V savdski prestolnici Rijad so danes, manj kot 24 ur po smrti že pokopali savdskega kralja Abdulaha. Na pogrebni slovesnosti so se zbrali številni voditelji muslimanskih držav, od turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana do pakistanskega premierja Navaza Šarifa.
Pogrebna slovesnost je potekala v glavni mošeji Imama Turki bin Abdulaha v Rijadu. Prenašala jo je tudi državna televizija. Zbrani so molili ob novem kralju, Abdulahovem polbratu Salmanu.
V skladu z muslimansko tradicijo so Abdulaha pokopali še isti dan, kot je umrl. Na njegovi zadnji poti v grob so ga na preprostih nosilih nosili člani kraljeve družine. Med njimi je bil tudi princ Miteb bin Abdulah, sin pokojnega kralja.
Pokojnika so nato hitro prepeljali na javno pokopališče El-Ud in ga v skladu s strogo savdsko tradicijo položili v neoznačen grob, podobno kot so to storili z njegovim predhodnikom, kraljem Fahdom, ki je umrl leta 2005.
Kot so sporočili iz savdske kraljeve palače, je 90-letni kralj Abdulah umrl kmalu po eni uri ponoči po lokalnem času. Vzroka njegove smrti sicer niso sporočili, je bil pa že dlje časa slabega zdravja. Nasledil ga je njegov 79-letni polbrat Salman.
Abdulah je bil sicer doslej tudi najstarejši živeči monarh. Ta naziv pa je zdaj prevzela britanska kraljica Elizabeta II., ki je stara 88. let.
Tudi novi kralj naj bi bil slabega zdravja
Naslednik, 79-letni Salman, ki je bil sicer pred tem obrambni minister države, v preteklosti pa tudi guverner prestolnice Rijad, je imel danes že svoj prvi nagovor. Obljubil je, da bo nadaljeval politiko svojega predhodnika. "Še naprej bomo sledili pravični politiki, ki jo vodi Savdska Arabija, odkar jo je kralj Abdulaziz ustanovil in odkar so vodenje prevzeli njegovi sinovi," je dejal. "Arabske in muslimanske države dandanes nujno potrebujejo solidarnost in enotnost. V državi bomo nadaljevali s koraki za krepitev enotnosti v muslimanskih vrstah in za zaščito interesov države," je poudaril.
A Salmanov nagovor je okrepil skrbi o njegovem zdravstvenem stanju. Medtem ko že dlje časa krožijo govorice, da trpi za demenco, je med današnjim televizijskim nastopom govoril s težkim glasov, zmanjkovalo mu je tudi sape, zato ga je bilo zelo težko razumeti.
Salman je danes tudi že opravil prva imenovanja. Za namestnika kronskega princa Murkina je imenoval sedanjega notranjega ministra, princa Mohameda bin Najefa, svojega sina, Mohameda bin Salmana, pa je imenoval za novega obrambnega ministra.

Savdijci so globoko užaloščeni
Številni Savdijci izražajo žalost, izrekajo sožalje kraljevi družini in hvalijo pokojnega monarha. Abdulaha so "ljubili Savdijci in celotno muslimansko prebivalstvo. Danes nismo izgubili kralja, temveč očeta," se je glasilo eno od sporočil na Twitterju.
Sožalje so izrekli tudi številni svetovni voditelji. Ameriški predsednik Barack Obama je nemudoma izrazil osebno sožalje in sožalje v imenu vseh Američanov zaradi smrti kralja, ki se je pogumno zavzemal za uspeh arabske mirovne pobude, izobrazbo prebivalcev države in njeno večjo povezanost s svetom. Obama je še sporočil, da je vedno cenil mnenja in prijateljstvo kralja, ki je trdno verjel v pomen odnosov z ZDA kot silo za stabilnost in varnost na Bližnjem vzhodu. Ameriško delegacijo je na pogrebu sicer vodil podpredsednik Joe Biden.
Egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi je predčasno odšel s Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu, da se je udeležil žalnih slovesnosti v Rijadu. Enako je storil jordanski kralj Abdulah II., Jordanija pa je razglasila 40 dni žalovanja. Palestinski predsednik Mahmud Abas je razglasil tridnevno žalovanje.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je zaradi Abdulahovega pogreba odpovedal načrtovan obisk v Somaliji. Kuvajtski emir, šejk Sabah al Ahmad al Sabah, pa je sporočil, da je svet izgubil "velikega moža".
Sožalje je izrekel tudi šiitski Iran, sicer glavni tekmec sunitske Savdske Arabije za vpliv na Bližnjem vzhodu. Ob tem so v sporočilu iranskega zunanjega ministrstva sporočili, da se je Abdulahovega pogreba v imenu Irana udeležil zunanji minister Džavad Zarif.

Kdo je bil kralj Abdulah?
Abdulah se je rodil leta 1924 v Rijadu kot eden od devetih otrok ustanovitelja države Abdula Aziza al Sauda. Leta 1982 je postal prestolonaslednik, njegov brat Fahd pa se je povzpel na prestol. Leta 1995 je Fahda zadela kap in Abdulah je postal vladar izjemno konservativne kraljevine, dejansko pa potem leta 2005, ko je Fahd umrl.
V politično zgodovino se je zapisal kot avtor arabske mirovne pobude, s katero bi arabske države priznale Izrael, če se ta umakne za meje ozemlja, zasedenega v vojni leta 1967. Zavezništvo z ZDA so zaznamovali vzponi in padci, vendar pa so odnosi ostali pragmatično dobri. Savdska Arabija proizvaja nafto, ZDA pa jo kurijo.
Abdulah je bil prijatelj s predsednikom Billom Clintonom ter Georgem Bushem mlajšim, ki ga je dvakrat obiskal na njegovem ranču v Teksasu. Odnosov ni pokvarilo niti dejstvo, da je kar 15 od 19 napadalcev na ZDA 11. septembra 2001 prišlo iz Savdske Arabije. Leta 2003 je Abdulah zadušil poskuse revolucije teroristov Al Kaide, ki so potem pobegnili v Jemen in tam oblikovali Al Kaido na arabskem polotoku.
Abdulah si je prizadeval za modernizacijo države in je malce izboljšal položaj žensk. Letos bodo lahko kandidirale na lokalnih volitvah, leta 2009 je imenoval prvo namestnico ministra, leta 2012 pa je dovolil nastop dvema športnicama na olimpijskih igrah. Abdulah, ki za seboj pušča harem z ducatom vdov in okrog 20 otrok, se je celo znašel na isti valovni dolžini z Izraelom.
Podobno kot izraelski premier Benjamin Netanjahu si je tudi Abdulah želel odločnejšega pritiska ZDA na šiitski Iran, saj je Teheran glaven rival Rijadu za vpliv na Bližnjem vzhodu. Najmanj, kar si Savdska Arabija želi skupaj z Izraelom, pa je Iran z jedrskim orožjem.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.