V Siriji so razmere vse bolj napete, vse več je žrtev bodisi vladnih napadov na protestnike proti predsedniku Bašarju al Asadu bodisi v spopadih med vladnimi silami in uporniškimi skupinami. Nazadnje je bilo v nedeljo krvavo v kraju Džisr al Šugor na severozahodu države, kjer je bilo ubitih najmanj 35 ljudi, od tega naj bi bilo šest policistov.
Zahodni mediji imajo zelo omejen dostop do informacij, kaj se v Siriji pravzaprav dogaja, od vpletenih pa ima vsak svojo zgodbo. Tako vladna stran zagotavlja, da le poskušajo obdržati nadzor nad krajem, kjer uporniki napadajo upravne zgradbe, policijske poste, vozila in vladne uslužbence. Sirska televizija je tako prikazovala goreče zgradbe in druge posledice po njihovih navedbah uporniških napadov. Ti naj bi tudi ustrahovali tamkajšnje prebivalce.
Opozicijski aktivisti pa nasprotno trdijo, da vladne sile uporabljajo strojnice in granate, da bi ponovno zavzeli mesto, kjer potekajo protesti proti nepriljubljenemu predsedniku.
Napeto je tudi v mestu Hama v osrednji Siriji, kjer naj bi v petek ubili več kot 60 protestnikov. Po nekaterih navedbah naj bi trupla mnogih, ki so bili pogrešani, v soboto našli v enem od parkov. V mestu so še vedno zaprte trgovine in ulice.
Hama je bila leta 1982 prizorišče zatrtja upora Muslimanske bratovščine, v katerem je bilo ubitih med 20 in 40 tisoč ljudi. Deli mesta so bili po zatrtju upora dobesedno zravnani z zemljo.
Na vzhodu države, v kraju Deir ez Zor, je bilo ranjenih več protestnikov, ki so hoteli umakniti kip al Asadovega očeta. Pri tem pa jih je zalotila policija.
Sirski protesti se nadaljujejo kljub uporabi nasilja s strani režima predsednika Bašarja al Asada, a po besedah analitikov ni znamenj, da bi lahko dosegli stopnjo, ki bi Al Asada prisilila v odstop.
Sirske oblasti za nasilje obtožujejo oborožene skupine, ki naj bi jih podpirali islamisti in tuje sile. Našteti naj bi bili po prepričanju režima tudi odgovorni za številne smrti med civilisti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.