
Učitelji v ameriški zvezni državi Južna Dakota bi lahko v bližnji prihodnosti pri sebi imeli pištole ali puške. V zvezni državi so namreč sprejeli t. i. zakon ''šolskih straž'', s katerim šolam dovoljujejo odločitev, da učiteljem in preostalemu osebju v roke dajo orožje. Tako naj bi preprečili tragedije, kakršna se je zgodila v Newtownu v Connecticutu, kjer je strelec na šoli Sandy Hook ubil 20 otrok in šest odraslih.
Vodstvo šol bi moralo pred oborožitvijo svojih zaposlenih pridobiti dovoljenje lokalne policije, prav tako bi morali prestati urjenje. O sprejetem zakonu bi lahko prebivalci Južne Dakote glasovali še na referendumu. Šolski sveti, vodstva šol in učitelji namreč nasprotujejo sprejetemu zakonu. Kot menijo, bi šole tako postale nevarnejše. Opozorili so, da bi lahko oborožitev osebja vodila v nesreče. Na drugi strani pa zagovornik zakona, republikanec Scott Craig pravi, da je prejel števila sporočila podpore vodstev šol.
Ta poteza sledi glasovanju v zvezni državi Georgia, kjer so razširili pravice do nošenja orožja. V državi, kjer imajo večino republikanci, so izglasovali, da lahko lastniki orožja z licenco le-tega nosijo tudi v nekaterih nevarovanih vladnih stavbah, kjer je bilo to doslej prepovedano, pa tudi v barih, cerkvah in na kolidžih. Še vedno pa bo orožje v Georgiji prepovedano v študentskih domovih in na športnih prireditvah. Zakon bo začel veljati 1. julija.
V nekaterih bolj liberalnih državah, kot sta New York in Kalifornija, se po pokolu v Newtownu politiki borijo za strožja pravila nošenja orožja, v bolj konservativnih podeželskih območjih ZDA pa politiki ubirajo ravno nasprotno smer.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.