Tujina

'Umazani kamni' so pristni diamanti

Johannesburg, 08. 08. 2010 14.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Južnoafriška policija je opravila analizo 'umazanih kamnov', kot je svoje darilo poimenovala Naomi Campbell, in potrdila, da gre za prave diamante. Sledi preiskava o njihovem izvoru.

Krvavo darilo, ki ga je britanska manekenka Naomi Campbell od tedanjega liberijskega voditelja Charlesa Taylorja prejela leta 1997 v Južnoafriški republiki, potem ko sta se spoznala na večerji, ki jo je gostil tedanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela, so pravi diamanti, je danes sporočila policija.

"Zdaj je uradno – gre za pristne diamante," je dejal Musa Zondi, tiskovni predstavnik preiskovalne enote južnoafriške policije in dodal, da je policija že začela preiskavo, s katero bo ugotovila njihov izvor. V Južni Afriki je namreč posedovanje nebrušenih diamantov kaznivo dejanje.

Naomi na sojenju.
Naomi na sojenju. FOTO: Reuters

Prav iz tega razloga jih je Campbellova pred leti zaupala v varstvo svojemu prijatelju Jeremyju Ractliffu, ki je tedaj vodil Mendelov dobrodelni sklad za otroke. Kot pravi, so ji dva ali tri "male umazane kamne" prinesli v njeno sobo. Moški, ki so ji predali darilo, se sicer niso predstavili, prav tako zraven darila ni bilo nobenega sporočila, a domneva, da je bilo darilo Taylorjevo.

Izraz 'krvavi diamanti' se je prijel za drage kamne, ki so prišli iz afriških držav, v katerih so divjali spopadi. V praktično suženjskih razmerah so jih pridobivali ujetniki, z njimi pa so nato uporniki kupovali orožje in financirali nadaljevanje bojev. Mednarodna skupnost je nato s procesom Kimberley uvedla nadzor nad prodajo diamantov in trgovanje z dragimi kamni iz konfliktnih območij prepovedala.

Kot je znano, je Campbellova v četrtek nastopila kot priča na sojenju Taylorju, ki mu sodijo za vojne zločine med krvavo državljansko vojno v Sieri Leone v letih od 1991 do 2001. Tožilci v Haagu upajo, da bodo s pomočjo Campbellove lahko povezali Taylorja s krvavimi diamanti, s katerimi se je financirala državljanska vojna v Sierri Leone. Taylor namreč vseskozi zanika, da bi kdaj koli imel opravka s tovrstnimi diamanti in da bi z njimi trgoval ter kupoval orožje.

Nekdanjega liberijskega predsednika so aretirali leta 2006, sojenje v Haagu pa se je začelo leto pozneje. V 11 točkah je obtožen vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

moelmol
08. 08. 2010 19.05
razočarali ste me 24ur ... ene uboge črke ne morate popravit
frako
08. 08. 2010 17.57
Leibniz08.08.2010, 15:4 šefe krvavi diamanti ne pomen da so dobesedno krvavi ampak je izraz za diamante ki izvirajo iz konfliktnih območji
Leibniz
08. 08. 2010 15.49
To pričanje je pa res prazno. Mislim, ne ve niti tega od kod diamatni (vsaj z popolno gotovostjo ne), nakar očitno pozablja, da je kri na diamatnih lahko posledica brusenja diamanotv, ko se je brusilec urezal, ali pa česa popolnoma drugega. To pričanje bo po mojem padlo v vodo.
gandalfek
08. 08. 2010 15.33
a nisi krvavi diamanti ne umazani diamanti WT?
JRBongo
08. 08. 2010 15.10
Tale Naomi mi je prov antipatična "gospa". Nerazumem zakaj je tako pomembna...
moelmol
08. 08. 2010 14.49
ki jo je gostil tedanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela ki je tedaj vodil Mendelin dobrodelni sklad za otroke a se ne morte odločit??? Mandela al Mendela????
VolilecSI
08. 08. 2010 14.49
Prav to obdobje bi zmalo za preiskovalci biti zanimivo tudi v povezavi s Koreličom, Luko Koper itd.