V napadih je bilo ubitih osem turških in en grški priseljenec. Dokaze o obstoju skupine je policija odkrila šele potem, ko se je eden izmed domnevnih članov predal, dva druga člana pa sta si sodila sama. Osumljenko Beate Z. je policija priprla po oboroženem ropu v vzhodnem delu mesta Eisenach. Policiji se je predala v torek, potem ko je v mestu Zwickau razstrelila najemniško stanovanje, v katerem je živela.
Policija je kmalu po njenem prijetju odkrila posmrtne ostanke dveh njenih sodelavcev, Uweja B. in Uweja M., ki ju je policija prav tako preiskovala zaradi oboroženega ropa, našli pa so ju v ostankih požganega karavana v mestu Zwickau. V vozilu so sodni izvedenci našli tudi pištolo, s katero je bila leta 2007 v mestu Heilbronn ubita nemška policistka. Nemški mediji domnevajo, da so med preiskavo odkrili tudi drugi kos strelnega orožja.
Hans-Werner Wargel, vodja spodnjesaškega oddelka za ustavno varstvo, je ob tem poudaril, da se Nemčija "sooča z najhujšim primerom desničarskega nasilja v zadnjih desetletjih“. Hladnokrvne umore devetih priseljenskih lastnikov lokalov je kot nacionalno sramoto ostro obsodila nemška kanclerka Angela Merkel. Med klici vladi, da vnovič sproži zakonsko prepoved delovanja vseh skrajno desničarskih strank je Merklova poudarila, da ne bo v boju proti desničarskemu nasilju ostal niti en kamen na kamnu. Med strankami, ki so najbolj na udaru, je skrajna desničarska stranka Nationaldemokratische Partei Deutschland (NPD), ki je v letu 2010 za delovanje prejela kar 1,06 milijona evrov davkoplačevalskega denarja.
Popolno preiskavo zahteva tudi turška vlada. "Aretacije članov neonacistične teroristične organizacije kaže, da imamo prav tako mi, kot naši izseljenci, ki poudarjajo na vse večji vzpon skrajnih desničarskih, rasističnih in ksenofobnih dejanj,“ je v izjavi za javnost poudarilo turško zunanje ministrstvo.
Odred rjavosrajčnikov
Policija je zaradi suma, da je član Nacionalsocialističnega podzemlja že od devetdesetih let dalje, priprla tudi 37-letnega Holgerja G. Policija ga sumi posojanja vozniškega dovoljenja in potnega lista trem drugim domnevnim članom skupine.
Umorjene žrtve so bili predvsem priseljenski lastniki manjših lokalov – predvsem lastniki manjših prodajaln s hitro hrano in stojnic – storilci pa so jih sredi belega dne ustrelili kar na njihovem delovnem mestu. Umori so se zgodili med letoma 2000 in 2007. V Nemčiji je svoje novo domovanje našlo več kot tri milijone Turkov, država pa je oktobra obeležila 50. obletnico delavskega dogovora, po katerem je bil Turkom dovoljen številčni vstop in zaposlovanje v državi.
Policija umorov sprva ni povezovala z neonacisti, vse dokler ta teden niso našli obeh kosov strelnega orožja. Med zaseženimi obremenilnimi dokazi je policija našla propagandni material Nacionalsocialističnega podzemlja, DVD-je pripravljene za odpošiljanje na tiskovne agencije, med prejemniki pa so bili tudi muslimanski kulturni centri.
Že samo ime gibanja – Nacionalsocialistično podzemlje (v nemščini Nationalsozialistischer Untergrund) spominja na Hitlerjevo Nacionalsocialistično ali nacistično stranko. Beate Z. bremenijo obtožbe za umor, poskus umora, požig in članstvo v teroristični organizaciji.
Nemška skrajna desnica je sicer maloštevilna in politično marginalizirana, a periodični napadi na imigrante vzbujajo vse več strahu. Nemški mediji so skupino iz Zwickaua poimenovali "odred rjavosrajčnikov“, Nemčija pa se je med letoma 1970 in 1990 soočila že z nasilnimi napadi skrajne levice in teroristične celice Odredov rdeče armade.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.