Ameriška operna pevka Charity 'Sunshine' Tillemann-Dick, ki je preživela dve presaditvi pljuč, je umrla v 36. letu starosti. Kot poroča BBC, so Tillemann-Dickovi leta 2004 diagnosticirali pljučno hipertenzijo, zaradi česar je imela dve nujni presaditvi pljuč, da so ji rešili življenje.
Kljub bolezni je Charity nadaljevala ugledno kariero in s svojim sopranom navduševala ljubitelje opere po vsem svetu. Včeraj pa je njena družina sporočila, da je 35-letna operna pevka umrla. "Zjutraj se je življenjska zavesa zagrnila za eno izvrstnih junakinj," so sporočili na Facebook strani. "Naša ljubljena Charity je mirno umrla, obkrožena s svojim možem, mamo in sorojenci ter z nasmeškom na obrazu." Vzrok smrti še ni znan.

Tillemann-Dickova je živela v Baltimoru v Marylandu s svojim možem Yonatanom Doronom. Nastopala je po ZDA, Evropi in Aziji. V opernih vlogah je igrala Titanijo v Snu kresnih noči, Gildo v Rigolettu in Violetto v La Traviati. Pevka je nastopila na odru v gledališčih po vsem svetu, tudi v gledališču Rose v Lincoln Centru v New Yorku, v centru Johna F Kennedyja v Washington DC in Palači umetnosti v Budimpešti.
Zgodnje življenje
Charity je odraščala v Denverju v Koloradu, v mormonsko-judovski družini. Imela je deset bratov in sester. Čeprav je rada pela že od malega in uživala v družinskih izletih v opero in simfonijo, pa je vedno mislila, da bo postala političarka. Tako bi sledila svojemu dedku, Tomu Lantosu, ki je preživel holokavst in skoraj 30 let služil kot demokrat v predstavniškem domu, in starejšemu bratu Tomicahu Tillemannu, ki je bil pisec govorov za Hillary Clinton. "To je nekako naša družinska trgovina, mislim," je o politiki povedala leta 2013.
Po končanem študiju in preživljanju časa na številnih političnih kampanjah se je odločila, da se vrne h glasbi. "Odločila sem se, da si ne bom mogla oprostiti, če se ne bom preizkusila v glasbi," je povedala. Nato je začela z intenzivnim programom usposabljanja na ugledni Akademiji za glasbo Franza Liszta v Budimpešti na Madžarskem.
Diagnoza
Ko je bila stara 20 let, so ji diagnosticirali idiopatsko pljučno hipertenzijo, redko bolezen, katere značilnost je skrajni pritisk na srce brez očitnega vzroka. Stanje je povzročilo, da je njeno srce nabreknilo za 3,5-krat nad normalno velikost. Z diagnozo so razložili tudi njene nedavne omedlevice in kratko sapo, hkrati pa so ji povedali, da bo živela le še od dve do pet let.
Charity je povedala, da ji je eden njenih zdravnikov svetoval, naj preneha peti. V upanju, da se bo izognila presaditvi pljuč, so ji predpisali flolan, tekoče zdravilo, ki so ji ga skozi cevko v prsih dodajali neposredno v srce. Črpalka je skupaj s potrebnimi ledenimi paketi in pomožno opremo tehtala približno dva kilograma. Ker ni želela opozarjati na svoje stanje med avdicijami in nastopi, si je zdravilo prilepila na stegno. "Soprani so že tako dovolj nepredvidljivi, tudi brez kritične bolezni," je povedala. Leta 2009, pet let po začetni diagnozi, so Charity prvič presadili pljuča na kliniki Cleveland v Ohiu. Čeprav ji je transplantacija rešila življenje, je bila Charity glede operacije zelo v skrbeh, saj ni vedela, kakšen vpliv bo imela na njen glas. "Celo življenje sem trenirala telo, pljuča in glas, da sem delala usklajeno in vedela sem, da bom to izgubila," je povedala.
Zaradi zahtevne operacije je bila Tillemann-Dickova več kot mesec dni v komi, skoraj dva meseca pa sama sploh ni mogla dihati. Preden je ponovno poskušala peti, se je morala naučiti jesti, hoditi in govoriti. Prva pesem, ki jo je poskušala zapeti, je bila Smile Nata King Colea.
Kariera, obremenjena z boleznijo
Presaditev pljuč traja približno pet let, Charityjino telo pa je začelo zavračati presajene organe le nekaj mesecev po operaciji. Ko je čakala na še eno ujemanje z donatorji, so zdravniki njeni družini povedali, da najverjetneje ne bo preživela. Toda med čakanjem je Charity še naprej pela. Leta 2011 je, še vedno brez delujočih pljuč, je debitirala v gledališču Rose v Lincoln Centru. Med petjem sta jo v zakulisju čakala jeklenka s kisikom in invalidski voziček. "Komaj sem lahko dihala, vendar sem še vedno lahko pela," je povedala. "To je bil čudež."
Januarja 2012 je prestala drugo presaditev pljuč, ki ju je darovala Američanka srednjih let. Tillemann-Dickova je postala dobra prijateljica s hčerko donatorke.
Drugo dejanje
Tillemann-Dickove bolezen ni ustavila, ampak je nadaljevala svojo kariero in pela z novimi pljuči. Njen prvenec, American Grace, je po izdaji leta 2014 dosegel prvo mesto na tradicionalnih klasičnih lestvicah Billboarda. Njena predanost glasbi se je ujemala tudi z njenim zagovorniškim delom. Bila je namreč nacionalna predstavnica združenja za pljučno hipertenzijo, ki je delala na ozaveščanju, povečala zvezno financiranje raziskav in spodbujala preventivno medicino. Tillemann-Dickova je delila tudi svojo navdihujočo zgodbo z občinstvom po ZDA. "Bilo je toliko čudežev, ki so tlakovali to najbolj nepričakovano pot," je povedala.
Leta 2015 se je soočila z novim zdravstvenim problemom. Diagnosticirali so ji redkega in agresivnega kožnega raka, ki naj bi bil posledica jemanja zdravil za pljuča. Zdravljenje je zahtevalo kemoterapijo, sevanje in operacijo, vključno s posebnim postopkom, ki je zahteval rezanje živca na njenem obrazu, ki vpliva na gibanje mišic na desni strani ust.
"Življenje je polno smrti. Glasba, polna žalosti," je Tillemann-Dickova zapisala v knjigi The Encore: Memoir in Three Act, ki jo je izdala leta 2017. "Veliki umetniki so vedno povečevali obe."
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.