Potniki, ki so zaradi kolapsa 178 let stare britanske agencije Thomas Cook ostali ujeti na letališčih po vsem svetu in iščejo nadomestne polete, se po poročanju BBC pritožujejo, da želijo ostali letalski prevozniki zaslužiti na račun njihove nesreče. Cene letalskih kart so namreč poskočile v nebo, a analitiki trdijo, da dogajanje glede na situacijo ni presenetljivo.
Cene letalskih vozovnic poskočile za nekaj sto odstotkov
Turistka Angela Mills je za BBC povedala, da se je polet iz Glasgowa na grški Rodos v trenutku podražil za skoraj štirikrat – v nedeljo je bil še 315 evrov, v ponedeljek pa že 1130.
John Strickland, letalski strokovnjak, je prepričan, da je dvig cen naravni odziv na povečano povpraševanje: "Ljudje ne sedijo križem rok, in če se prodaja poveča, potem gredo cene za priljubljene destinacije hitro navzgor".
Dodal je, da je september še vedno priljubljen mesec za počitnikovanje, še posebej za tiste, ki se želijo izogniti vrhuncu sezone med šolskimi počitnicami, zato so bili mnogi leti že prej razprodani. Dodal je, da bi se lahko letalski prevozniki odločili zadržati cene vozovnic, a gre po drugi strani za komercialno usmerjena podjetja.
"Thomas Cook je propadel, ker je imel velike dolgove in je ustvarjal izgube. Gre za krhko industrijo, v zadnjem času so propadli številni letalski prevozniki. Če ne ustvarijo profita, kjer je to možno, vsaj na deležu svojih letov, potem nimajo možnosti preživetja," je še dodal Strikland.
Britanska vlada v domovino že prepeljala 15.000 ljudi
Največja mirodobna repatriacija britanskih državljanov se je v ponedeljek že začela. Dame Deirdre Hutton iz britanske agencije za civilno letalstvo je zadovoljna z začetkom vračanja. "Glede na to, da je šele prvi dan, smo zelo zadovoljni," je dejala in dodala, da so organizirali 64 letov in prepeljali nekaj manj kot 15.000 turistov. "To je več kot 90 odstotkov vseh, ki smo jih nameravali prepeljati prvi dan. Zavedam se, da je pred nami še ogromno dela, saj je to šele osem odstokov vseh, ki jih moramo vrniti, a to je dober začetek."
"Danes imamo pripravljenih 74 letov za 16.500 ljudi, nato pa v naslednjih 13 dneh še 135.000," je načrt pojasnila Deirdre Huttonova in poudarja, da bodo vse turiste vrnili takrat, ko bi tudi morali: "Vsi bodo lahko izkoristili svoje počitnice." Trdi še, da bo 60 odstotkov stroškov vrnitve kritih iz jamstvene sheme, ki ščiti britanske turiste, v primeru stečaja turistične agencije.
Pilot Thomasa Cooka: Naše posadke so ostale ujete po vsem svetu
Eden od pilotov letalske družbe Thomas Cook je povedal, da so dobili sporočilo, da je šlo podjetje v stečaj v ponedeljek ob enih zjutraj, kmalu zatem pa so jim odklopili službene elektronske poštne predale, tako da nimajo nobenega stika s podjetjem.
"Na srečo sem bil sam v tistem trenutku v Veliki Britaniji, imamo pa posadke, ujete po vsem svetu. Nekateri so na Kubi, bil sem tudi v stiku s posadko, ki je ostala v Las Vegasu. Želeli so se vrniti v domovino, na srečo so bili na letalu prevoznika prosti še štirje sedeži, a je stala karta za enega več kot 11.000 evrov," je dejal in dodal: "To je prava zmešnjava za vse vpletene."
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.