Delni umik vojske iz Iraka, ki ga je napovedal David Petraeus, pa v ponedeljek v kongresu ni zadovoljil kritikov vojne, ki še vedno menijo, da Petraeus in veleposlanik ZDA v Iraku Ryan Crocker nista poročala o zadostnem napredku, ki bi upravičil nadaljevanje sedanje politike.
Petraeus je dejal, da se bo 2000 marincev iz Iraka domov vrnilo že ta mesec, sredi decembra pa naj bi umaknili še brigado kopenske vojske oziroma med 3500 do 4000 vojakov. Število enot bi zmanjševali še naprej in do poletja naj bi imeli v Iraku še okoli 130.000 vojakov, namesto sedanjih 165.000.
Demokrati kritični
Demokratski kritiki so nemudoma opozorili, da to pomeni vrnitev nazaj na raven iz začetka letošnjega leta, ko je predsednik George Bush napovedal novo strategijo s povečanjem števila vojakov za okoli 30.000.
Odgovora na to, kdaj je možno pričakovati resnično zmanjševanje števila vojakov, pa demokrati od generala niso dobili. Petraeus je dejal, da je predsedniku Bushu priporočil, naj počaka do marca 2008, ko naj bi bilo bolj jasno, kako daleč lahko gre umikanje sil iz Iraka.
Bistvo poročanja Petraeusa in Crockerja je bilo, da položaj v Iraku ni rožnat, vendar je bil v zadnjem letu dni na varnostnem področju dosežen bistven napredek, pa tudi na politični ravni si Iračani želijo pomiritve, čeprav tega doslej še niso uspeli spraviti v zakonsko obliko.
Crocker: Dosegli varnostne cilje
Crocker je zatrdil, da je bilo povečanje števila ameriških vojakov ključno, da tam ni prišlo do popolnega razpada sistema in da je letošnje leto veliko bolje kot leto 2006. Petraeus je govoril o tem, da so uspeli ujeti voditelje skupin, ki imajo podporo iz Irana in operativca libanonskega Hezbolaha, kot tudi, da so zadali resne udarce teroristični mreži Al Kaida. Povečanje števila vojakov je v veliki meri doseglo varnostne cilje.
Predsednik Bush bo danes v Belo hišo povabil kongresne voditelje, v naslednjih dneh pa bo imel tudi nov govor o Iraku. Bush je v začetku meseca nenapovedano obiskal Irak in že tam slišal, kaj bo poročal Petraeus.
Po zagotovilih tiskovnega predstavnika Bele hiše Tonyja Snowa je bilo Bushu poročilo všeč, zato bo dal veliko težo generalovim priporočilom. Kritiki Bele hiše sicer trdijo, da je Bush Petraeusa prisilil, da privoli v zmanjšanje števila vojakov v Iraku.
V Iraku pozdravili poročilo
Irak je pozdravil poročilo generala Davida Petraeusa, ki je v ponedeljek skupaj z ameriškim veleposlanikom v Iraku Ryanom Crockerjem nastopil pred skupnim odborom za mednarodne odnose in obrambo predstavniškega doma kongresa in posvaril pred obsežnim umikom ameriške vojske iz Iraka. "Vlada pozdravlja poročilo Crockerja in Petraeusa," je na novinarski konferenci v Bagdadu dejal svetovalec za nacionalno varnost Muvafak al Rubaj.
Poročilo je pozdravil tudi iraški parlament. Podpredsednik parlamenta Halid al Atija je ocenil, da je poročilo "na splošno pozitivno", se pa zaveda "težav, ki jih ima vlada z izvajanjem procesa narodne sprave in zagotavljanjem varnosti v Iraku".
Rumsfeld: Iraška vlada je kriva
Nekdanji ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je v prvem pogovoru, odkar je novembra lani odstopil s položaja, dejal, da je za težave v Iraku kriva tamkajšnja vlada, ki ni sposobna postaviti temeljev demokracije.
Rumsfeld je vodil ameriško vojno proti Afganistanu in proti Iraku, glede slednje pa si je prislužil številne kritike zaradi premajhnega števila vojakov in pomanjkanja načrtov za povojno stabilizacijo razmer. Rumsfeld je glede vojne v Afganistanu ocenil, da je bila uspešna, saj ima 28 milijonov ljudi svobodo, delujoč parlament in predsednika. Bagdadsko vodstvo pa po njegovih besedah ni uspelo ustvariti okolja, ki bi bilo gostoljubno do demokracije, predstavniškega ali svobodnejšega sistema.
V pogovoru za revijo GQ je Rumsfeld med drugim razkril, da novembra verjetno ne bi odstopil s položaja, če demokrati ne bi zmagali na kongresnih volitvah. Zavrnil je kritike na račun sebe in Pentagona oziroma vojske ter dejal, da ameriška vojska ne more izgubiti vojne v pravem pomenu besede. V "borbi" pa ne morejo zmagati sami in potrebujejo diplomacijo, gospodarsko pomoč ter številne druge stvari, ki niso pod nadzorom Pentagona.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.