Tujina

Ubili 54 Iračanov

Bagdad/Tokio/Seul, 01. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriške enote so severno od Bagdada ubile 54 gverilcev. Gre za največji spopad po padcu prejšnjega iraškega režima.

Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa je izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi smrti številnih Iračanov v nedeljskih spopadih z ameriško vojsko v Samari, kar po njegovih besedah dokazuje, da v Iraku vlada kaos.

Napada na ameriške sile na nasprotnih straneh Samare, ki leži kakih 120 kilometrov severno od Bagdada, sta bila usklajena in načrtovana, je zatrdil poveljnik ameriških sil v Samari, polkovnik Fredrick Rudesheim. Ob tem je zagotovil, da bodo tudi v bodoče odgovorili na sovražne napade.

Američani so na napad iraških gverilcev odgovorili s tanki in topovi, med obstreljevanjem so uničili najmanj tri stavbe, uničenih je bilo nekaj vozil, ter poškodovana vrtec in mošeja. Napadalci, mnogi med njimi oblečeni v uniforme Sadamove milice, so sočasno napadli dva ameriška konvoja, ki sta bila z velikimi količinami novega iraškega denarja namenjena v banke.

Američani so kot kaže sprejeli odločitev o odločnejših odgovorih na gverilske napade
Američani so kot kaže sprejeli odločitev o odločnejših odgovorih na gverilske napade FOTO: Reuters

Ranjenih je bilo še 18 Iračanov in pet ameriških vojakov in ubitih najmanj 8 civilistov, Američani pa so prijeli 11 oseb, ki jih zaslišujejo.

Iraški viri pa imajo glede števila žrtev drugačen podatke: bolnišnični viri v Samari so tako sporočili, da je bilo ubitih osem iraških civilistov, 60 pa ranjenih. Direktor bolnišnice v Samari je povedal, da sta bila med ubitimi tudi ženska in otrok.

Po tem spopadu pa so Američani ranili in prijeli še štiri gverilce, ki so iz avtomobila napadli ameriške vojake. Mesto Samara se sicer nahaja v t.i. suntiskem trikotniku, kjer imajo okupacijske sile največ težav z uporniki.

Vodja šiitov na čelu sveta prehodne iraške vlade

Predsedovanje 24-članskemu telesu predstavnikov različnih verskih in političnih prepričanj se menja enkrat mesečno med devetimi člani predsedstva. Svet prehodne iraške vlade je sredi julija vzpostavil ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer in je prva iraška izvršilna oblast po padcu Sadama Huseina.

Predsedujoči šiitski organizaciji Vrhovni svet islamske revolucije v Iraku (SCIRI) Abdulaziz el Hakim je prevzel vodenje sveta prehodne iraške vlade. Abdulaziz el Hakim je brat Mohameda Bakrja el Hakima, ustanovitelja in dolgoletnega voditelja SCIRI, ki je bil ubit v bombnem napadu septembra v Nadžafu. Bakr el Hakim je organizacijo, ki ima velik vpliv med iraškimi šiiti, za časa režima Sadama Huseina vodil iz Irana. Do smrti svojega brata je bil Abdulaziz drugi mož SCIRI. Ko je bil v izgnanstvu v Iranu, je vodil brigado Badr, milico, ki so jo sestavljali prebegli iraški šiiti in ki je bila izšolana pod iranskim vplivom. Po strmoglavljenju Sadama Huseina so brigado Badr preoblikovali v civilno zaščitno enoto.

Španija, Japonska in Južna Koreja vztrajajo pri zavezah v Iraku

V Iraku ubitih 7 pripadnikov španske obveščevalne službe naj bi izdal dvojni agent, piše španski časnik El Mundo. "Mreža informantov v Iraku je pokvarjena. V njej so ljudje, ki so delali že za iraške obveščevalne službe," je obveščevalne kroge v Madridu citiral El Mundo. Štirje agenti španske obveščevalne službe CNI so štirim kolegom, ki naj bi jih zamenjali v Iraku, predstavili svoje kontaktne osebe in informante. Od teh je bil eden očitno dvojni agent. S smrtjo sedmih agentov je španska obveščevalna po poročanju časnika El Pais praktično izgubila vse strokovnjake za Irak. Med ubitimi je tudi vodja misije CNI v Iraku Alberto Martinez Gonzales.

Sicer pa večina državljanov Južne Koreje nasprotuje pošiljanju vojakov v Irak, podobna situacija pa tudi je na Japonskem; po rezultatih ankete enega izmed časopisov se s pošiljanjem vojaške pomoči v Irak strinja le 9 odstotkov ljudi.

Kljub izgubam so Južna Koreja, Španija in Japonska zatrdile, da svojih enot iz Iraka ne bodo umaknile, in da bodo vztrajale v boju proti terorizmu. Japonska in Južna Koreja bosta tako v Irak poslali obljubljene vojaške enote. Četudi ne gre za velike količine, je njuna poteza zelo pomembna za ameriško administracijo. Kljub smrti dveh japonskih diplomatov, ki sta zanetili nove dvome o morebitnih škodljivih posledicah sodelovanja z ZDA, se odločitve vodilnih niso spremenile. Japonski premier Džuničiro Koizumi je povedal, da jih namere teroristov zaustaviti obnovo in povzročiti zmedo v Iraku, ne smejo prestrašiti.

Po mnenju južnokorejskega predsednika, teh dejanj proti človeštvu ne smemo trpeti
Po mnenju južnokorejskega predsednika, teh dejanj proti človeštvu ne smemo trpeti FOTO: Reuters

Zunanji minister Južne Koreje Yoon Young-kwan je prav tako potrdil, da se kljub dvema žrtvama in dvema ranjencema med njihovimi državljani načrti o vojaški pomoči Iraku niso spremenili. "Ne vemo še, ali je do žrtev prišlo zaradi tega, ker Seul sodeluje z ZDA, ali povsem po naključju, kljub vsemu pa bomo še naprej pomagali s humanitarno pomočjo in pri obnovi Iraka," je še dodal. O streljanju je spregovoril tudi predsednik Južne Koreje Roh Moo-hyun: "Ta incident ni teror proti vojski ali oblasti, ampak gre za teror nad civilisti, kar je nečloveško!"

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20