Na svojem domu v kalifornijski La Jolli je v ponedeljek za posledicami raka trebušne slinavke umrla prva ameriška astronavtka v vesolju, 61-letna Sally Ride. V vesolje je poletela leta 1983 z raketoplanom Challenger, za njo pa je šlo v vesolje še 42 Američank, med njimi Sunita Williams s slovenskimi koreninami.
Ridova je v vesolje poletela še enkrat leta 1984, prav tako z raketoplanom Challenger, ki ga je dve leti pozneje, leta 1986, ob izstrelitvi razneslo. Prva Američanka v vesolju je nato delovala v preiskovalni komisiji nesreče, isto žalostno dolžnost pa je prevzela tudi leta 2003, ko je med povratkom na Zemljo razpadel raketoplan Columbia.
Ameriški predsednik Barack Obama je ob njeni smrti poudaril, da je Sally Ride narodna junakinja in močna vzornica, ki je navdušila več generacij deklet, da sežejo po zvezdah. Upravitelj vesoljske agencije Nasa Charles Bolden pa je dejal, da so ZDA izgubile voditeljico, raziskovalko in učiteljico.
Ridova je bila izbrana za astronavtsko kandidatko leta 1978, ko je tudi opravila doktorat iz fizike na univerzi Stanford. Po izobrazbi je bila fizik, napisala je pet knjig o znanosti za otroke, imela je svoje podjetje, prav tako pa je tudi predavala fiziko na univerzi Kalifornije v San Diegu.
V vesolje je šla sicer šele 20 let po tem, ko je takratna Sovjetska zveza v vesolje poslala Valentino Tereškovo kot vodjo misije Vostok 6. Se pa Ridova ponaša z naslovom prve homoseksualke v vesolju. Po smrti je za seboj pustila partnerico Tam O'Shaughnessy, s katero sta živeli skupaj 27 let.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.