Po dolgoletnem boju z boleznijo je v 76. letu v nedeljo umrl nekdanji češki predsednik in politični oporečnik Vaclav Havel. Znan je bil kot dramatik, esejist, poet in tudi kot zagovornik svobodomiselnosti. Zaradi odkritega nasprotovanja komunistični represiji in enoumju je bil tudi štirikrat zaprt.

V prvem tednu po začetku obleganja držav Varšavskega pakta in zavzetju Češkoslovaške je Havel kot novinar dejanje ostro komentiral na radiu Osvobojena Češkoslovaška v oddaji Liberec. Po zatrtju praške pomladi leta 1968 so bila njegova dela v gledališčih prepovedana, sam pa je v boju z revščino moral poprijeti za fizična dela. Kljub temu se je udejstvoval v umetniških krogih kot priznani esejist in dramatik, z ostro dikcijo pa je kritiziral totalitaristične ideje in zlaganost komunizma.
V čeških komunističnih zaporih je preživel pet let življenja, obenem pa spisal in postavil temelje Listine 77 ter kot eden njenih prvih glasnikov ponesel na Češkoslovaško glas po večstrankarski politiki. Listino 77 je leta 1977 podpisalo 240 vidnih Čehov, s tem pa se obeležuje češki začetek opozicijskega gibanja.
'Resnica in ljubezen morajo nadvladati laži in sovraštvo'
Havel je bil poznan predvsem kot junak žametne revolucije leta 1989, ki je strmoglavila komunizem na Češkoslovaškem, in je popeljal državo k demokraciji. Prav tako je bil na čelu države, ko se je ta mirno razdelila na Češko in Slovaško.
Med letoma 1989 in 1992 je Havel kot deseti predsednik v zgodovini Češkoslovaške prevzel predsedovanje republiki in po mirni razdružitvi obeh delov republike kot prvi predsednik predsedoval Republiki Češki med letoma 1993 in 2003. Trinajst let predsedovanja je v državo vneslo radikalne spremembe. Poleg razdružitve s Slovaško, čemur je Havel sicer nasprotoval, je Češka vstopila v Nato in začela pogajanja za vstop v Evropsko unijo, v katero je vstopila leta 2004.
Mednarodnim priznanjem in slovesu navkljub je Havel v domovini žel tudi številne kritike. Kot prvo predsedniško dejanje je oklical splošno pomilostitev zapornikov v čeških zaporih, da bi omilil pritisk na prenapolnjene zapore, s tem pa bi na prostost prišli tudi tisti ljudje, ki so bili v času komunistične strahovlade po krivem zaprti.
Kot je menil, je bilo češko pravosodje pokvarjeno in nepravično, zato mu ni zaupal. Kritiki so mu očitali, da je s pomilostitvijo povečal hitro rast kriminala v državi. Vsemu navkljub pa je eden njegovih pomembnejših dosežkov nedvomno tudi razpad Varšavskega pakta, s padcem katerega so se iz Češkoslovaške umaknile sovjetske enote.

Po umiku iz uradne politike je sodeloval z državniki in eminencami s celotnega sveta ter kot predsednik Mednarodnega sveta za človekove pravice in član fundacije za žrtve komunizma deloval vse do svoje smrti.
Njegova asistentka Sabina Dancečova je sporočila, da je Havel umrl danes zjutraj v počitniški hiši na severu Češke. Vzrok smrti so bile komplikacije po dolgi bolezni, umrl pa je v spanju. Ob njem so bile takrat žena Dagmar ter nekaj redovnic, ki so v zadnjih mesecih skrbele zanj.
Havel, sicer tudi pisatelj in dramatik, je bil šibkega zdravja zaradi kajenja in tudi zaradi več kot petih let, ki jih je preživel v komunističnih zaporih. Kljub skromnosti je avtor 18 gledaliških iger in več knjig, v svojih spominih pa je menil, da je imel "izredno usodo". "Sprašujem se, če je to – dejstvo, da je človek, miren kot jaz, imel tako pustolovsko življenje – treba pripisati dejstvu, da je življenje izreden čudež," je dejal.
Izrazi sožalja prihajajo z vsega sveta
Češki premier Petr Nečas je smrt Havla označil za "ogromno izgubo" in poudaril, da je bil nekdanji predsednik simbolna figura dogajanja leta 1989. Predsednik Češke Vaclav Klaus pa je svojega predhodnika na položaju označil za "simbol moderne češke države"' in ocenil, da je njegovo delo Češki pomagalo postati "del skupnosti svobodnih in demokratičnih držav".

Z žalostjo je vest o smrti Havla sprejel tudi slovenski predsednik Danilo Türk. "Vaclav Havel je bil velika osebnost Evrope in sveta, borec za človekove pravice, literat, umetnik in osebnost, ki je navdihovala procese sprememb v Evropi. Njegov prispevek k odpravi totalitarizmov v evropskem prostoru je bil zgodovinski. Njegovo prizadevanje za dosledno uresničevanje človekovih pravic, demokratično družbo in visoko politično kulturo pa je neizbrisno zaznamovalo konec 20. stoletja. Z vsem svojim delom in življenjem se je zapisal v zgodovino človeštva kot velika osebnost pozitivnih sprememb,'' je Türk med drugim zapisal v sožalnem pismu predsedniku Češke.
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar je na Twitterju zapisal, da je bil Havel velik prijatelj Slovenije. Označil ga je kot ''humanista, demokrata in državnika, ki je presegel meje in sisteme.''
Predsednik stranke SDS Janez Janša je na omenjenem družbenem omrežju zapisal, da Havel ''ostaja simbol boja proti komunizmu, za človekove pravice in svobodo govora. Skupaj z Jožetom Pučnikom je bil navdih za slovensko pomlad.''
Lojze Peterle, nekdanji zunanji minister, je povedal, da bo njegovo ime ostalo v močnem in spoštovanem spominu: ''Kadar je prišel v Bruselj, na povabila različnih političnih skupin oziroma linij, je bil vedno lepo pozdravljen, lepo obiskovan." Bil je zgled po človeški in politični plati, dobro je razumel slovenske težave in ambicije, saj nam je bil blizu, pa je dejal nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.
Švedski zunanji minister Carl Bildt je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je bil ‘’Havel eden izmed velikih Evropejcev našega časa. Njegove besede o svobodi so tlakovale pot za celovito in svobodno Evropo.“
''Spominjali se ga bomo po njegovih prizadevanjih za svobodo in demokracijo,'' je o Havlu poudarila nemška kanclerka Angela Merkel in dodala, da se mu imajo Nemci veliko zahvaliti.
Kljub nekdanjim političnim razhajanjem ob smrti Havla žaluje tudi Slovaška. Premierka Iveta Radičova je izpostavila njegov šarm in umirjenost. Trikratni nekdanji slovaški premier Vladimir Mečiar pa je zatrdil, da kljub različnim pogledom na potrebe Slovaške v časih skupne države nesporno drži, da je Havel "s svojo vlogo pri uveljavljanju demokracije tudi del slovaške zgodovine".
Odzval se je tudi britanski premier David Cameron, ki je dejal, da je Havel posvetil svoje življenje človekovi svobodi. Njegov glas je danes zamrl, a "njegov vzor in stvar, ki ji je posvetil svoje življenje, bosta živela naprej".

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v izjavi izrazil sožalje in poudaril, da bo ime Havla "vedno povezano z združitvijo Evrope in širitvijo njenih vrednot v srednji in vzhodni Evropi". Na smrt dolgoletnega češkega predsednika se je odzval tudi predsednik Evropskega parlamenta, Poljak Jerzy Buzek. "Vaclav Havel je figura, ki predstavlja žametno revolucijo in vnovično združitev Evrope. Zelo ga bomo pogrešali," je zapisal v sporočilu.
Avstrijski predsednik Heinz Fischer je izpostavil, da je bil Havel v Avstriji zelo dobro poznana in cenjena oseba. Dodal je, da se je v času diktature izkazal kot njen nasprotnik, v času demokracije pa kot njen podpornik.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.