Francija je sporočila, da zaradi umora savdskega novinarja Džamala Hašokdžija uvaja sankcije proti 18 savdskim državljanom. Namen sankcij je prepoved njihovega vstopa na ozemlje Francije in celotnega schengenskega območja, je sporočilo francosko zunanje ministrstvo.
Poudarili so, da gre za konservativen ukrep, ki ga bodo na podlagi morebitnih novih ugotovitev v preiskavi novinarjevega umora lahko znova preučili ali razširili.

Savdska Arabija je sprva zavračala vsakršno vedenje o usodi ostrega kritika prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, nato pa pod velikim mednarodnim pritiskom vendarle priznala, da je bil novinar na savdskem konzulatu v Istanbulu 2. oktobra ubit, a naj bi se to zgodilo "po nesreči". Savdsko državno tožilstvo je kasneje sporočilo, da naj bi umor naročil visok agent obveščevalne službe. Obtožili so enajst od 21 priprtih, za peterico pa zahtevali smrtno kazen.
Prepoved vstopa za celoten schengenski prostor
Pred dnevi je zaradi povezav z umorom novinarja vstop v državo 18 Savdijcem prepovedala že Nemčija, ki je sporočila, da so se za tak korak dogovorili skupaj s Francijo in Veliko Britanijo. Zato naj bi sankcije o prepovedi vstopa 18 Savdijcem veljale za celoten schengenski prostor.
Nemčija se je poleg tega odločila ustaviti prodajo orožja Savdski Arabiji. Za ta ukrep se je odločila tudi Danska.
Savdski prestolonaslednik na prvi turneji po umoru Hašokdžija
Savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salman pa je medtem odpotoval v 'bratske arabske države', kar zanj pomeni prvo turnejo v tujini od umora Hašokdžija.
Princ Mohamed bo na turneji obiskal več arabskih držav na zahtevo svojega očeta, kralja Salmana, so sporočili iz kraljeve palače. Prva postaja naj bi bila tesna savdska zaveznica Združeni arabski emirati.

Iz Ankare so sporočili, da bi se turški predsednik Recep Tayyip Erdogan lahko s savdskim princem sestal prihodnji teden ob robu vrha skupine G20 v Argentini. To bi bilo njuno prvo srečanje od umora novinarja Washington Posta v savdskem konzulatu v Istanbulu 2. oktobra.
Erdogan je dejal, da je ukaz za umor novinarja prišel iz 'najvišje ravni' savdske vlade, princa pa ni omenjal. Rijad, ki kategorično zanika vpletenost princa v umor, trdi, da ga je ukazal visok agent savdske obveščevalne službe. Kje je truplo novinarja, ki so ga razkosali, še vedno ni znano.
Turški dnevnik Hurriyet je danes poročal, da je ameriška obveščevalna agencija Cia posnela telefonski pogovor med princem Mohamedom in njegovim bratom Halidom bin Salmanom, ki je savdski veleposlanik v ZDA, v katerem naj bi princ zahteval, da Hašokdžija "čim prej utišajo".
Ameriški mediji so te dni poročali, da je Cia ugotovila, da je princ Mohamed ukazal umor novinarja. Ameriški predsednik Donald Trump je to zanikal, češ da je Cia ugotovila samo, da bi savdski princ "morda lahko" naročil umor.
"Nihče ni tega ugotovil. Ne vem, če bi kdorkoli lahko sklepal, da je to storil prestolonaslednik," je dejal novinarjem na Floridi. "Bodisi je to naredil ali ne, on to odločno zanika," je dodal.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.