Ruski predsednik Vladimir Putin je danes podpisal odlok o uvedbi ekonomskih sankcij proti Turčiji. Kot poroča ruska tiskovna agencija Tass, te med drugim vključujejo prepoved uvoza nekaterih dobrin iz Turčije in zaposlovanja turških državljanov. Omejeno bo tudi poslovanje turških podjetij, ukinja se brezvizumski režim med državama.
Od 1. januarja prihodnje leto tako turški državljani ne bodo več mogli brez vizumov potovati v Rusijo, prav tako od tega datuma ruski delodajalci ne bodo več smeli podaljševati pogodb delavcem iz Turčije. Odlok prepoveduje oziroma omejuje pogodbe za podjetja v turški lasti.
Poleg tega Rusija prepoveduje čarterske polete med državama in prodajo turističnih aranžmajev v Turčiji.
Putin je ruski vladi po navedbah Tassa naložil, naj iz varnostnih razlogov poostri nadzor nad dejavnostmi turških letalskih prevoznikov v Rusiji ter zagotovi varnost prometa v pristaniščih na Črnem in Azovskem morju.
Gre za povračilne ukrepe Moskve, potem ko je Turčija na meji s Sirijo sestrelila rusko vojaško letalo.
Turki državljane pozvali, naj ne potujejo v Rusijo
Turško zunanje ministrstvo je svoje državljane pozvalo, naj ne potujejo v Rusijo, če to ni nujno potrebno. Ta poziv je prišel iz Ankare le dan po ruski objavi, da s 1. januarjem ukinjajo sedanji brezvizumski režim za državljane Turčije. Kako so Rusi pojasnili svojo odločitev? Rusija je že dolgo zaskrbljena zaradi naraščajoče teroristične grožnje iz Turčije. "To je neposredno povezano z varnostjo Rusije in naših državljanov," je zatrdil ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Moskva je že v četrtek sporočila, da bo okrepila tudi nadzor nad uvozom hrane iz Turčije - uradno zaradi pogostih kršitev standardov prehranske varnosti. Ruski premier Dmitrij Medvedjev je poleg tega v četrtek napovedal, da pripravljajo nabor povračilnih gospodarskih ukrepov proti Turčiji, ki bo pripravljen v dveh dneh. Med ukrepi, ki jih nameravajo sprejeti, je navedel zaustavitev skupnih gospodarskih projektov, omejevanje finančnih in trgovinskih transakcij, spremembo carinskih tarif ter tudi ukrepe na področjih turizma in prometa.
Turčija je v torek ob meji s Sirijo sestrelila rusko vojaško letalo. Ob tem vztraja, da je rusko letalo sestrelila, ker je kršilo njen zračni prostor in se ni odzivalo na večkratna opozorila, kar pa Rusija odločno zanika.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan meni, da bi bilo morebitno srečanje z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom ob robu podnebne konference v Parizu priložnost za omilitev napetosti med državama. "Želeli bi si, da se to ne bi zgodilo, a se je. Upam, da se kaj podobnega ne bo več pripetilo," je glede torkove turške sestrelitve ruskega letala dejal Erdogan.
Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov je danes dejal, da je po mnenju Rusije "trenutno težko ugotavljati raven predvidljivosti dejanj turškega vodstva", zato bi morale države, ki lahko vplivajo na Turčijo, "poskušati zagotoviti določeno predvidljivost" dejanj Ankare.
KOMENTARJI (584)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.