Na severu Afganistana v mestu Mazar-i-Šarif so potekali protesti proti ameriškemu pridigarju, ki je minuli teden zažgal muslimansko sveto knjigo Koran. Po petkovi molitvi je množica vernikov in protestnikov preplavila ulice omenjenega mesta. Približno tri ure je protest potekal dokaj mirno, nato pa je izbruhnilo nasilje. Med protestnike naj bi se pomešali afganistanski uporniki, ki so napadli poslopje Združenih narodov (ZN).
Najprej so napadli varnostnike, nato pa svojo pot nadaljevali v notranjost poslopja, kjer so ubili pripadnike ZN. Tiskovni predstavnik ZN v Afganistanu Dan McNorton je za Reuters potrdil, da so v napadu umrli uslužbenci in varnostniki ZN. "Umrli so trije uslužbenci ZN in štirje oboroženi varnostniki," je dejal McNorton. Predstavnik ZN v New Yorku pa je dejal, da bi se število mrtvih lahko povzpelo na 20.
Tiskovne agencije poročajo, da je med mrtvimi najmanj osem tujih državljanov. Dva tujca naj bi celo obglavili. Med mrtvimi naj bi bili državljani Norveške, Romunije in Švedske. Uradne potrditve, da gre res za državljane teh držav, še ni. Predstavnik ZN je le potrdil, da so napadalci umorili tri tujce, ki so bili zaposleni pri ZN, ter štiri oborožene varnostnike, prav tako tuje državljane.

Napadalci so nato v poslopju podtaknili ogenj in zrušili varnostni stolp. Dogodek je potrdila tudi tamkajšnja policija. Dodaja, da je v spopadih umrlo tudi pet protestnikov, 20 je bilo ranjenih. Spopadi so potekali kar nekaj ur, preden so tuji vojaki uspeli umiriti množico.
Predstavniki lokalnih oblasti so sporočili, da so že prijeli okoli 27 ljudi, za katere sumijo, da so odgovorni za današnji napad na poslopje ZN. Sporočili so tudi, da so številni protestniki pri sebi imeli orožje. Afganistanska policija in vojska enostavno ni več zmogla kontrolirati razmer na terenu, zato so prosili tuje vojaške sile, naj jim pomagajo. A prepozno.
Glavni vodja misije ZN v mestu Mazar-i-Šarif, Rus Pavel Jeršov, je bil v napadu ranjen in je trenutno v bolnišnici. Rusko zunanje ministrstvo je že pozvalo afganistansko vlado in mednarodno koalicijo, naj sprejme ukrepe za zaščito pripadnikov Združenih narodov.

Predstavniki romunskega zunanjega ministrstva so sporočili, da prvi podatki kažejo, da je med žrtvami tudi njihov državljan. Dodali so, da napad obsojajo.
Oglasil se je tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je obsodil današnji napad na pripadnike ZN. Družinam umrlih je izrazil sožalje. Napad je obsodil tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je obsodil "strahopeten napad, ki ga ni mogoče upravičiti v nobenem primeru".
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.