Tujina

Umaknil se bo, če se bo ona

Berlin, 20. 09. 2005 12.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Schröder je pripravljen odstopiti kanclerski stolček, če se bo umaknila tudi Merklova.

Za zmagovalca volitev se imata tako Merklova Kot Schröder.
Za zmagovalca volitev se imata tako Merklova Kot Schröder. FOTO: Reuters
Nemški zunanji minister Joschka Fischer ne bo več opravljal vodilnih funkcij v stranki Zelenih, če bo šla v opozicijoa. Zavrnil je tudi možnost, da bi vodil poslansko skupino. Kot je dejal, je čas, da to prevzamejo mlajši. V kolikor pa bi Zeleni vstopili v vlado, pa se kakšne vladne funkcije ne bi branil, je še dejal.

Nemški kancler Gerhard Schröder se je pripravljen umakniti in omogočiti, da bi kanclerski položaj po nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah prevzel nekdo iz vrst krščanskih demokratov (CDU), vendar le, če se bo umaknila tudi kandidatka CDU Angela Merkel, piše nemški dnevnik Bild.

Po besedah virov iz SPD doslej ni bilo kanclerja, ki bi se žrtvoval, da bi omogočil pot do oblikovanja nove nemške vlade. "Schröder pa bi se v zgodovino zapisal kot eden velikih," so viri povedali za Bild.

Jo lahko nadomesti Stoiber ali Wulff?

Bild med možnimi kandidati za to, da bi nadomestili Merklovo in prevzeli položaj kanclerja, omenja bavarskega ministrskega predsednika Edmunda Stoiberja iz Krščanskosocialne unije (CSU) in ministrskega predsednika Spodnje Saške Christiana Wulffa (CDU).

Merklova ne izključuje pogovorov za sestavo koalicije z nobeno stranko, razen z Novo levico.
Merklova ne izključuje pogovorov za sestavo koalicije z nobeno stranko, razen z Novo levico. FOTO: Reuters

Merklovi podpora konservativne unije

Kljub neodločilni zmagi na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah v Nemčiji so poslanci konservativne unije CDU/CSU odločno podprli Angelo Merkel kot vodjo poslanske skupine. Merklovo je podprlo 98,6 odstotka novih poslancev. Od 225 so bili le trije proti. Merklova je s tem dobila tudi jasno podporo unije, da se pogaja za sestavo prihodnje vlade. Prva preliminarna pogajanja naj bi se začela v četrtek in sicer najprej s socialdemokrati (SPD) Gerharda Schroederja, nato pa še z Zelenimi in tudi z FDP.

Schröder za pogajanja brez predpogojev

Medtem je Gerhard Schröder izrazil pripravljenost na pogajanja o sestavi nove nemške vlade, pri tem pa poudaril, da bi morala pogajanja potekati brez kakršnih koli predpogojev. Pri tem sicer ni ponovil prejšnjih zahtev, da bodo njegovi socialdemokrati (SPD) v prihodnjo vlado vstopili samo, če bo on kancler. Tako so za četrtek napovedana pogajanja z Angelo Merkel povsem odprta.

Kot je poudaril Schroeder, bodo pogovori z Merklovo povsem preliminarnega značaja. "Gre za spoznavne pogovore, fazo, v kateri bomo drug drugemu pojasnili, kako bi vzpostavili stabilno vlado," je dejal Schroeder in pristavil, da bi bilo v tem primeru "vsakršno predpogojevanje neprimerno". Zato je zanj tudi še prezgodaj napovedovati, kdo bi lahko vodil kakšno mesto v morebitni veliki koaliciji med SPD in CDU/CSU.

Medtem so novi poslanci SPD na seji nove poslanske skupine Schroederja potrdili kot kanclerskega kandidata, za vodjo svoje poslanske skupine pa so znova potrdili predsednika stranke Franza Muenteferinga. Poslanci SPD so ob tem tudi odločno poudarili, da si želijo vladati in to pod kanclerstvom Schroederja.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7