Po nedeljskem napadu avtomobila bombe v središču turške prestolnice Ankara je turški minister za zdravje Mehmet Müezzinoglu sporočil, da je število mrtvih naraslo na 37, saj so ponoči za posledicami hudih poškodb umrli še trije ljudje. Možno je, da sta med mrtvimi tudi dva napadalca, ali pa vsaj eden, je dejal. Med 120 ranjenimi, ki se še zdravijo v bolnišnicah, 17 oseb ostaja na intenzivni negi. Danes so sicer že pokopali prve žrtve napada.
Eksplozija je odjeknila na avtobusni postaji na osrednji mestni ulici Ataturk Bulvari, blizu glavnega trga Kizilaj. Po poročanju turškega časnika Sabah naj bi napad izvedla samomorilska napadalka, ki se je razstrelila v belem BMW-ju, napolnjenim z eksplozivom, med dvema avtobusoma, polnima potnikov. Eden od njih je bil 28-letni Dogan Asik, ki je povedal, da ga je sila eksplozije vrgla v zadnji del avtobusa. Eksplozija je uničila avtomobile, avtobuse in poškodovala tudi lokale na omenjenem trgu.
Po poročanju Reutersa je bila ena od dveh napadalcev 22-letna ženska, ki se je leta 2013 pridružila prepovedani Kurdski delavski stranki (PKK). Prav to turške oblasti sumijo, da stoji za napadom.
Turški lovci napadli oporišča PKK v Iraku
Odgovornosti za napad sicer ni prevzel še nihče, je pa premier Ahmet Davutoglu dejal, da imajo konkretne informacije o teroristični organizaciji, ki je izvedla "ta strahopeten napad". Davutoglu je zaradi napada odpovedal za torek predvideni obisk v Jordaniji.
Vir blizu oblasti, ki ni želel biti imenovan, saj preiskava še poteka, je za The Associated Press povedal, da sumijo, da za napadom stoji PKK. Čeprav tega oblasti še niso uradno potrdile, pa očitno drži, saj je turška državna tiskovna agencija Anadolu sporočila, da so turška vojaška letala davi, torej manj kot 24 ur po napadu v Ankari, bombardirala oporišča prepovedane PKK na severu Iraka. Turška policija pa je v mestu Adana pri pripadnikih stranke PKK opravila več hišnih preiskav in aretirala vsaj 36 ljudi, poroča agencija Dogan.
Prepoved dostopa do družbenih omrežij
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je po napadu dejal, da Turčija nikoli ne bo opustila legitimne pravice, da se bori proti teroristični grožnji. Po njegovih besedah teroristi napadajo civiliste zato, ker izgubljajo bitko s turškimi varnostnimi silami. "Naši ljudje naj ne skrbijo, boj proti terorizmu bomo končali z uspehom in terorizem spravili na kolena," je še dodal. Napad bo po njegovih besedah zgolj okrepil odločnost turških varnostih sil.
Po napadu se je turška vlada sestala na izredni seji, sodišče v Ankari pa je, kot poročajo tuje tiskovne agencije, odredilo prepoved dostopa do spletnih družbenih omrežij, vključno s Facebookom in Twitterjem. Kot so pojasnili, so se za prepoved odločili, da bi preprečili, da bi ljudje na spletu objavljali slike napada.
EU in Nato zagotovila podporo Turčiji
Evropska unija in Nato sta Turčiji že zagotovila podporo v njenem boju proti terorizmu. EU je pripravljena še nadgraditi mednarodno sodelovanje na tem področju, sta sporočila visoka zunanjepolitična predstavnica Federica Mogherini in evropski komisar Johannes Hahn, ki je pristojen za širitev.
Na napad se je odzval tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. "Vsi zavezniki smo solidarni s Turčijo in odločeni v našem boju proti terorizmu," je zapisal v sporočilu za javnost, v katerem je ostro obsodil napad v Ankari.
Solidarnost in sožalje Turčiji je izrazil tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. "Moje misli so z žrtvami in njihovimi družinami," je sporočil preko Twitterja.
Na napad se je odzval generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland. "Ti kruti teroristični napadi so napadi na naše evropske vrednote - na vse nas," je dejal.
Francoski predsednik Francois Hollande je podli napad obsodil in zagotovil, da bo Francija stala Turčiji ob strani v boju proti teroristom.
MZZ nima podatkov o vpletenih slovenskih državljanih
S slovenskega ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) so sporočili, da po dosedanjih informacijah med žrtvami in ranjenimi ni slovenskih državljanov, bodo pa razmere še naprej pozorno spremljali. "Ministrstvo za zunanje zadeve najostreje obsoja teroristični napad v Ankari, katerega jasen cilj je bila povzročitev številnih človeških žrtev. Z mislimi na prebivalce Ankare svojcem žrtev izražamo sožalje, ranjenim pa čimprejšnje okrevanje. Enako sporočilo je ministru za zunanje zadeve Turčije posredoval tudi minister Karl Erjavec," so zapisali.
Dogajanju pa je bil priča tudi naš bralec Matjaž. "V centru je eksplodirala bomba. Bil sem približno 200 metrov od kraja, in sicer v vzporedni ulici. Verjetno je veliko mrtvih, ker je to središče Ankare in je bilo zunaj veliko ljudi," je dejal. Kraj dogodka je kmalu zapustil, saj je tam vladala vsesplošna zmeda. Na ulicah je bilo ogromno policistov, mesto pa so preletavali helikopterji, je še opisal.
V napadu pred mesecem dni ubitih 28 ljudi
Napad se je zgodil manj kot mesec dni po napadu z avtomobilom bombo v Ankari, v katerem je bilo ubitih 28 ljudi. Odgovornost so takrat prevzeli kurdski uporniki. Sicer pa so podobni napadi v zadnjem času v Turčiji pogosti.
KOMENTARJI (356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.