Rojena v Romuniji je bila Eva Kor skupaj s svojo družino leta 1944 poslana v koncentracijsko taborišče Auschwitz. Drugo svetovno vojno sta od celotne družine preživeli zgolj ona in njena sestra dvojčica Miriam. A bile sta za vedno zaznamovani z mučenjem, ki sta ga utrpeli pod rokami zloglasnega Josefa Mengeleja, poznanega kot angel smrti.
Predvsem zaradi medicinskih poskusov, ki jih je izvajal na zapornikih v Auschwitzu, kjer je deloval od leta 1943. Bil je tudi del skupine, ki je odločala, kdo bo poslan v plinske celice. Smrtonosne poskuse in mučenja naj bi izvajal na približno 1000 dvojčkih in drugih zapornikih taborišča. "Trikrat na teden smo šli v krvni laboratorij. Tam so nas okužili z bakterijami in kemikalijami ter vzeli velike količine krvi," je Eva pripovedovala leta 2001.
Svoje spomine je izpovedala na sojenju knjigovodji iz Auschwitza, Oskarju Gröningu, ki je bil leta 2015 zaradi sostorilstva pri umoru več kot 300.000 ljudi obsojen na štiri leta zapora.
Med drugim je dejala, da je, ko je zbolela za visoko vročino, slišala Mengeleja zraven nje, kako se "sarkastično smeji". "Škoda, zelo mlada je. Ima približno dva tedna," je dejal. Ker ni mogla hoditi, se je splazila po tleh do svoje sestre, ki so ji vbrizgali substanco, s katero naj bi zamrznili rast ledvic. "Če bi jaz umrla, bi Miriam ubili z injekcijo v srce. Mengele bi izvedel primerjalno obdukcijo," se je spominjala Eva. Mengele je po koncu druge svetovne vojne pobegnil, DNK rezultati pa so kasneje potrdili, da je leta 1979 utonil v Braziliji.
Eva se je na sojenju Gröningu približala in se z njim rokovala, piše BBC. V zadnjih letih življenja je pozivala k odpuščanju.
Eva je bila s sestro osvobojena tik pred 11. rojstnim dnem, 27. januarja 1945. "Imeli so nasmehe na obrazih. Dali so nam čokolado, piškote, objeli so nas. Prvič sem okusila svobodo," pa se je Eva spominjala ruskih vojakov.
Po vojni je odšla v Izrael, kjer se je kasneje poročila z Američanom ter se preselila v zvezno državo Indiana. Leta 1985 je ustanovila muzej in izobraževalni center Candles Holocaust Museum and Education Center. Svoje življenje je posvetila ozaveščanju o holokavstu, v zadnjih letih se je Eva vsakoletno vračala v nekdanje koncentracijsko taborišče.
Na svojem zadnjem obisku Auschwitza lansko leto je dejala: "Odpustite svojim najhujšim sovražnikom. V trenutku, ko sem odpustila nacistom, sem se počutila osvobojeno od Auschwitza in od tragedije, ki sem jo doživela."
V muzeju, ki ga je ustanovila, so ob njeni smrti zapisali, da se je Eva v svojem življenju "s svojim sporočilom o premagovanju tragedije in odpuščanju" dotaknila življenj tisočih. Umrla je v 85. letu starosti na Poljskem, med njenim vsakoletnim obiskom Auschwitza.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.