Ljudstvo Anangu je dolga leta pozivalo številne turiste, naj se ne vzpenjajo na največji osamelec na svetu Uluru, leta 2017 pa je nato odbor nacionalnega parka Uluru-kata Tjuta soglasno odločil, da bo plezanje enostavno prepovedano. Razlog je duhovni pomen kraja, pa tudi varnostni razlogi in skrbi za okolje.
Pripadniki Anange so danes opazovali še zadnje turiste, kako se vzpenjajo na Uluru - ob 16. uri po lokalnem času pa je vzpon na ta sveti kraj uradno postal prepovedan.
Predstavnik odbora Tjiangu Thomas je za Guardian dejal, da je prepoved vzpona primer, "kako ljudstvo Anangu sprejema odločitve o svoji zemlji". "Vse skupaj je zelo čustveno, starešine so se borile za prepoved vzpona, še preden sem se rodil. Ni jih več z nami, a nadaljujemo njihovo zapuščino. Žalostno je, a hkrati veselo, saj vemo, da bo vzpon prepovedan ter da se bo spoštovalo želje ljudstva Anangu."
V tednu pred prepovedjo se je število plezalcev močno povišalo, bližnji kampi in hoteli so polno zasedeni, zaradi česar mnogi turisti taborijo nelegalno, odpadki pa se kopičijo, opozarja lokalno prebivalstvo.
Eden izmed pripadnikov skupnosti Anangu je za BBC dejal, da je Uluru zanj "sveto mesto, je kot naša cerkev". "Ljudje z vsega sveta... prihajajo sem in plezajo. Nimajo nobenega spoštovanja."
Ob vznožju monolita je sicer postavljenih več znakov, ki poziva turiste, naj se na goro ne vzpenjajo, saj je za Anangu sveta. "Težko je razumeti njegov pomen. Gora je. Nanjo naj bi se plezalo," pa je za BBC dejal eden izmed plezalcev.
Vse od 50. let preteklega stoletja je med vzponom na Uluru sicer umrlo več ducat ljudi, zaradi nesreč, dehidracije in drugih z vročino povezanih pojavov. Gre za 348 metrov visoko monolit, vzpon nanj je strm, temperature pa lahko poleti dosežejo tudi do 47 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.