
Republikanski senatorji so preprečili debato o resoluciji o Iraku, ki nasprotuje napotitvi dodatnih enot v Irak. Nasprotniki vojne bi za začetek debate v senatu potrebovali 60 glasov, zbrali pa so jih le 49, 47 senatorjev je glasovalo proti.
Bela hiša je tako dosegla prvo proceduralno zmago, vendar pa se bodo po drugi strani nadaljevale tudi razprave glede nove iraške strategije ameriškega predsednika Georgea Busha.
Vodja republikanske manjšine v senatu Mitch McConnell je dejal, da je večina republikancev glasovala proti razpravi o resoluciji kolega Johna Warnerja, ker je demokratsko vodstvo senata onemogočilo glasovanje o dveh drugih republikanskih predlogih neobvezujočih resolucij glede iraške politike. Warnerjeva resolucija sicer izraža podporo vojakom in nasprotovanje napotitvi dodatnih enot v Irak.
Proti lastni resoluciji, ki velja za kompromis, je med drugimi glasoval celo sam Warner, ki prav tako zagovarja glasovanje o drugih dveh. Gre za resolucijo Johna McCaina o podpori Bushevi politiki in določitvi mejnikov za iraško vlado in resolucijo Judda Gregga, ki zagotavlja nadaljnjo finančno podporo ameriški vojski v Iraku. Vodja demokratske večine Harry Reid je dejal, da so republikanci v ponedeljek dali Bushu zeleno luč, da poglobi spopad v Iraku.
Z republikanci je tokrat glasoval tudi neodvisni demokrat Joseph Lieberman, ki je dejal, da bi Warnerjev predlog resolucije poslal napačno sporočilo vojakom in sovražniku. Reid obljublja, da se demokrati ne bodo predali in da bodo skušali potrditi resolucijo o nasprotovanju Bushevi politiki. Ta seveda ne bo imela posebne teže, saj je Bush že napovedal, da je ne bo upošteval in bo nadaljeval s svojim načrtom.
Več za vojsko, manj za revne in bolne
Ameriški predsednik je v ponedeljek poslal v kongres svoj predlog proračuna za proračunsko leto 2008, ki se začne s 1. oktobrom letos. Zajeten dokument je v kongresu naletel večinoma na neodobravanje, predvsem zaradi domačega dela skupaj 2,9 bilijona dolarjev vrednega proračuna, ki predvideva zmanjšanje izdatkov za zdravstvo.
Proračun za 2008 je prvi, ki bo šel pred demokratsko večino v obeh domovih ameriškega kongresa in bo zagotovo precej spremenjen, preden bo prišel nazaj na predsednikovo mizo v podpis. V predlogu proračuna State Departmenta je tudi letos nekaj denarja za Slovenijo, in sicer v dveh vojaških programih. V programih financiranja tuje vojske (FMF) je predvidenih 500.000 dolarjev, v programu mednarodnega vojaškega izobraževanja in urjenja (IMET) pa 885.000 dolarjev. Kar 10 milijonov dolarjev pa je predvidenih za Mednarodni sklad za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF).
Boj proti terorizmu
Predlog proračuna odseva trenutne prednostne naloge ZDA, in to so varovanje države, boj proti terorizmu, zmanjšanje davkov in zmanjšanje stroškov. V proračunu je za vojaške in obrambne namene predvidenih 700 milijard dolarjev. Če bi bilo treba, bi vlada za vojno v Iraku in Afganistanu zaprosila še za dodatna sredstva. Proračun ministrstva za obrambo bi se povečal za več kot 10 odstotkov na 491 milijard. S tem denarjem bi država krila tudi del vojaških stroškov.
Bush pa ne namerava le zapravljati, temveč tudi varčevati. To bodo občutili starejši bolniki. Bush namerava namreč sredstva programa Medicare, ki skrbi za 43 milijonov upokojencev in invalidov, v peti letih zmanjšati za 66 milijard dolarjev, sredstva programa Medicaid, ki pomaga revnim, pa za 12 milijard. Sodeč po odzivu demokratov v kongresu gre le za sanje, poleg tega pa je krčenje teh programov predlagal že za lani, pa ni šlo.

Bush je ob predstavitvi proračuna napovedal, da se bodo z njegovim načrtom do leta 2012 ponovno vrnili v čase proračunskih presežkov, česar sicer nihče ne jemlje resno, saj projekcije za toliko let niso nikoli točne. Proračun za leto 2007, ki še ni niti dokončno potrjen, znaša 2,8 bilijona dolarjev, letos pa je večji za 100 milijard. Proračunski primanjkljaj bo letos, po predvidevanjih Bele hiše, znašal 244 milijard dolarjev, potem ko je leta 2006 znašal 248 milijard. Bush napoveduje, da bo leta 2008 primanjkljaja za 239 milijard dolarjev.

Predsednik senatnega odbora za proračun Kent Conrad iz Severne Dakote je o Bushevem proračunskem predlogu dejal, da gre za zavajanje in izgubo stika z realnostjo. Predsednik enakega odbora v predstavniškem domu John Spratt iz Južne Karoline pa je izrazil dvom, da bo Bushev predlog sploh podprla večina republikancev.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.