Ameriško pravosodno ministrstvo skrbi, da po ZDA vse bolj narašča nasprotovanje določilom patriotskega zakona in večjim policijskim pooblastilom, zato bo Ashcroft obiskal več kot deset zveznih držav, med njimi Iowo, Wisconsin, Pennsylvanijo in Ohio, ki bodo igrale odločilno vlogo na predsedniških volitvah leta 2004.
Podpora patriotskemu zakonu upada tudi v kongresu, ki ga je sprejel. Predstavniški dom ameriškega kongresa je pretekli mesec potrdil predlog zakona, ki policistom in drugim vladnim preiskovalcem prepoveduje izvajanje hišnih preiskav brez poprejšnjega obvestila preiskovancu. Izvirni zakon dovoljuje, da gredo policisti v hišo, ko osumljenca ni doma, in jo preiščejo, osumljencu pa po izvršeni operaciji povedo, da so to storili. Patriotski zakon daje organom pregona večja pooblastila na področju prisluškovanja telefonskim pogovorom, nadziranja elektronske pošte in številna druga, ki skrbijo zagovornike državljanskih svoboščin, na čelu z Zvezo za državljanske svoboščine (ACLU).
ACLU se sprašuje, ali je resnično potrebno zapravljati davkoplačevalski denar za pridobivanje podpore zakonu, ki krši državljanske pravice. ACLU tudi opozarja na izbiro držav, ki jih bo obiskal Ashcroft, vendar pa je tiskovni predstavnik pravosodnega ministrstva Mark Corallo zanikal, da bi za izbiro stala politična motivacija. Corallo je dejal, da je zakon koristen in potreben ter očitno deluje, saj v ZDA že dve leti ni bilo novega terorističnega napada.