Nedavno je minilo leto dni od umora slovaškega raziskovalnega novinarja Jana Kuciaka in njegove zaročenke. Trenutno stanje je naslednje: aretirali so štiri ljudi, ki so sodelovali pri umoru, a proti naročniku ni sprožen postopek. Janu, ki je raziskoval prepletenost poslovnega sveta, politike in podzemlja, so večkrat grozili ... Prav njegov umor pa je razkril tudi povezave državnega vrha z mafijo, po njem so odstopali ministri, tudi slovaški premier.
Novinarka Tina Kristan je zgodbo o umoru Jana Kuciaka za 24ur Fokus pripravila v sodelovanju s slovaškimi novinarskimi kolegi s televizije Markiza, ki so o umoru naredili dokumentarni film Jan in Martina. Primer Kuciak je namreč pomemben za družbo in novinarstvo, ne le na Slovaškem, ampak tudi v drugih državah. Umor je tudi pretresel ne le Slovaško, temveč tudi vso Evropo. Bil je že drugi umor novinarja v nekaj mesecih v državah članicah Evropske unije. Tako Jan kot malteška preiskovalna novinarka Daphne Caruana Galizia sta preiskovala posle pomembnih in vplivnih poslovnežev, njihove povezave s političnim vrhom, kot tudi povezave predstavnikov vlad z organiziranim kriminalom.
Glavna nit dokumentarca o umoru Jana Kuciaka in njegove zaročenke – poleg tega, kako je potekal umor, kdo in kako naj bi ga izvedel, kaj se je razkrilo po umoru, kaj je razkrival Kuciak in kako nevarno je delo preiskovalnih novinarjev v Evropi danes – je ugotovitev, da bi se morali iz tega primera nekaj naučiti vsi. To je umor, ki je spremenil slovaško družbo in državo. In bi moral nekaj naučiti tudi vso Evropo.
Če ste oddajo zamudili, si jo lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.