Truplo pogrešanega savdskega novinarja Džamala Hašokdžija naj bi po umoru na konzulatu razkosali, poroča ameriški CNN.
Policija naj bi ob preiskavi na savdskem konzulatu v Istanbulu našla dokaz, da je bil Hašokdži tam umorjen, pa je za agencijo AP povedal neimenovan vir blizu preiskave.
Turški preiskovalci preiskujejo tudi rezidenco savdskega konzula v Istanbulu. Ta naj bi že odpotoval v Riad, ali je bil odpoklican ali je bila njegova vrnitev vnaprej načrtovana, pa ni znano.
Preiskava, ki so jo končali ponoči, je trajala devet ur, med njo so med drugim vzeli vzorce z vrta konzulata. Pri preiskavi konzulata so sodelovali tudi psi.
Pompeo gre tudi v Turčijo
V Turčijo bo po obisku v Riadu v sredo tudi prispel ameriški državni sekretar Mike Pompeo, ki se bo s turškim kolegom Mevlutom Cavusoglujem pogovarjal o dvostranskih in regionalnih vprašanjih, vključno s Sirijo. Napoved turškega ministrstva ne omenja primera Džamala Hašokdžija, vendar je Cavosoglu še pred potrditvijo obiska ameriškega državnega sekretarja v Turčiji dejal, da bo Pompeo turško stran seznanil s pogovori v Riadu.
Pompeo: ZDA in Savdska Arabija sta trdni in stari zaveznici
Zunanji minister ZDA Pompeo se je v Riadu sešel tudi s savdskim prestolonaslednikom, ki je ob tem dejal, da sta ZDA in Savdska Arabija "trdni in stari zaveznici".
"Z našimi izzivi se soočamo skupaj – v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti," je pred srečanjem za zaprtimi vrati povedal Mohamed bin Salman. Oba sta bila po navedbah novinarjev, ki so spremljali Pompeov prihod, nasmejana.
Kot je pojasnila tiskovna predstavnica State Departmenta Heather Nauert, sta se ministra strinjala o "pomenu transparentne in poglobljene preiskave" v razumnem času.
Riad še vztraja, da je Hašokdži konzulat tudi zapustil
Riad za zdaj vztraja, da je savdski novinar Džamal Hašokdži, ki je 2. oktobra vstopil v prostore konzulata Savdske Arabije v Istanbulu, kjer je želel urediti dokumente za svojo skorajšnjo poroko, konzulat tudi zapustil.
Ankara trdi, da se to ni zgodilo. Turška policija je prepričana, da je novinarja ubila skupina 15 moških, ki so jih iz Riada posebej s to nalogo poslali v Istanbul.
Zaradi izginotja so se nekoliko zaostrili odnosi med Washingtonom in Riadom. Ameriški predsednik Donald Trump je Savdski Arabiji zagrozil s "hudo kaznijo", če se bo izkazalo, da stoji za izginotjem kritika režima v Riadu. Ta je zagrozil s povračilnimi ukrepi.
Erdogan: Turški preiskovalci še niso končali preiskave prostorov konzulata
Turške oblasti so sporočile, da bodo izsledki preiskave znani v dveh oziroma treh dneh. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa je izrazil upanje, da bodo glede nepojasnjenega novinarjevega izginotja kmalu dosegli razumljivo pojasnilo.
Erdogan je prav tako napovedal, da bodo preiskavo prostorov konzulata v Istanbulu nadaljevali, pod drobnogledom pa bo tokrat morebitna uporaba toksičnih materialov.
Oglasila se je tudi visoka komisarka ZN za človekove pravice Michelle Bachelet, ki je Savdsko Arabijo in Turčijo pozvala, naj razkrijeta vse informacije o izginotju novinarja.
"Dva tedna je zelo dolgo obdobje, da na zelo verjetnem kraju kaznivega dejanja niso opravili popolne forenzične preiskave," je dejal Bachelet v izjavi. "Po mednarodnem pravu sta tako prisilno izginotje kot sodni umor zelo resni kaznivi dejanji in imuniteta se ne bi smela uporabljati za oviranje preiskav o tem, kaj se je zgodilo in kdo je odgovoren," je dodala.
Savdijci naj bi pisali poročilo o Hašodžijevi smrti
Turški in savdski preiskovalci so ponoči zapustili savdski konzulat v Carigradu, kjer so opravili preiskavo v zvezi z izginotjem. To se je zgodilo po tem, ko so savdske oblasti po pritiskih mednarodne javnosti vendarle privolile v vstop turških forenzikov na območje konzulata.
Policijski uradniki naj bi ob sončnem zahodu skozi vrata konzulata odnesli kupe papirjev in druge opreme. Pri tem se številni sprašujejo, katere dokaze, če sploh, lahko preiskovalci najdejo po skoraj dveh tednih izginotja savdskega novinarja. Še posebej ob dejstvu, da je bilo tik pred prihodom preiskovalcev na delu čistilno osebje, ki so jih z brisalci za tla in vrečami za smeti v rokah pred vhodom v konzulat ujeli fotografski objektivi.
Televizija CNN poroča, da Savdijci pripravljajo poročilo, v katerem bodo priznali, da je bila Hašodžijeva smrt posledica "zaslišanja, ki je šlo v napačno smer". Po informacijah neimenovanega vira naj bi poročilo postreglo s sklepom, da je bila operacija izvedena nejasno in nepregledno ter da bodo 'krivci' tudi odgovarjali. Drug vir pa je potrdil, da je omenjeno poročilo še vedno v pripravi in da se vsebina lahko še spremeni. Medtem pa Hašokdžijeva družina vztraja pri mednarodni preiskavi izginotja.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.