Po pisanju izraelskih medijev načrtuje vršilec dolžnosti izraelskega premierja, Ehud Olmert, v primeru zmage na volitvah umik iz nekaterih naselbin na Zahodnem bregu.
Navedbe je potrdil tudi kandidat na parlamentarnih volitvah in nekdanji vodja varnostni sil Šin Bet, Avi Dihter. “Šlo pa bo le za umik civilistov, ne tudi za vojaški umik,” je razložil.
Judovske naseljence naj bi iz manjših krajev, ki jih nameravajo zapustiti, preselili v večje naselbine na Zahodnem bregu. Izraelska vojska pa naj območja ne bi zapustila. Po Dihterjevih besedah naj bi začel Olmert načrt izvajati takoj, ko bo po parlamentarnih volitvah 28. marca sestavljena nova vlada.
Izraelska javnost načrt podpira, prav zato naj bi ga tudi objavili. Novoustanovljeni stranki Kadima, ki jo po kapi njenega ustanovitelja in izraelskega premierja Ariela Šarona začasno vodi prav Olmert, je namreč slab mesec pred volitvami začela upadati podpora.
Nekdanja Šaronova stranka Likud je načrt ostro kritizirala. Ocenjujejo namreč, da bi bilo to darilo za skrajno gibanje Hamas, ki prisega na uničenje Izraela. Levica pa nasprotno trdi, da gre za enostransko odločitev Izraela, ki pomeni odmik od mirovnega načrta. Ta predvideva ustanovitev dveh držav, Palestine in Izraela, Olmert pa je že večkrat poudaril, da želi judovski državi začrtati dokončne meje.
Dihter je ob tem dejal, da s Hamasom na čelu palestinskih oblasti, Izrael nima partnerja za pogajanja, »zato bo moral sam določiti potek svojih končnih meja«. Olmert pa je poudaril, da želi mednarodno skupnost na čelu z Združenimi državami prepričati, naj v primeru, da se Hamas ne odpove nasilju, podpre enostranske poteze Izraela za določitev poteka meje na Zahodnem bregu.
Hamas bi spremenil ravnanje
Medtem pa je Hamas izrazil pripravljenost spremeniti svojo politiko do Izraela. "Hamas mora spremeniti svoje obnašanje. To zelo dobro vemo, vendar pa želimo tudi odziv z izraelske strani," je dejal visoki predstavnik gibanja Mohamed Nazal, ki je član Hamasove delegacije v Rusiji pod vodstvom Haleda Mašala. Poudaril je, da mora mednarodna skupnost tudi Izraelu postaviti jasne zahteve.
Mašal je sicer ob prihodu v Rusijo zavzel izredno brezkompromisno stališče in odkrito zavrnil kakršnekoli pogovore glede priznanja Izraela.
Rusko-izraelski odnosi še vedno dobri
Ruski predsednik Vladimir Putin je vršilca dolžnosti izraelskega premiera Ehuda Olmerta danes po telefonu seznanil s podrobnostmi obiska delegacije palestinskega gibanja Hamas v Moskvi, tako Putin in Olmert pa sta potrdila zavezanost obeh držav k "prijateljskim" odnosom. Olmert je ruskemu predsedniku še dejal, da je bilo povabilo Hamasa v Moskvo napaka. "Napaka je bilo povabiti Hamas v Rusijo. Gibanje se namreč ni zavezalo k sprejetju treh pogojev, ki jih je potrdila bližnjevzhodna četverica, v katero sodi tudi Rusija," je dejal Olmert.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.