Na Japonskem je 74-letnik umrl zaradi komplikacij, ki so nastale pri bolezni virusa H1N1, čeprav se je 16. novembra cepil proti virusu H1N1, je zbolel ravno takrat, ko bi moral dobiti še drugo dozo cepiva, piše Jutarnji list. Japonec je bil hospitaliziran, imel je visoko temperaturo, nad 38 stopinj Celzija, dobil pa je tudi protivirusno zdravilo Tamiflu. Kljub temu pa je že drugi dan v bolnišnici umrl. Kot še piše časnik, je 74-letnik bolehal zaradi diabetesa in še nekaj drugih kroničnih bolezni, vendar so laboratorijske raziskave pokazale, da je imel virus H1N1 in da je umrl zaradi komplikacij pri bolezni. Katero vrsto cepiva je dobil, ni zapisano, najverjetneje pa, glede na to, da se je moral cepiti dvakrat, tistega, ki ga izdeluje Baxter.
Prav zato so se pojavila določena vprašanja o učinkovitosti cepiva oziroma ali bi bilo vedno treba cepiti dvakrat. Kot je povedal Miroslav Petrovec iz Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, traja po cepljenju od 14 dni do treh tednov, da postane telo imuno. Sicer pa cepivo nikoli ni 100-odstotno, vedno se lahko zgodi, da kljub cepljenju nekdo zboli.
Sprva je bilo mišljeno, da bi se cepili dvakrat
Kot je dejal, bi bilo težko špekulirati, kaj se je v zgoraj opisanem primeru zgodilo, je pa res, da je bilo sprva mišljeno, da bi se cepili dvakrat, vendar je potem proizvajalec povedal, da je cepivo dovolj učinkovito in da to ni potrebno.
V Sloveniji imamo dve vrsti cepiva. Prvo, s katerim cepijo vse, je izdelalo podjetje GlaxoSmithKline in je potrebno enkratno cepljenje. Z drugim, ki ga izdelujejo v Baxterju, pa se bo treba cepiti dvakrat.
Kot je pojasnil Petrovec, je prvo cepivo izdelano tudi iz jajc in vsebuje adiuvans, ki pospeši oziroma ojača delovanje cepiva, zato zadostuje manjša doza cepiva. Prav ta adiuvans naj bi po mnenju nekaterih povzročal komplikacije, čeprav Petrovec meni, da jih ne. Drugo cepivo pa tega nima in je zato treba cepiti dvakrat. S tem cepivom bodo cepili le tiste, ki so alergični na jajca in beljakovine.
Sicer pa je Petrovec povedal še, da je pri tem veliko špekulacij, ki so "meglene“, saj še nimamo podatkov. Virus so odkrili maja, cepivo pa je bilo na trgu septembra, tako bomo imeli več podatkov prihodnje leto, ko bodo lahko natančno analizirali zadeve, je pojasnil.
Na hrvaški agenciji za zdravila pa so za Jutarnji list povedali, da "trditev, da cepivo ni testirano, ni točno, na svetu je preko 65 milijonov ljudi cepljenih proti gripi“.
Sicer pa si lahko več argumentov ZA cepljenje in argumentov PROTI cepljenju lahko preberete na spletni strani Vizita.si.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.