Rusija se v Siriji bojuje tudi s kopenskimi silami, ne le z letalstvom, na spletnih straneh poroča nemški tednik Spiegel. Režimu Bašarja al Asada pomaga tudi s specialnimi enotami in topništvom.
Časnik tudi navaja, da naj bi v bojih padla že dva vojaka. Ubita naj bi bila pripadnika 22. specialne brigade Specnaz iz Rostova na Donu. Tam so ju 12. novembra pokopali mimo oči javnosti.
Da Rusija Asadovega režima ne podpira le z letali in letalskim bombardiranjem nasprotnikov režima, naj bi dokazovalo tudi to, da so v Siriji ruska transportna letala Iljušin in transportni helikopterji Mi-24, s katerimi vozijo Asadove borce na bojišče.
Ognjeno moč Asadovih sil je Moskva podprla tudi s havbicami tipa Msta-B, ki pripadajo 120. ruski artilerijski brigadi. Ta ima sicer sedež v Sibiriji, še navaja Spiegel.
V Rusiji pokopali ubitega vojaka, ki je reševal pilota
Rusija je danes s polnimi vojaškimi častmi pokopala vojaka, ki je bil ubit med reševanjem sestreljenega pilota, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 29-letnega marinca Aleksandra Pozniča je ruski predsednik Vladimir Putin tudi posthumno odlikoval, pokopali pa so ga v njegovem domačem mestu Novočerkask.
Marinec je bil ubit v Siriji med reševanjem pilota ruskega letala, ki ga je v torek sestrelila Turčija.
"Med reševanjem kolegov je Aleksander branil svojo državo, mesto in družino. Popolnoma je izpolnil svojo dolžnost," je po poročanju ruske televizije na vojaškem pogrebu povedal guverner regije Rostov Vasilij Golubev.
Enega od članov posadke sestreljenega letala so ruske specialne enote rešile, medtem ko so drugega sirski uporniki zajeli in ubili. Truplo slednjega je še vedno v rokah upornikov v Siriji, še navaja AFP.
Rusija ukinja brezvizumski režim s Turčijo
Rusija s 1. januarjem ukinja sedanji brezvizumski režim za državljane Turčije, je danes sporočil ruski zunanji minister Sergej Lavrov, potem ko se je sestal s sirskim kolegom Validom Mualemom. Gre za še en povračilni ukrep Moskve, potem ko je Turčija v torek ob meji s Sirijo sestrelila rusko vojaško letalo. Kot je sicer odločitev za ponovno uvedbo vizumov za Turke utemeljil Lavrov, je Rusija že dolgo zaskrbljena zaradi naraščajoče teroristične grožnje iz Turčije. "To je neposredno povezano z varnostjo Rusije in naših državljanov," je zatrdil.
Pred srečanjem z Mualemom je Lavrov danes opozoril, da je Turčija s torkovo sestrelitvijo ruskega letala "prestopila mejo sprejemljivega". Kot je posvaril, turške oblasti s svojim ravnanjem postavljajo državo v zelo težak položaj "tako z vidika njenih dolgoročnih nacionalnih interesov kot situacije v regiji".
Moskva je že v četrtek sporočila, da bo okrepila nadzor nad uvozom hrane iz Turčije - uradno zaradi pogostih kršitev standardov prehranske varnosti.
Ruski premier Dmitrij Medvedjev je poleg tega v četrtek napovedal, da pripravljajo nabor povračilnih gospodarskih ukrepov proti Turčiji, ki bo pripravljen v dveh dneh.
Med ukrepi, ki jih nameravajo sprejeti, je navedel zaustavitev skupnih gospodarskih projektov, omejevanje finančnih in trgovinskih transakcij, spremembo carinskih tarif ter tudi ukrepe na področjih turizma in prometa.
Ankara si prizadeva za umiritev napetosti
Potem ko je Turčija sestrelila rusko letalo, je turški premier Ahmet Davutoglu za britanski časnik Times zapisal, da si bo Ankara prizadevala, da bi umirila napetosti z Rusijo. "Sestrelitev neidentificiranega letala v našem zračnem prostoru ni bilo dejanje, usmerjeno proti določeni državi," je zapisal in poudaril, da je Turčija zgolj ukrepala po standardnih postopkih, saj je varovala svoje ozemlje, kar bo počela še naprej.
Zdaj so potrebni pogovori, mednarodna skupnost se ne sme obrniti proti sebi, je še dodal in poudaril, da boj proti samooklicani Islamski državi (IS) ostaja glavna prioriteta.
Kot je znano, je rusko vojaško letalo Suhoj Su-24, ki je bilo na misiji na severu Sirije, v torek sestrelil turški lovec F-16. Turčija trdi, da je rusko letalo kršilo turški zračni prostor, medtem ko Rusija vztraja, da je bilo ves čas v sirskem zračnem prostoru. Pilota sta se iz letala izstrelila nad sirskim ozemljem, enega od njiju so ubili uporniki, drugi pa je preživel. Ta je za ruske medije povedal, da letalo ni zašlo v turški zračni prostor, prav tako naj ne bi bilo nobenih opozoril, da letalo izvaja nedovoljen vstop v tuj zračni prostor. Turška televizija pa je objavila zvočni posnetek, na katerem je slišati opozorila pilotov turških lovcev ruskemu suhoju, preden so ga sestrelili, a verodostojnost posnetka še ni bila potrjena.
Putin: To je bil nož v hrbet
Putin je včeraj dejal, da je Turčija s sestrelitvijo letala namerno pahnila odnose z Rusijo v slepo ulico in še vedno ni ponudila ne opravičila ne predlogov za povračilo škode. Ponovil je, da je bila turška sestrelitev ruskega letala, ki je bilo na bojni nalogi v Siriji, "nož v hrbet" in nerazumljivo dejanje izdaje. Še bolj boli dejstvo, da je to storila država, ki jo je Rusija imela za prijateljico. Zdi se mu nemogoče, da turške zračne sile ne prepoznajo ruskih letal. "Kar se je zgodilo na nebu nad Sirijo, je v nasprotju z zdravo pametjo in mednarodnim pravom: letalo je bilo sestreljeno nad sirskim ozemljem," je dejal.
Erdogan pa je za francosko televizijo France 24 dejal, da bi Turčija ravnala drugače, če bi vedela, da je letalo rusko. "Če bi vedeli, da gre za rusko letalo, bi morda opozarjali na drugačen način." Dodal je, da se Turčija ne namerava opravičiti, pravzaprav Ankara zaradi kršitve turškega zračnega prostora zahteva opravičilo od Moskve.
Tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes dejal, da noče pokvariti odnosov z Moskvo in se želi ob robu podnebnega vrha v Parizu sestati s Putinom. "Želim ga srečati iz oči v oči ta ponedeljek," je povedal.
Putinov pomočnik Jurij Ušakov je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass sporočil, da je Erdogan v minulih dveh dneh res zaprosil za pogovor s Putinom, nato pa preko zunanjega ministrstva še za srečanje v Parizu. A kot je obenem pojasnil, na sporočila turškega predsednika Putin ne odgovarja, saj na turški strani "ne vidi pripravljenosti na opravičilo".
Erdogan je ponovil, da je bila sestrelitev "avtomatični odziv na kršitev zračnega prostora" in da ni bila "namerna", ter spomnil, da je bilo takšnih kršitev že več in da je Putina v preteklosti že posvaril glede teh "grdih incidentov".
Erdogan Rusiji očital, da podpira režim 'morilca' in ne napada IS
Rusiji je Erdogan znova očital, da v Siriji podpira režim "morilca" Bašarja al Asada in ne napada ciljev Islamske države ter da torkov incident "zvito" izrablja kot izgovor za krepitev Asada.
Putin Turčijo označil za 'pomagača teroristov' in ji očital kupovanje nafte od IS
Putin je opozoril tudi, da je do pojava džihadistične skupine Islamska država prišlo, ker določene države niso ukrepale in "ker sodelujejo s teroristi". "Vsakršno upravičevanje terorizma in prizanašanje terorizmu bi morali obravnavati kot de facto sodelovanje pri terorizmu in sodelovanje pri zločinih," je dejal.
"Teroristov in njihove nezakonite trgovine z nafto, ljudmi, mamili, artefakti in orožjem niso le prikrivali oz. jih prikrivajo, ampak nekdo na ta način še naprej služi denar," je dejal Putin. "Služijo na stotine milijonov in milijard dolarjev," je pristavil. Tako je znova opozoril na turško vlogo pri vzponu Islamske države.
Erdogan pa je te očitke ostro zavrnil in jih označil za "emocionalne". Od Moskve je zahteval, da predloži dokaze za te trditve. "Sram naj vas bo. Ti, ki pravijo, da kupujemo nafto od IS, naj to dokažejo. Sicer bodo obrekovalci," se je odzval. Poudaril je, da je boj Turčije proti IS nesporen. "Stališče naše države do IS je jasno od samega začetka. Tu ni vprašajev. Nihče nima pravice oporekati našemu boju proti IS in nas obtoževati," je dodal.
Putin je na te Erdoganove besede dejal, da je teoretično možno, da turške oblasti ne vedo o dobavah nafte iz Sirije, a da je to nekako težko za verjeti.
Poziv Rusom, naj zapustijo Turčijo
Lavrov je ruske državljane včeraj pozval, naj zaradi obstoječih terorističnih groženj ne hodijo na turško ozemlje. Vse, ki so že v Turčiji, pa je pozval, naj se vrnejo v domovino.
Turške oblasti pa so svojega veleposlanika v Moskvi odpoklicale, in sicer v luči "fizičnih napadov na turške misije in podjetja v Rusiji".
KOMENTARJI (832)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.