ZDA so se na zaplet že odzvale in sporočile, da bodo spoštovale odločitev parlamenta v Ankari. Po zagotovilih tiskovnega predstavnika ameriškega veleposlaništva v Turčiji Josepha Penningtona turško-ameriški odnosi nikakor niso ogroženi.
Turški poslanci bi sicer morali o namestitvi ameriških vojakov odločati že v četrtek, vendar so odločanje o tem preložili. Turška vlada je parlament pozvala naj za obdobje šestih mesecev odobri namestitev 62.000 ameriških vojakov, 255 letal in 65 helikopterjev.
Med parlamentarnim zasedanjem se je na ulicah Ankare zbralo več kot 50.000 ljudi, ki so protestirali proti vojni v Iraku. Proteste je spremljalo več kot 4000 policistov, ki so za ves promet zaprli cesto do parlamenta. Protestniki so nosili transparente z različnimi napisi, med njimi "Nočemo biti lutke v rokah Američanov", "Ljudstvo bo ustavilo vojno!", "Dol z ameriškim imperializmom", "Ne vojne za nafto" ter "Da vojna pomeni izdajo države". Tudi številni poslanci so napadu na Irak nenaklonjeni.
Iraško vodstvo naj zapusti Irak
Združeni arabski emirati (ZAE) so na vrhu Arabske lige v egiptovskem Šarm el Šejku iraškega predsednika Sadama Huseina in njegove sodelavce pozvali, naj zapustijo državo in odidejo v izgnanstvo. Načrt ZAE iraškega predsednika Sadama Huseina in njegove vladne sodelavce poziva k opustitvi oblasti v Bagdadu, v zameno za to pa bi lahko ohranili vse ugodnosti, med drugim tudi zagotovilo, da ne bodo kaznovani. Načrt še predvideva, da bi nadzor nad Irakom začasno prevzeli Združeni narodi in Arabska liga.
Grški zunanji minister George Papandreu je v imenu EU pozval arabske države, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi pripravile Irak do popolne razorožitve. V Washingtonu naj bi namreč ugotovil, da je vojno mogoče preprečiti le z "dramatičnimi ukrepi pri razoroževanju". "Lahko vam zagotovimo, da je še možno spremeniti razpoloženje, tudi v samih Združenih državah, če pa se ne bo zgodilo nič, je vojna neizogibna," je v Šarm el Šejku pojasnil Papandreu.