Znanstveniki še naprej analizirajo dogodek v ruskem Čeljabinsku, ko je februarja tamkajšnje prebivalce presenetil meteorit. Zadnje ugotovitve kažejo, da je bil udarni val, ki je nastal ob eksploziji meteorita nad pokrajino, tako močan, da je Zemljo obkrožil kar dvakrat, in sicer v roku treh dni. Val je tako opravil pot, dolgo okoli 85.000 kilometrov, so še ocenili znanstveniki.
Udarni val so zaznale naprave, ki so v lasti Pripravljalne komisije za organizacijo Pogodbe o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBTO). Pokazale so, da je udarni val potoval s hitrostjo okoli 340 metrov na sekundo, kar znaša okoli 1.224 kilometrov na uro. Zadnji val so zaznali še tretji dan po eksploziji meteorita nad Čeljabinskom.
Znanstveniki so ocenili tudi moč eksplozije. Primerjali so jo z eksplozijo 460 kiloton eksploziva TNT, kar pa je spet primerljivo s termonuklearno bojno konico W88.
Spomnimo, da je letošnjega februarja nad uralskim mestom Čeljabinsk eksplodiral meteorit. Ranjenih je bilo okoli 1600 ljudi, v mestu pa je bilo tudi nekaj gmotne škode. Po dogodku je ruska vesoljska agencija Roscosmos razpisala tekmovanje za ideje o izgradnji avtomatskega sistema, ki bi opozarjal na nevarnosti, ki so v bližini Zemlje. Nasa je takrat sporočila, da trenutno še nima sistema, ki bi nas opozoril na kamenje, ki pada z neba, da pa se bo s projektom teleskopa na Havajih to že kmalu spremenilo, sistem opozarjanja pa naj bi bil dovolj učinkovit, da bo omogočal še pravočasno evakuacijo prizadetih območij.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.