
V bolnišnici Šeba, v bližini Tel Aviva, je umrl nekdanji izraelski premier Ariel Šaron. Novico o Šaronovi smrti so sprva sporočili iz urada sedanjega izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja. Nato pa je novico potrdil še Šaronov sin Gilad. "Ni ga več. Odšel je, ko se je sam odločil, da bo odšel," je dejal. Obenem se je zahvalil zdravniškemu osebju in vsem, ki so molili za njegovega očeta.
Predstavnik bolnišnice Šeba, kjer je Šaron ležal, je dejal, da mu je odpovedalo srce. "V minulem tednu se je boril s presenetljivo močjo in odločnostjo proti poslabšanju svojega stanja. Danes se je poslovil mirno s svojo ljubečo družino ob strani," je pojasnil.
85-letni Šaron je bil v komi vse odkar ga je januarja leta 2006 sredi kampanje pred volitvami zadela možganska kap. Njegovo sorodniki so se odločili, da ga bodo ohranjali pri življenju, pred mesecem dni pa se je njegovo stanje destabiliziralo in moral je prestati nujno operacijo. Zdravnikom je sicer uspelo stabilizirati Šaronov srčnožilni sistem, a kljub temu ni bilo nobenega izboljšanja v delovanju ledvic in drugih vitalnih organov, ki so začeli odpovedovati.
3. januarja so iz bolnišnice sporočili, da se delovanje Šaronovih vitalnih organov postopoma slabša, zaradi česar je njegovo življenje ogroženo. Pred dvema dnevoma so poročali o ponovnem poslabšanju in stanje označili kot "izredno kritično".
Pokopali naj bi ga v ponedeljek nedaleč od njegovega ranča
Izraelski mediji medtem že pišejo tudi o Šaronovem pogrebu. To bo državni pogreb, na katerem pričakujejo vrsto sedanjih in nekdanjih svetovnih voditeljev. Državni pogreb naj bi tako potekal v ponedeljek, od nedelje pa bo truplo pokojnega premiera ležalo v parlamentu, imenovanem kneset. Iz ZDA so že sporočili, da bo njihovo delegacijo na pogrebu vodil podpredsednik Joe Biden.
Šarona naj bi na njegovo željo pokopali na hribu nedaleč od njegovega ranča na jugu Izraela ob soprogi Lili, ki je umrla za rakom.

Izraelski premier: Živel bo v naših srcih
Po novici o smrti so se Šaronu poklonili najvišji predstavniki izraelskih oblasti, medtem ko so ga Palestinci označili za zločinca.
"Narod je danes izgubil velikega voditelja in drznega bojevnika," je v odzivu na Šaronovo smrt dejal izraelski minister za mednarodne odnose, strateške zadeve in varnost Yuval Steinitz. "Spomin nanj bo za vedno živel v srcih naroda," pa je sporočil izraelski premier Netanjahu.
"Moj dragi prijatelj Arik Šaron je danes izgubil svojo zadnjo bitko," je v izjavi zapisal izraelski predsednik Šimon Perez. "Bil je pogumen vojak in drzen voditelj, ki je imel rad svoj narod. Bil je eden največjih zaščitnikov in najpomembnejših arhitektov Izraela, ki ni poznal strahu," je še dodal.
Obžalovanje ob smrti nekdanjega premierja je izrazila tudi pravosodna ministrica Cipi Livni, ki je Šarona opisala kot "pogumnega borca, voditelja in kmeta, ki je vedno trdno stal na izraelski zemlji". "Arik je bil človek, ki sem ga imela rada," je še dejala Livnijeva, ki je bila v Šaronovi vladi zunanja ministrica in je skupaj z njim prešla iz Likuda v Kadimo.

Britanski premier David Cameron je dejal, da je Šaron eden od najpomembnejših oseb v zgodovini Izraela. "Kot premier je sprejemal pogumne in kontroverzne odločitve, v želji, da bi vzpostavil mir. Izrael je danes izgubil pomembnega voditelja," je zapisal Cameron. Nemška kanclerka Angela Merkel meni, da je bil "izraelski patriot", ki je naredil veliko za svojo državo.
Ameriški predsednik Barack Obama je Šarona označil kot "voditelja, ki je svoje življenje posvetil Izraelu".
Oglasila sta se tudi bivši predsednik ZDA Bill Clinton in njegova soproga, nekdanja zunanja ministrica Hillary Clinton. O Šaronu sta med drugim zapisala, da "je dal svoje življenje Izraelu" in da jima je bilo v čast "z njim delati, se prepirati in ga opazovati, kako skuša vedno najti pravo pot za svojo ljubljeno državo".
Ban Ki Mun je za pokojnega premierja ocenil, da je bil skozi vse svoje življenje "junak za svoj narod, na prvem mestu vojak in nato državnik".
Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem v sožalju pohvalil osebne sposobnosti Šarona in njegova prizadevanja, da zaščiti interese Izraela. Bil je visoko cenjen tako doma kot v svetu, je še zapisal.
Mnogi Palestinci ob smrti Šarona praznujejo
"Roke tega kriminalca so bile umazane s krvjo naših ljudi in voditeljev," je zapisal predstavnik Hamasa Sami Abu Zurhi. Dodal je, da so danes srečni.
Podobno se je odzvalo gibanje Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, ki obvladuje Zahodni breg. "Šaron je bil zločinec, odgovoren za uboj Jaserja Arafata, in upali smo, da se bo kot vojni zločinec pojavil pred Mednarodnim kazenskim sodiščem," je dejal visoki član Fataha Džibril Rajub.

Eden najbolj kontroverznih politikov
Šaron, nekdanji general, je veljal za enega najbolj kontroverznih izraelskih politikov. Predsednik izraelske vlade je bil med letoma 2001 in 2006. Po dolgoletnem članstvu v desno usmerjeni stranki Likud je novembra 2005 ustanovil sredinsko stranko Kadima in takrat povzročil pretres na izraelski politični sceni.
Čeprav je veljal za nepopustljivega politika vojaškega kova, ki je leta 2000 z obiskom na Tempeljskem griču v Jeruzalemu sprožil drugo palestinsko vstajo, je leta 2005 z umikom z območja Gaze kot prvi izraelski voditelj izpraznil del zasedenih palestinskih ozemelj. To je bilo še toliko bolj presenetljivo, ker je v preteklosti veljal za enega izmed pionirjev judovskega naseljevanja na palestinskih ozemljih.
PREBERITE ŠE: Ariel Šaron je mešal karte na Bližnjem vzhodu več kot 30 let. Veljal je za nepopustljivega politika vojaškega kova.
KOMENTARJI (412)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.