84-letnega nadškofa Marcinkusa so našli mrtvega na njegovem domu v Arizoni, je sporočila tiskovna predstavnica rimskokatoliške škofije v Phoenixu, ki pa ni navedla vzroka smrti. Marcinkus, sicer državljan ZDA, je zadnja leta živel v Sun Cityju v Arizoni.
Rodil se je leta 1922 v predmestju Chicaga, leta 1947 je bil posvečen v duhovnika, leta 1969 pa je bil imenovan za nadškofa.
Po zaslugi svoje telesne moči in postave, v višino je meril skoraj dva metra, je služil tudi kot telesni stražar papeža Janeza Pavla II na njegovih prvih potovanjih v tujino.
Od leta 1978 do 1989 je vodil Inštitut za verske posle (IOR), ki je splošno znan kot vatikanska banka. Ta položaj je moral zapustiti zaradi vpletenosti v bankrot privatne italijanske banke Banka Ambrosiano, katere glavni delničar je bil Vatikan. Direktorja banke Ambrosiano, Robeta Calvija, ki so ga zaradi njegovih tesnih stikov z vatikansko banko imenovali kar "Božji bankir", so po bankrotu, ki je povzročil kar 1,3 milijarde dolarjev dolga, našli obešenega pod londonskim mostom Blackfriars. Najprej so njegovo smrt pripisali samomoru, ko so v začetku 90. let njegovo truplo izkopali, pa so ugotovili, da bi lahko šlo za umor. V Italiji trenutno poteka sojenje petim obtožencem za umor Calvija.
Marcinkus je takrat zanikal vsakršno sokrivdo in odgovornost. Čeprav so ga italijanske oblasti hotele v zvezi s tem aretirati in zaslišati, se je kot vatikanski uradnik skliceval na imuniteto in se izognil sodnemu pregonu. Podprl sam papež Janez Pavel II., tako da je Vatikan leta 1987 zavrnil njegovo izročitev.
Ob tem so zatrjevali, da je Marcinkus žrtev in da nima nič s tem primerom. Marcinkus je nato leta 1990 zapustil Vatikan in se vrnil v Chicago. Istega leta se je tudi upokojil, vendar je ostal dejaven v lokalnem cerkvenem duhovništvu.
Škandal banke Ambrosiano še vedno v veliki meri ostaja nerazvozlan. Še vedno ni razjasnjeno, kam je šel denar, ki naj bi v veliki meri pripadal italijanski mafiji. Italijanski tožilci tudi menijo, da je Calvija umorila mafija, saj naj bi ta ukradel denar, ki naj bi ga opral za njih. Čeprav to nikoli ni bilo dokazano, je Vatikan v izvensodnih obravnavah izplačal 250 milijonov dolarjev odškodnin, od takrat naprej pa vlaga le še v državne obveznice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.