
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes izjavil, da mirovnega procesa s kurdskimi uporniki ni mogoče nadaljevati.
"Mirovnega procesa ni mogoče nadaljevati s tistimi, ki napadajo narodno enotnost," je na novinarski konferenci na letališču v Ankari pred odhodom na Kitajsko poudaril Erdogan, pri čemer je namignil na borce prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).
Ti so po smrtonosnem napadu v kraju Suruc na jugu države 20. julija, za katerega odgovornost pripisujejo džihadistom Islamske države, obnovili oborožene operacije. Turčija je nanje začela odgovarjati v petek z bombardiranjem položajev PKK na severu Iraka.
PKK je posledično že pred dnevi sporočila, da prekinitev ognja nima več smisla. Sledilo je nasilje na turških tleh, katerega tarča so bili med drugim policisti in vojaki, v ponedeljek zvečer pa tudi plinovod iz Irana. Za to nasilje ni sicer nihče prevzel odgovornosti.
Turški predsednik je sicer danes povedal, da Ljudske demokratske stranke (HDP), glavne kurdske stranke v Turčiji, ki je bila prejšnji mesec prvič izvoljena v parlament, ne bodo prepovedali. Bi pa lahko sprejeli ukrepe proti njenim posamičnim članom, ki imajo povezave z uporniki.
Turški prokurdski opozicijski voditelj pa je dejal, da je PKK načrtoval razorožitev, a da je to preprečil turški predsednik Erdogan.
Eksplozija
Na plinovodu, ki povezuje Turčijo in Iran, je ponoči v vzhodni turški provinci Agri odjeknila eksplozija, zaradi katere so ustavili transport plina, je sporočil turški minister za energetiko Taner Yildiz. Odgovornosti ni prevzel še nihče, turški mediji pa so v luči zaostrenih razmer prst že uperili v prepovedano Kurdsko delavsko stranko (PKK).
"Eksplozija je povzročila požar. A smo ga uspeli hitro pogasiti. Transport plina bomo obnovili, ko bo plinovod popravljen," je v izjavi sporočil Yildiz.
Številni mediji so za eksplozijo okrivili PKK, ki že desetletja bije uporniški boj na jugovzhodu Turčije in jo tako Ankara kot Washington dojemata kot teroristično organizacijo.
Skupina je v zadnjih tednih izvedla niz napadov. Med drugim je v nedeljo prevzela odgovornost za smrt dveh turških vojakov v provinci Diyarbakir. Že minuli teden so stali tudi za umorom dveh policistov na jugovzhodu države.
Izredni sestanek
Zaradi stopnjevanja nasilja med Turčijo in PKK, pa tudi Islamsko državo, so se na izrednem sestanku sestali veleposlaniki članic Nata.
Ankara se je v zahtevi za srečanje sklicevala na 4. člen ustanovitvene pogodbe Nata, ki vsaki članici omogoča, da zahteva sestanek vseh 28 veleposlanikov, ko je po njenem mnenju ogrožena njena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost.
Turčija je zaprosila za srečanje v luči resnosti razmer po terorističnih napadih v zadnjih dneh in ker želi zaveznice obvestiti o ukrepih, ki jih sprejema, so v izjavi konec tedna sporočili z Nata. Dodali so, da zaveznice zelo pozorno spremljajo razvoj dogodkov in so solidarne s Turčijo.
Turčija je minuli teden po valu nasilja v državi začela dvojno ofenzivo - na položaje PKK na severu Iraka in skrajne Islamske države v Siriji.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.