ZDA so Rusijo na 26. seji Varnostnega sveta ZN o razmerah v Ukrajini obtožile, da spodkopava premirje v Ukrajini. Ameriška predstavnica v Združenih narodih Samantha Power je na zasedanju Varnostnega sveta ZN tudi dejala, da po eni strani Moskva teži k vojni v Ukrajini, po drugi strani pa govori o miru. Ruski veleposlanik pri ZN Aleksander Palkin pa je te trditve ovrgel in dejal, da gre za navadno propagando.
Včeraj je Nato sporočil, da je Rusija v Ukrajino poslala vojake, topništvo in protizračno orožje. "Vzorec je jasen. Ko Rusija daje obljube, jih ne izpolni," je dejala Powerjeva in dodala, da je Rusija sodelovala pri pogovorih o premirju, nato pa ga sistematično spodkopavala na vsakem koraku. Napovedala je tudi večji pritisk Washingtona na Moskvo. A Pankin je dejal, da Natove trditve niso skladne z dogodki na terenu.
Ukrajinski veleposlanik Jurij Sergejev pa je poudaril, da oprema in vojska mejo z Rusije nezakonito prehajata dobesedno vsak dan. Zaradi ruske podpore upornikom bi lahko vzhod Ukrajine postal območje dolgotrajnega zamrznjenega konflikta.
Generalni sekretar ZN za politične zadeve Jens Toyber-Frandzen pa je opozoril, da bi to povzročilo dolgoročen status quo na tem območju. Opozoril je tudi, da bi lahko Ukrajino spet preplavili boji med proruskimi uporniki in ukrajinsko vojsko. Sam je dejal, da bi že posamezni boji lahko predstavljali katastrofo za državo.
Optimizem, da se bodo zadeve po volitvah začele urejati, so načeli novi izbruhi spopadov po 3. novembru in obstaja nevarnost, da se vladne sile in uporniki vrnejo k vojni. Eden od dejavnikov, ki ovirajo pot do miru, je nedvomno nezavarovana meja z Rusijo.
Ukrajinska kriza je povzročila že milijon beguncev znotraj in zunaj države, od aprila pa je bilo v spopadih že 4000 žrtev. Seja VS ZN se je končala v skladu s Pankinovim odgovorom na vprašanje, kaj od nje pričakuje: "Nič".
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.