V Skopju je minulo noč umrl Kiro Gligorov. Star je bil 94 let. Kot so sporočili z njegovega urada, je umrl na svojem domu, pokopali pa ga bodo v torek na skopskem pokopališču v ožjem družinskem krogu.
Makedonska vlada je ob smrti Gligorova za torek razglasila dan žalovanja. Premier Nikola Gruevski je poudaril, da bodo dejanja Gligorova ostala zapisana v makedonski zgodovini ter v kolektivnem spominu naroda in državljanov.
Številni izrazi sožalja

Iz regije že prihajajo izrazi sožalja ob smrti nekdanjega makedonskega državnika. Nekdanji hrvaški predsednik Stipe Mesić je v sožalnem pismu makedonskemu predsedniku Gjorgeju Ivanovu med drugim poudaril, da je Makedonija postala samostojna po mirni poti tudi zaradi "modre politike" Gligorova.
Sožalne brzojavke sta Ivanovu med drugim poslala tudi srbski predsednik Boris Tadić in hrvaški predsednik Ivo Josipović, hrvaški premier Zoran Milanović pa je izrazil sožalje makedonskemu kolegu Gruevskemu.
Kdo je bil Gligorov?
Gligorov je bil rojen 3. maja 1917 v Štipu. Leta 1938 je diplomiral na beograjski pravni fakulteti, leta 1941 pa se je pridružil partizanskemu gibanju.
Po drugi svetovni vojni je deloval predvsem v jugoslovanski vladi. Leta 1962 je bil imenovan za finančnega ministra. To mesto je zasedal do leta 1967, ko je postal podpredsednik zvezne vlade, kar je bil do leta 1969. Bil je zagovornik uvajanja tržne ekonomije v Jugoslaviji.
Slovo iz in vrnitev v politiko
V 70. in 80. letih prejšnjega stoletja se je umaknil iz politike in se posvetil znanstveno-raziskovalnemu delu. V politiko se je vrnil leta 1989, ko ga je v vlado SFRJ poklical takratni premier Ante Marković.
V tem obdobju se je vrnil tudi na makedonsko politično prizorišče, kjer se je zavzemal za večstrankarske volitve in uveljavitev modela tržnega gospodarstva. 27. januarja 1991 je bil na prvih večstrankarskih volitvah izvoljen za predsednika Makedonije.
Obdobje njegovega prvega mandata je prineslo splošni referendum o samostojnosti Makedonije. 8. septembra 1991 je Makedonija razglasila neodvisnost in nato postala edina nekdanja jugoslovanska republika, ki se tako ali drugače ni zapletla v spopade z Jugoslovansko ljudsko armado.
Na prvih splošnih predsedniških volitvah oktobra 1994 je bil Gligorov znova izvoljen za makedonskega predsednika s petletnim mandatom.

Preživel atentat
3. oktobra 1995 je preživel atentat v središču Skopja. Pred tamkajšnjim hotelom Bristol je eksplodiral avtomobil bomba prav v trenutku, ko je mimo pripeljala predsednikova limuzina. V atentatu sta umrla njegov voznik in en mimoidoči, Gligorov pa je oslepel na eno oko. Napadalcev niso odkrili do danes.
Po upokojitvi je Gligorov napisal več knjig in ustanovil Fundacijo Kira Gligorova. Gligorov je bil najstarejši makedonski politik. Ob zaključku drugega predsedniškega mandata je bil star 82 let, leta 2000 pa se je vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejši predsednik na svetu.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.