Britanski premier Tony Blair je potrdil, da bo s položaja vodje laburistov in mesta premierja odstopil 27. junija. S svojo odločitvijo je Blair najprej seznanil vladni kabinet, danes pa je odstop naznanil tudi javnosti v svoji volilni enoti Sedgefield na severu Anglije.
"Velika Britanija je ponosna na preteklost in z zaupanjem zre v prihodnost. Vodilni smo na mnogih področjih“, je poudaril Blair. "Počel sem, to kar sem mislil, da je prav, desetletje na položaju vodje in premierja je bilo zame dovolj", je še potrdil
Blair.
Blari: Delal sem, kar sem mislil, da je prav
Blair bo tako na položaju premierja ostal še sedem tednov, dokler ne izberejo novega vodjo laburistov. Kot najverjetnejši
Blairov naslednik nastopa finančni minister Gordon Brown.
Blair, ki je laburistično stranko na splošnih volitvah leta 2005 popeljal do tretje zaporedne zmage, je sprva nameraval državo voditi do prihodnjih volitev leta 2010. Vendar je po političnem uporu v preteklem letu moral pristati na predčasno predajo oblasti.
Barroso: Britanija z Blairom z obrobja v osrčje EU brez vetov
Blair je Britanijo pripeljal z obrobja v osrčje EU in to s predanostjo, ne z vlaganjem vetov, je poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso v odzivu na novico, da bo Blair po dobrih desetih letih odstopil s premijerskega položaja.
Blair je Evropi prinesel "energijo, predanost in zamisli ter ji zapustil izjemno dediščino", je menil Barroso. Ta dediščina po njegovih besedah vključuje predanost širitvenemu procesu, energetski politiki, spodbujanju boja proti podnebnim spremembam in revščini v Afriki.
Predvsem pa je britanski premier prispeval k ustvarjanju "odprte, spreminjajoče se in močne Evrope", je poudaril predsednik komisije.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.