Novinarja in urednika turško-armenskega rodu Hranta Dinka, ki je bil pogojno obsojen zaradi svojih stališč glede genocida nad Armenci, tega je namreč priznal in o njem pisal, je pred njegovo pisarno v Istanbulu ubil neznanec.
Dinka je bil eden izmed pisateljev, ki je bil preganjan zaradi turškega zakona, ki prepoveduje kakršnokoli razžalitev 'Turčije in Turkov'. Turčija namreč zanika, da bi se genocid sploh kdajkoli zgodil. Turško sodišče je leta 2005 Dinki prisodilo šestmesečno pogojno kazen, ker je kritično pisal o armenskem genocidu leta 1915. Dinki so zaradi njegovega pisanja grozili že prej, nekateri pa so menili, da je tudi izdajalec. V nekem intervjuju dejal, da ga Turki sovražijo, in da noče živeti v deželi, kjer je nezaželjen.
Kritičen odziv Erdogana
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je umor označil kot napad na svobodo mišljenja in demokracijo. Policija je že sprožila preiskavo. Na zaslišanju so pridržali dva moška, je povedal Erdogan.
Premier je sicer umor označil kot napad na svobodo mišljenja ter obljubil, da bodo krivci zanj odgovarjali. "Poudarjam, da je napad na Dinka napad na vse nas - na našo enotnost, celovitost, na naš mir in stabilnost," je dejal Erdogan in povedal, da za razjasnitev "strašnega umora" v Carigrad pošilja ministra za pravosodje Cemila Cideka in notranjega ministra Abdulkadirja Aksuja.
V Turčiji danes živi kakih 70.000 Armencev. Njihovo število je bilo do prve svetovne vojne še dosti večje, nato pa je turška vlada ukazala deportacijo Armencev, ki so se med vojno postavili na stran okupacijskih ruskih sil. Med prisilnim preseljevanjem je umrlo več sto tisoč Armencev, po nekaterih podatkih pa celo milijon in pol. Nekateri zgodovinarji prisilno preseljevanje označujejo kot genocid, kar pa Turčija odločno zavrača.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.