Sodišče je hkrati ocenilo, da opozicijski predsedniški kandidat Viktor Juščenko, ki je sicer dobil največ glasov v prvem krogu volitev, ne more biti razglašen za zmagovalca. Predsedujoči sodnik Anatoli Jarema, ki je objavil razsodbo, je dejal, da bo treba ponoviti drugi krog. Slednjega bi morali ponoviti do 26. decembra.
Juščenko, ki je po odločitvi vrhovnega sodišča nekakšen zmagovalec, je izjavil, da je Ukrajina po tej odločitvi zares demokratična država. V nagovoru več deset tisočim privržencem v prestolnici Kijev je sodnike označil kot "resnične heroje".
"Odločitev je bila sprejeta zahvaljujoč vam. Vi ste tisti, ki ste junaki," je dejal v nastopu pred več deset tisoč privrženci na Trgu neodvisnosti v Kijevu. Ob tej priložnosti je tudi zahteval od dosedanjega predsednika države Leonida Kučme, naj takoj razpusti vlado premiera Viktorja Janukoviča, spornega zmagovalca volitev 21. novembra. Navdušeno množico pred seboj pa je pozval, naj nadaljuje s protesti v središču ukrajinske prestolnice. Protestniki so mahali z modro-rumenimi ukrajinskimi in oranžnimi opozicijskimi zastavami ter vzklikali: "Juščenko! Juščenko!".

"Ukrajina se je usmerila k pravici, demokraciji in svobodi. Dokazali smo, da smo narod, ki lahko ubrani svojo izbiro. Pravica in svoboda se vračata v Ukrajino, in to zahvaljujoč vam, ki ste pravi junaki," je zmagoslavno dejal Juščenko.
V drugem krogu res bile poneverbe
Sodišče je odločitev sprejelo na podlagi pritožbe opozicije, ki se je zaradi domnevnih poneverb pritožila na izide drugega kroga predsedniških volitev v osmih regijah na vzhodu in jugu države. Vrhovno sodišče je po sprejemu pritožbe 25. novembra prepovedalo objavo uradnih volilnih rezultatov drugega kroga, po katerih je z 871.402 glasovoma prednosti zmagal premier Janukovič, dokler ne preuči pritožbe opozicije. Sodišče je razsodilo, da je v drugem krogu volitev res prišlo do poneverb; pritožba na odločitev vrhovnega sodišča pa ni možna.

Opozicija in njen predsedniški kandidat Juščenko si prizadevata za čimprejšnjo ponovitev drugega kroga volitev in odločno zavračata pozive predsednika Leonida Kučme in premiera Janukoviča za ponovitev celotnih volitev, torej tudi prvega kroga.

Gospodarski zlom države?
Kučma je še pred razglasitvijo odločitve vrhovnega sodišča opozoril pred gospodarskim zlomom v državi. V govoru pred predsedniki poslanskih skupin v parlamentu je poudaril, da politična kriza potiska državo v gospodarski propad. "Dlje ko bomo čakali na politično rešitev, več bo gospodarske škode in bližje bomo točki, s katere ne bo vrnitve," je dejal odhajajoči predsednik.
Parlamentu je ob tem tudi predložil predlog političnih reform, po katerem bi številne pristojnosti prenesli s predsednika države na parlament. S tem bi se močno okrepila moč predsednika vlade.
Evropska komisija pozdravlja odločitev sodišča

"Pozdravljam to neodvisno odločitev vrhovnega sodišča, ki odpira pot za ponovno izvedbo drugega kroga volitev, v katerem se bo lahko popolnoma izrazila volja ukrajinskega ljudstva," je dejala komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner.
Odločitev ukrajinskega sodišča je pozdravil tudi predsedujoči EU, nizozemski premier Jan Peter Balkenende. Ob tem je izrazil upanje, da bo odločitev prispevala k hitri rešitvi politične krize v Ukrajini.
EU je ves čas od objave izidov volitev opozarjala, da te niso potekale v skladu z demokratičnimi standardi, in pozivala k ponovni preučitvi rezultatov oziroma k ponovitvi glasovanja.
Duma kritična do Evrope
Ruski poslanci so Evropsko unijo, Evropski parlament in Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) obtožili, da del Ukrajincev potiskajo v nevarna dejanja, kar bi lahko povzročilo množične nemire in kaos.
Spodnji dom ruskega parlamenta, duma, je skoraj soglasno - s 415 glasovi za in osmimi vzdržanimi - sprejel resolucijo, ki izjavlja, da z naraščajočo zaskrbljenostjo opazujejo"dejavnosti več predstavnikov EU, Evropskega parlamenta in organov OVSE, med njimi Urada za demokratične institucije in človekove pravice, v Ukrajini.
Ti ne prispevajo k stabilizaciji razmer v Ukrajini in njihov "enostranski pristop, ki se izraža predvsem pri odsotnosti načelne ocene pritiska brez primere, ki jo privrženci opozicije izvajajo na oblast, del radikalnejšega prebivalstva potiska v nevarna dejanja, kar bi lahko povzročilo množične nemire, kaos in delitev oblasti," menijo ruski poslanci.

Ukrajina prej v EU kot Turčija?
Ukrajina bi bila primernejša kandidatka za članstvo v Evropski uniji kot Turčija, meni bavarski ministrski predsednik Edmund Stoiber, vodja opozicijske krščansko-socialne unije (CSU). Stoiber je dejal, da se bo namesto za polnopravno članstvo Turčije zavzemal za privilegirano partnerstvo EU s to državo. "Če pogledate sosednje države EU, kot je Ukrajina, se mnogi vprašajo, ali ni Ukrajina veliko bolj evropska država kot Turčija," je prepričan Stoiber.