7-letna deklica iz Jemna, Amal Hussein, katere fotografija, objavljena v The New York Times, je postala simbol največje humanitarne krize na svetu, je umrla. Novico je potrdilo jemensko ministrstvo za zdravje. Umrla je 26. oktobra.
Gre za fotografijo znanega fotografa Tylerja Hicksa, ki je bila posneta 18. oktobra v Unicefovi kliniki v mestu Aslan. Prikazuje pa podhranjeno, izstradano deklico – podoba, ki ponazarja na milijone jemenskih otrok, ki se vsakodnevno soočajo z lakoto zaradi brutalne vojne v Jemnu. Le nekaj dni po objavi fotografije je bila Amal mrtva. Hicks je z novinarjem Declanom Walshem preiskoval vpliv triletne vojne na jemensko prebivalstvo.
"Bila je majhna deklica, ki je ležala čisto pri miru. Njena mama je sedela pri njej. Povedala nam je, da so begunci iz drugega dela države. Njihov dom so bombardirali v Saadi, vzdolž meje s Savdsko Arabijo," je za Euronews povedal Walshem. Družina si ni mogla privoščiti hrane. Poleg podhranjenosti je Amal trpela tudi za hudo diarejo in bruhanjem. A v bolnišnici, ki se nahaja 144 kilometrov od prestolnice Sane, za Amal ni bilo prostora, starši pa si niso mogli privoščiti poti, da bi jo odpeljali drugam. Zato so jo starši odpeljali nazaj v begunsko taborišče.
Njena zgodba je postala simbol, kar Walsh imenuje jemensko "katastrofo, ki jo je povzročil človek".
Po objavi fotografije sta ameriški obrambni minister James Mattis in zunanji minister Mike Pompeo pozvala k premirju v "naslednjih 30 dneh". A lakoto in pomanjkanje v Jemnu je popolnoma zasenčil umor savdskega novinarja Hašokdžija v konzulatu Savdske Arabije v Istanbulu.
Že tri leta trajajoča državljanska vojna v Jemnu je popolnoma opustošila državo in jo pahnila v največjo humanitarno krizo na svetu. Po zadnjih podatkih je v bojih med mednarodno koalicijo pod vodstvom Savdske Arabije in hutijskimi uporniki umrlo vsaj 10.000 ljudi. Pogosti so napadi na civiliste, bombardiranja porok, pogrebov in šolskih avtobusov so v preteklosti pretresla svetovno javnost.
Delne blokade države pa so 12 milijonov prebivalcev pahnile na rob lakote, kar nekateri že opisujejo kot najhujšo lakoto v zadnjih 100 letih. Prav gospodarska vojna je zahtevala največji davek na civilnemu prebivalstvu. Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je uvedla vrsto kaznovalnih gospodarskih ukrepov, z namenom spodkopati hutijske upornike, ki nadzorujejo severne predele države. A ti ukrepi, vključno z občasnimi blokadami, omejitvami uvoza in odrekanje plač okoli milijon državnim uslužbencem, je na milijone ljudi pahnilo v revščino, piše The New York Times.
Sklad ZN za otroke (Unicef) opozarja, da več kot sedmim milijonom otrok v Jemnu grozi lakota, pomagalo pa jim ne bo niti končanje dolgoletnega konflikta. "Danes 1,8 milijona otrok, mlajših od pet let, ogroža akutna podhranjenost, 400.000 pa jih je že prizadela akutna podhranjenost," je dejal predstavnik regionalnega direktorja Unicefa, ter dodal, da je "vojna še poslabšala že tako slabe razmere" v najbolj revni državi arabskega sveta.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.