Tujina

Umrl Robert Mugabe: Zimbabveju vladal 37 let, odnesel ga je vojaški udar

Harare / Singapur, 06. 09. 2019 07.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V 96. letu starosti je umrl nekdanji predsednik Zimbabveja Robert Mugabe. Heroj boja za neodvisnost, čigar vladavina se je sprevrgla v tiranijo in državo popeljala v globoko gospodarsko krizo. Z oblasti ga je po skorajda štirih desetletjih odnesel vojaški udar.

Umrl je dolgoletni nekdanji zimbabvejski predsednik Robert Gabriel Mugabe, junak osvoboditve države izpod britanskega kolonialnega jarma, ki se je nato spremenil v ekscentričnega despota. Zimbabveju je s trdo roko vladal 37 let, dokler ga pred dvema letoma niso odstavili njegovi do tedaj najbližji sodelavci. Star je bil 95 let.

Robert Mugabe je umrl v 96. letu starosti.
Robert Mugabe je umrl v 96. letu starosti. FOTO: AP

Mugabejevo smrt je potrdil njegov naslednik Emmerson Mnangagwa, s tem pa se končuje tudi obdobje v zgodovini Zimbabveja. "Z veliko žalostjo sporočam, da je umrl ustanovni oče Zimbabveja in nekdanji predsednik Robert Mugabe. Bil je ikona osvoboditve, Panafričan, ki je svoje življenje posvetil emancipaciji in opolnomočenju svojega ljudstva. Njegov prispevek k zgodovini našega naroda in celine ne bo nikoli pozabljen," je na Twitterju zapisal aktualni zimbabvejski predsednik Mnangawa.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Razlog za njegovo smrt naj bi bilo dalj časa trajajoče slabo zdravstveno stanje, poroča BBC. V zadnjih mesecih naj bi redno potoval na zdravljenje v Singapur, kjer je tudi umrl.

Mugabe je bil sprva zelo priljubljen, a se je njegovo vladanje sčasoma začelo spreminjati v diktaturo.
Mugabe je bil sprva zelo priljubljen, a se je njegovo vladanje sčasoma začelo spreminjati v diktaturo. FOTO: AP

Od ikone neodvisnosti do diktatorja: z idejami marksizma se je 'okužil' med študijem

Robert Mugabe se je kot sin tesarja rodil 21. februarja 1924 v katoliškem misijonu Kutama, zahodno od Harareja, v tedanji britanski koloniji Rodeziji v osrednji Afriki, ki ji je vladala bela manjšina. Veljal je za pridnega otroka, ki se je rad učil. Knjigo je s seboj nosil tudi na pašo, navajajo njegovi biografi. Izučil se je za učitelja, potem pa je odšel študirat na univerzo v Južnoafriški republiki. Tam je srečal veliko kasnejših južnoafriških temnopoltih nacionalističnih voditeljev, v času študija ša je padel tudi pod vpliv marksističnih idej. Po študiju je odšel v Gano, kjer je poučeval. Tam ga je navdahnil ustanovitelj države, predsednik Kwame Nkrumah.

V domovino Rodezijo se je vrnil leta 1960 in se pridružil nacionalističnim gibanjem – Zimbabvejski uniji afriških ljudstev (Zimbabwe African Peoples Union - ZAPU). Zaradi kritiziranja tedanje vlade so ga leta 1964 brez sojenja obsodili na deset let zapora.

Po izpustitvi se je umaknil v sosednji Mozambik, kjer je prevzel vodenje Zimbabvejske afriške ljudske osvobodilne vojske (ZANU) ter gverilske sile, ki jih je financirala komunistična Kitajska, borile pa so se za neodvisnost od britanskih kolonialističnih sil. Kolonialne oblasti v Rodeziji so leta 1978 (tudi pod pritiskom mednarodnih sankcij) nato le začele pogovore s predstavniki črnske večine. Spopadi za oblast so se sicer nadaljevali še dve leti, dokler se Mugabe s svojimi soborci ni vrnil v državo.

Na volitvah 1980 je bil Mugabe izvoljen za predsednika države.
Na volitvah 1980 je bil Mugabe izvoljen za predsednika države. FOTO: AP

Po odpravi britanske kolonialne nadvlade in volitvah leta 1980 je prevzel položaj predsednika vlade v novi državi Zimbabve, v kateri sta vladali Mugabejeva stranka ZANU in rivalska ZAPU pod vodstvom Joshue Nkoma. A že tri leta kasneje se je začela krvava državljanska vojna med obema skupinama, iz katere je štiri leta kasneje kot zmagovalec izšel Mugabe. Nkomo pa je tedaj postal eden prvih žrtev Mugabejevega zatiranja drugače mislečih.

Skorajda štiri desetletja Mugabeja na oblasti so zaznamovali korupcija, globoka gospodarska kriza in zatrtje opozicije - med drugim poboj okoli 20.000 ljudi v 80. letih preteklega stoletja v provinci Matabeleland, s čimer je strl opozicijskega nasprotnika Joshua Nkomo, piše Guardian. A opozicija se je skupaj s sindikalnimi gibanji združila v Gibanje za demokratične spremembe v letu 1999, predvsem v luči tedanje gospodarske krize. Ko se je Mugabe prvič soočil s resno politično grožnjo, je začel s programom redestribucije zemlje oziroma z zemljiško reformo, s katero je bele kmete nasilno odstranil z njihove zemlje, na njo pa so naselili črne kmete in podpornike njegove stranke, kar je okrepilo Mugabejevo priljubljenost med podporniki. Napadi na opozicijo so se nadaljevali tudi v naslednjih letih. 

Po veliki zmagi se je razglasil za predsednika Zimbabveja in na položaju ostal praktično do konca. Skoraj mu je uspelo uresničiti napovedi, da bo državi vladal do 100. leta. Mnogi so verjeli, da bo umrl na položaju.

Junak boja za neodvisnost je sprva bil zelo priljubljen in tudi mednarodno priznan voditelj mlade države sredi Afrike, saj je napovedoval politiko rasne sprave in celovito gospodarsko in socialno prenovo države.

Skozi leta na oblasti pa se je njegova vladavina začela vse bolj spreminjati v diktarorski režim oziroma tiranijo, gospodarske reforme pa v družbene eksperimente, ki so se končali klavrno in dejansko še zaostrili nasilje predvsem nad belsko manjšino v državi. Ena takih spornih politik je bila zemljiška reforma, ko so v Zimbabveju konec 90. let tudi začeli s posestev nasilno preganjati bele kmete, njihovo zemljo pa so razdelili naprej. S tem si je Mugabe zapravil še zadnje simpatije v mednarodni skupnosti.

Po eni strani naj bi s to redistribucijo posesti pomiril notranje napetosti, zlasti med vojnimi veterani, a je po drugi strani praktično uničil kmetijski sektor, saj novi posestniki običajno niso vedeli veliko o kmetovanju. Poleg tega so tuji vlagatelji začeli panično zapuščati državo, ki je nato začela pospešeno drseti v gospodarsko bedo. Hiperinflacija v Zimbabveju z večmilijonsko stopnjo je postala pregovorna, Zimbabve pa je postajal bolnik sredi Afrike.

Mugabe je sicer odgovornost za stanje v državi pripisoval predvsem zaroti Zahoda, ki da hoče uničiti državo, pa čeprav so zahodne države uvedle sankcije predvsem proti njemu osebno in proti njegovim sodelavcem, ne pa proti gospodarstvu.

Mugabe pa je medtem v državi predvsem utrjeval svojo oblast. Ni dopuščal nobene kritike. Kdor mu je nasprotoval, je zelo hitro izginil, pogosto za vedno. Formalno je v državi vzdrževal demokracijo in na volitvah redno zmagoval s plebiscitarno podporo. A seveda s pomočjo prevar.

Postal je vodja gverilskih sil, ki so se borile za neodvisnost.
Postal je vodja gverilskih sil, ki so se borile za neodvisnost. FOTO: AP
Mugabe je vendarle tudi zaradi visoke starosti vse težje nadzoroval dogajanje v državi, pa tudi v lastni stranki. Če je v prvem desetletju novega tisočletja še uspel zadušiti 'upor' opozicijskega voditelja Morgana Tsvangiraija, pa je nato, ko je dopolnil 90 let, postal boj za njegovo nasledstvo vse bolj očiten. Ko je leta 2017 skušal odstaviti svojega podpredsednika, ga je doletel vojaški udar. Najprej so ga spravili v 'hišni pripor', nato pa ga po množičnih demonstracijah prisilili v odstop. Po tem se je njegovo zdravje začelo hitro slabšati. V zadnjih letih pred smrtjo se praktično ni več pojavljal v javnosti. Za njim ostajata 41 let mlajša druga žena Grace in dva sinova.

A oblasti so ga na koncu stali notranjepolitični boji - predvsem med 41 let mlajšo ženo Grace, in njegovim podpredsednikom države, Mnangagwo. Ta si je zagotovil vojaško podporo, ko je kazalo, da bo Grace postala uradna naslednica Mugabeja, ki se je že takrat soočal s slabim zdravjem.

Po množičnih protestih in preobratu vojske, sicer dolgoletne zaveznice Mugabeja, je ta na koncu odstopil leta 2017. Dobil je status očeta naroda in radodarno pokojnino, ter je tako tudi svoja zadnja leta preživel v razkošju.

Iz sveta se vrstijo odzivi na njegovo smrt

Iz sveta se medtem vrstijo odzivi na njegovo smrt.

Številni so danes spomnili na njegovo vlogo osvoboditelja države izpod britanske oblasti, med drugim ruski predsednik Vladimir Putin"Veliko pomembnih datumov v moderni zgodovini Zimbabveja je povezanih z imenom Robert Mugabe. Osebno je ogromno prispeval k boju za neodvisnost vaše države, za izgradnjo zimbabvejskih državnih institucij," je dejal Putin.

Južnoafriški predsednik Cyril Ramaphosa pa je ocenil, da se je Zimbabve pod vodstvom Mugabeja uspešno boril proti kolonializmu, kar je služilo kot navdih za boj Južne Afrike proti apartheidu "in je v nas zgradilo upanje, da bo tudi Južna Afrika nekoč svobodna".

Tudi v Pekingu so opozorili na Mugabejev boj za Zimbabve in ocenili, da je trdno branil suverenost svoje države in se upiral tujemu vplivu.

Mugabeju sta se med drugim poklonila tudi predsednika Kenije in Tanzanije Uhuru Kenyatta in John Magufuli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (115)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

leond1
08. 09. 2019 13.25
+0
bobo in milan sta enaka
Cisto na hitro
07. 09. 2019 12.21
-2
Kitajski precednik je napisal da se je Mugabe upiral tujemu vplivu. HAHAHAHHAA. Dandanes so Kitajci v Zimbabveju kot uši, vsa naravna bogastva jim bodo pobrali. To pa ni imperializem???? Aja to je komunizem po meri človeka je rekel naš Milan pred 30 leti ko je bil precednik Centralnega komiteja zveze komunistov. No saj te funkcije mu niso nikoli vzeli. Samo zamrznil jo je. Hahaha. Volk dlako menja, nravi pa ne.
buda78
07. 09. 2019 12.14
ma bundo na gumbe
andro69
07. 09. 2019 10.12
+1
Nihče ga ne bo pogrešal...
leond1
06. 09. 2019 20.39
+3
mi imamo tudi takega trota s 5000 evri penzije pa mu ni nikol zadost
tbmb
06. 09. 2019 19.54
+12
Kjer vlada vojska ni prihodnosti za ljudstvo 😢😢😢😢
Rains
06. 09. 2019 19.44
+0
Njegov vzornik je bil Tito. Kdo pa drug. Celo pri nas je še en kup zvezdarjev ki jokajo za njim.
sscuka
07. 09. 2019 09.16
+4
Ne vem točno kako je bilo pod Titom ker sem premlad. Slišati pa je da je bil majhen človek več vreden, bol poštet in je lepše živel. Predvsem bi morali nazaj imeti zakon o plači državnih direktorjev ki bi morala biti omejena na recimo 6 kratnik najnižje plače v ustanovi ki jo vodi. Npr. če je za čistilko 700€ se pravi on ne sme imeti več kot 4200 ne pa da imajo po 20000€.
wolfterier
07. 09. 2019 09.51
-3
Po volitvah je Mugabe rekel: Jaz bom vladal,komu ni všeč,se lahko obesi.Pri nas je Šarec rekel:Luzerji bomo vladali,če zmagovalcu ni všeč,ga lahko zapremo. Torej je razlika med Slovenijo in Zimbabvejem,a ne.
setisfekšn
06. 09. 2019 19.42
-5
Mugabe je bil faca! Vsa cast mu!naj pociva v miru!
alicante1234
06. 09. 2019 19.02
+8
Črni Marksist, ki je z zemljiško reformo totalno zavozil državo. Po isti poti gre danes Mandelina Južna Afrika.
Thinc25
06. 09. 2019 17.16
+4
Robert Mugabe je bil diktator, ki si je srčno želel socializma, podobno kot naši levaki.
Kollerik
06. 09. 2019 18.39
+6
Vi ste ga ohranili v RKC in na Trstenjakovi, prej ste šli v penzije, kot bi bilo treba...zato najprej pometi PRED svojim pragom.
ecnarf
06. 09. 2019 16.48
-6
takeli bolje da se ne bi nikoli rodili jih imamo tudi pri nas, žal
Infraping
06. 09. 2019 15.27
+5
reakcionar
06. 09. 2019 15.27
-3
Od marksističnih nebuloz in knjig se pač nikoli ni dalo živet. Predznak za razvoj družbe in države so principi demokracije, odgovornosti, tri ločene in neodvisne veje oblasti, neodvisne in močne institucije, kapitalizem, svobodni trg in enakopravnost. To ustvari svobodnega človeka, ki živi od svojega dela in ki ga ni moč zasužnjiti. Posledično v takem sistemu ni možna diktatura in korupcija.
Malinha
06. 09. 2019 16.13
+3
He he. Demokracija, kapitalizem, enakopravnost, to ustvari svobodnega človeka. Ha ha ha...
ne rabimo predsednika
06. 09. 2019 17.19
-6
missal--- ja dokler ni boljšega bo tudi to dobro
Malinha
06. 09. 2019 17.22
+5
Enakopravni kapitalizem bo v redu? Zmenjeno.
Kollerik
06. 09. 2019 15.17
+15
Spodaj berem nekatere limlne, ki pljuvajo čez lik in delo Maršala... samo kratko pojasnilo za le te... Tito in tovariši so nam zgradili državo, vaši lopovi pa so jo pokradli v nekaj letih.
Marko Lukan?i?
06. 09. 2019 16.11
-2
Verjetno gledaš Titovo sliko kot drugi Playboy. Upam da se konča z srečnim koncem
Malinha
06. 09. 2019 16.16
+2
Asociacija: gledati - Luknja - Playboy - Marko - srečen. Dodajam: presrečen.
Kollerik
06. 09. 2019 16.58
+1
Missa, če dovoliš rahel popravek asociacije: gledati-janoš jovan-demokracija-Marko-srečen
Malinha
06. 09. 2019 17.24
+3
No, sam sem bil bolj prikrito neposreden: luknja, Playboy namesto jovana.
RUGIEVIT
06. 09. 2019 15.15
+8
Tudi za Gadafija so govorili podobno kaj pa je sedaj tam???
RUGIEVIT
06. 09. 2019 15.16
+7
leond1
06. 09. 2019 14.57
+5
takega tipana šlovenije imamo v murglah
IvekKu
06. 09. 2019 14.25
+22
Ko so bele kmete odstranili z njihove zemlje in so začeli "kmetovati" črnci, takrat je nastopila pa lakota
samuray1
06. 09. 2019 14.50
+1
ivanveliki
06. 09. 2019 15.05
+9
To čaka tudi najbolj razvito afriško državo JAR.
Mayte88
06. 09. 2019 13.54
+14
Takim so v Sloveniji, Velenju postavljali 20 tonske in deset metrov visoke spomenike kulta osebnosti, kuhali golaž in rajali ? to so počeli od Komunistov pohabljeni v Velenju, celi Sloveniji, da ta bolezen še traja so dokazali z obnovo in stopnicami za pol milijona rdečo zvezdo vso svojo Komunistično navlako, ta bolezen še traja in FDV Ljubljana, Kranj, Koper in Velenje so še vedno neuničljiva jedra tega okultizma, te nore ideologije tega pohabljanja. Na tem trgu te 20 tonske kolosalne gmote so rajali ko je bil še eden tak Čaušesku na obisku kjer so imeli veselico, predavanje in partijsko pridigo.
Volga Malek
06. 09. 2019 14.08
+7
Ko je bil Ian Smith premier Rodezije je Rodezija prosperirala bila je zitnica Afrike imela je tudi mocno gospodarstvo in ekonomijo leta 1975 je bil 1 ameriski dolar enak 1 rodezijskem dolarju ; danes je 40 US cents enako 100 trilijonom zimbabvejskim dolarjem. Odkar so izgnali belce oziroma potomce Evropejcev in jim vzeli nasilno premozenje drzava razpada imajo vso zemljo nimajo pa hrane ne industrije. Kot v JAR-u kjer crnci vpijejo da hocejo zemljo in ubijajo belce v 3 letih bo JAR novi ZIM 2.0.
Malinha
06. 09. 2019 16.39
+0
Volgić: ".. izgnali belce.. jim nasilno vzeli premoženje.." Ne vem od kdaj so belci avtohtoni prebivalci Zimbabveja. Po tvoje od takrat, ko so si (na plečih črncev) pridelali, prisvojili, pridobili premoženje. Aha. Črnci so pa sedaj belce izgnali, jim vzeli premoženje. Avtohtoni prebivalci torej po tvoje niso delali prav. V Zimbabveju. Aha. Tvojim "avtohtonim" prebivalcem, tvoji nemški manjšini v Sloveniji, ki je delala, proizvajala svoje, je pa druga ideologija vzela premoženje, jih 'izgnala', ta avtohtona manjšina, skupina ljudi, je pa delala prav in dela prav - dokaz za to je ta, ker si sam prišel v Slovenijo s svojimi zahtevami "skupaj smo močni... zahtevajmo dva člana nemške manjšine v parlamentu..". Hm. Hm, hm. 2 + 2 = 4, lahko pa tudi ni, oz. mora bit, da ni. Je in ni. Malo je, malo ni. Eh, to entropično načelo je čisti zeleni vrag.
Qualisvirtalisoratio
06. 09. 2019 17.36
+1
Zato pa jih humanitarci hranijo namesto, da bi jih naučili oz. izučili izkoristiti najbogatejšo prst na planetu. Po drugi strani pa zakaj bi nobunga delal, če pa ve, da dobi paketek od RK ipd.
Volga Malek
06. 09. 2019 19.06
-4
@Missasolemnis kopirano od uporabnika Friedmanov Milton : 'Leta 2014 je rekel naj se belci spokajo. Leta 2015 je jokal naj pridejo beli kmetovalci nazaj. Leta 2016 so že fehtali za mednarodno pomoč.' Socializem je vrhunska stvar, sploh ko porablja tuj denar in zivi na tuj denar. Po Margaret Thatcher.
Volga Malek
06. 09. 2019 19.12
-3
Thatcherjeva je cc leta 1980 rekla tistim laburistom ko so navijali za socializem ; da je problem s socializmom ta da scasoma zmanjka denarja drugih ljudi. Ampak je zadela terno za vse socialiste. Konzervativne stranke potrebuje tudi Slovenija tiste prave.
Volga Malek
06. 09. 2019 19.16
-3
Pa tudi to je Thatcherjeva rekla da globalno segrevanje ponuja cudovit izgovor za globalni socializem.
Malinha
06. 09. 2019 21.07
+5
Kopiranje uporabnika F.M., je, vsaj s tem se strinjaj, kopiranje nekoga z vednostjo osnovne šole, etike v adolescenčni obče plehki narcisoidnosti in zlom, ki je banalno. Tak v mišice dobro pitan prepotentnež, v glavo pa nehranjen, se je hitro našel v zločinski ideologiji svojega nicka - če so bili tvoji starši in ti sam res v Argentini potem si to tudi izkusil. Navajanje Thatcherjeve je tudi nebuloza: 1.) ali ni ona sama sprožila vojne za Falklandsko otočje, angleško kolonijo, ki je spadalo pod (tvojo) Argentino, ter ravno s to vojno zgubila položaj? 2.) Thatcherjeva je tudi rekla, da družba, torej socialnost, ne obstaja. In, btw, kdo pa je sploh ta Thatcherjeva... Eh, Volgić...
wolfterier
07. 09. 2019 09.57
-4
Beli naseljenci so si pridobili premoženje na svojih plečih,pa še črnce so futral.Zdaj,ko jih ni več je država propadla,naros strada !
Alex Trefalt
06. 09. 2019 13.35
+7
specialist za inflacijo
Smrekar1
06. 09. 2019 13.12
+12
Chavez pred Chavezom. Mugabe je imel samo to smolo, da je doživel katastrofo, ki jo je povzročil. Če bi umrl pred 18 leti bi se ga država spominjala kot velikega državnika, po katerem je šlo vse samo še navzdol.