V bolnišnici v Seulu je za posledicami zastoja srca umrl nekdanji južnokorejski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir Kim Dae-Jung. Star je bil 85 let. Natančen datum njegova rojstva sicer ni znan, v številnih biografijah pa navajajo 6. januar 1924.
Kim je bil sprejet v bolnišnico 13. julija zaradi pljučnice in drugih zdravstvenih težav.
Kim je bil predsednik Južne Koreje od leta 1998 do leta 2003. Bil je prvi južnokorejski voditelj, ki se je srečal s severnokorejskim voditeljem Kimom Jongom Ilom. Za svoja prizadevanja za mir in spravo s Severno Korejo je leta 2000 prejel Nobelovo nagrado za mir.
Kim, eden glavnih borcev za demokracijo v Južni Koreji, je imel precej razburljivo življenje; preživel je poskuse atentata, obsodbo na smrt, zapor, izgon iz države. Goreče se je boril proti vladavini diktatorja Park Chung-Heeja v letih 1961–1979. Avgusta 1973 so ga v tokijskem hotelu ugrabili agenti južnokorejske tajne službe, ki naj bi ga vrgli v morje, vendar so ga po posredovanju Washingtona in Tokia izpustili.
Maja 1980 med vojaško vladavino Chun Doo-Hwan so ga zaprli zaradi izdaje. Vojaško sodišče ga je obsodilo na smrt, a je bila izvršitev kazni po močnem ameriškem pritisku odložena. Desetletja trajajoča vladavina vojaških režimov se je končala leta 1987 po množičnih uličnih protestih.
Kimu je uspelo zasesti najvišji položaj v državi v četrtem poskusu leta 1997. Mandat je začel na vrhuncu azijske finančne krize, ki je močno prizadela južnokorejsko gospodarstvo. Država se je po njegovim vodstvom izvlekla iz krize in izpeljala obsežne gospodarske reforme.
Kim se ni nikoli obotavljal v prizadevanjih za spravo s Severno Korejo, čeprav njegovi "sončni politiki" ni uspelo ustaviti jedrskih teženj Pjongjanga. Kim je bil poročen z Lee Hee-Ho, s katero sta imela tri sinove.
Kim Dae-Jung je drugi nekdanji južnokorejski predsednik, ki je umrl letos. Njegov naslednik na predsedniškem položaju Roh Moo Hyun je maja naredil samomor.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.