Kim Jong Ila naj bi že leta 2008 zadela kap. Sicer pa je veliki vodja osiromašenega ljudstva užival v uvoženih cigarah, alkoholu in hrani, zaradi česar naj bi imel težave s srcem in sladkorno bolezen. Zdravstvene težave so se v zadnjem času že kazale na njegovem obrazu.
Že znan datum pogreba
Pogreb severnokorejskega voditelja bo 28. decembra, do 29. decembra pa bodo v državi dnevi žalovanja. Kimovo truplo bo cel teden ležalo v spominski palači Kumsusan v prestolnici Pjongjang. Tam leži tudi njegov oče Kim Il Sung.
Sicer pa Severna Koreja v svet pošilja posnetke in fotografije ljudi, ki jočejo, nekateri so že na meji histerije. "Moj vodja, kaj bomo storili? Vodja, prosim, vrni se ... Ne moreš nas zapustiti. Večno te bomo čakali, vodja," je slišati na ulicah Pjongjanga.
Severnokorejska televizija je pokazala člana partije, ki sta krčevito jokala in razbijala po mizah. "Ne morem verjeti. Kako je lahko odšel kar tako? Kaj naj zdaj naredimo?!" je v kamero ves iz sebe dejal Kang Tae Ho. "Tako se je trudil, da bi nam izboljšal življenje, zdaj pa nas je kar zapustil," pa je ihtel Hong Sun Ok.
V državi naj bi vladale izredne razmere, na terenu so številni agenti državne varnosti, ki spremljajo in beležijo nenavadne odzive ljudi. Državno vodstvo namreč želi brez večjih pretresov ustoličiti Kimovega sina.
Nekateri se leta 1994 niso primerno odzvali, zato so bili kaznovani
Ljudje so tokrat ob žalovanju zelo previdni. Nekateri so namreč resnično pretreseni in so njihove solze pristne, spet drugi pa se iz varnostnih razlogov malce pretvarjajo. "Vsi poskušajo biti zelo previdni. Opozarjajo, da so nekatere ljudi poslali na kraje, od koder niso mogli pobegniti, mnogi pa se niso nikoli vrnili, ker so storili kaj narobe med zadnjim nacionalnim žalovanjem," je zapisal seulski Daily NK, internetni časnik severnokorejskih prebežnikov. Zadnje "nacionalno žalovanje" v Severni Koreji je bilo leta 1994, ko umrl Kimov oče, Kim Il Sung.
Oblast prevzema Kim mlajši
Uradni mediji v Pjongjangu so državljane po objavi novice o smrti državnega voditelja pozvali, naj "zvesto častijo spoštovanega tovariša Kim Jong Una", tretjega sina pokojnega Kima, ter "naj bodo z njim združeni v žalovanju".
Kim Jong Unovo vodstvo zagotavlja nadaljevanje revolucije, ki jo je začel Kim Il Sung in nadaljeval Kim Jong Il, še piše v uradnem sporočilu. O Kim Jong Unu je sicer malo znanega, bil pa naj bi mlajši od 30 let.
Preberite tudi: Južna Koreja je ob novici o Kimovi smrti v svoji državi razglasila rdeči alarm.
Kim Jong Il se je rad odpravil na teren. Več v spodnji galeriji:
Vojska na ulicah Musana
Mediji poročajo, da je vojska zavzela mesto Musan, ki leži v bližini kitajske meje. Vojaki so ljudem ukazali, da morajo ostati v svojih hišah. Lokalne oblasti naj bi se bale, da bodo prebivalci skušali zbežati v sosednjo državo. Sicer pa so iz Pjongjanga že 18. decembra ob 1. uri vojski ukazali, naj zapre severnokorejsko-kitajsko mejo. Vojaki so šele danes izvedeli, zakaj takšen ukaz.
Očitno je torej, da se je vodstvo pripravilo na morebitne izredne razmere, ki bi izbruhnile ob obvestilu, da je ljubljeni vodja umrl.
Poletele so tudi rakete
Južna Koreja je potrdila, da je severna soseda danes zjutraj s svojega ozemlja, in sicer ob vzhodni obali, izstrelila nekaj raket kratkega dosega.
KOMENTARJI (872)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.