem za rojstvo otroka nahaja v Podsaharski Afriki. Tam imajo nosečnice zaradi revščine, spopadov in pomanjkljivo opremljenih bolnišnic bistveno manj možnosti za ustrezno zdravstveno oskrbo med porodom.
Od 2,6 milijona dojenčkov, ki življenje izgubijo v prvem mesecu starosti, jih kar milijon umre na dan rojstva. Več kot 80 odstotkov smrtnih primerov je posledica prezgodnjih rojstev, zapletov ob porodu in različnih infekcij. Pri Unicefu so opozorili, da bi se lahko velikemu odstotku teh primerov izognili, če bi pri rojstvih prisostvovali izobraženi zdravstveni delavci in če bi imeli na voljo vsaj čisto vodo in razkužila.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.