
Turško ladjo, ki jo je pred dvema tednoma zajel požar pred obalo hrvaške Istre, so včeraj zvečer končno odvlekli proti Trstu in je že v pristanišču. Ladja je bila dva dni le dobre 3 morske milje od obale Savudrije.
Kakšni tankerji in tovorne ladje plujejo po Jadranu
V države EU kar 90 odstotkov nafte za trg pripeljejo s tankerji. Zaradi velike količine pripeljanega nevarnega tovora se je Bruselj leta 1999 odločil za strožji nadzor tovornih ladji. Od leta 2010 bodo v EU veljali strožji predpisi za tovorne ladje. Ladjam z enoplastnim slojem "lupine" bo prepovedano vplutje v pristanišča. Prav tako Evropa ustanavlja sklad, ki naj bi s sredstvi, teh naj bi bilo milijarda evrov, pomagali državam, ki so utrpele ekološko nesrečo zaradi izlitja nafte.
Glede Jadranskega morja sta Hrvaška in Italija podpisali sporazum, ki dovoljuje nadzor nad večjim vplutjem ladji v Jadranu. Italija nadzira ladje tudi izven svojih teritorialnih voda, z namenom pravočasnega in hitrega ukrepanja v primeru nesreč.
Nekateri strokovnjaki predlagajo, da bi imel vsak tanker, ki bo vplul v Jadransko morje, spremstvo manjše ladje. Posadka na spremljajoči ladji bi pregledala tovor, nadzirala tehnično brezhibnost tankerja in posredovala v primeru nesreče.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.