
V drugem od več poskusnih glasovanj za izbiro kandidata za generalnega sekretarja ZN v Varnostnem svetu organizacije je danes največ podpore dobil nekdanji visoki komisar ZN za begunce Antonio Guterres, nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk pa je zdrsnil na četrto mesto, je sporočila WFUNA.
Guterres je v drugem glasovanju prejel 11 glasov podpre in dva nevtralna glasova, dve državi pa sta mu kandidaturo odsvetovali. To pomeni, da se mu je podpora v primerjavi s prvim krogom glasovanja nekoliko znižala - v glasovanju 21. julija je prejel 12 glasov podpore in tri nevtralne glasove.
Türk je v današnjem glasovanju zdrsnil na četrto mesto. Kot navaja Svetovna federacija društev za Združene narode (WFUNA) na Twitterju, je prejel sedem glasov podpore in tri nevtralne glasove, pet držav pa mu je kandidaturo odsvetovalo.
Türk je v prvem odzivu za Radio Slovenija poudaril, da je z glasovanjem zadovoljen. "Sem v tistem krogu kandidatov, ki se bo potegoval za nadaljnje glasovanje in tudi za funkcijo generalnega sekretarja," je dejal.
Türk: Drugi krog glasovanja je bil zamišljen taktično
"Drugi krog je bil zamišljen kot taktično narejen krog, da se malo premešajo glasovi in se naredi podlaga za pogajanja, ki bodo sledila v septembru in oktobru," je dejal Türk. V odzivu po današnjem glasovanju je spomnil, da je pri vseh kandidatih glede na prvi krog glasovanja v drugem mogoče opaziti padec podpore. "Padec podpore se je zgodil pri vseh z namenom, da bi izenačili rezultate oziroma jih naredili podobne in potem vodili pogajanja o njih," je ocenil.
Spomnil je tudi na izjave veleposlanikov držav članic VS, da bo proces trajal še dva do tri mesece. "Mislim, da je v tej luči rezultat zelo dober in da bomo s člani VS in drugimi govorili tudi septembra," je poudaril.
Sam sicer namerava podporo nabirati tako kot doslej - "s posvetovanji, s pogovori in v duhu kreativnosti in dobre vere", je še dodal.

V prvem krogu na drugem mestu
Na prvem poskusnem glasovanju 21. julija se je med 12 kandidati uvrstil na drugo mesto. Takrat je dobil 11 glasov podpore, dva nevtralna glasova, dve državi pa sta mu kandidaturo odsvetovali. Podatki so neuradni, saj glasovanje poteka v tajnosti.
Danes je bilo kandidatov enajst, saj se je nekdanja hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić v četrtek kandidaturi odpovedala.
Na drugo mesto se je v današnjem poskusnem glasovanju uvrstil nekdanji srbski zunanji minister Vuk Jeremić, na tretje argentinska zunanja ministrica Susane Malcorre, peta je šefica Unesca Irina Bokova, ki se je v prvem glasovanju uvrstila na tretje mesto.
Poskusno glasovanje je potekalo z glasovnicami, na katerih so imeli člani Varnostnega sveta tri izbire pri imenu kandidata oziroma kandidatke. Obkrožili so lahko "se spodbuja", "se ne spodbuja" ali pa "brez mnenja".
V skladu z ustanovno listino ZN mora Varnostni svet izbrati kandidata in ga potem priporočiti Generalni skupščini ZN v potrditev. Pet stalnih članic ima pravico do veta in njihova beseda je odločilna, vendar pa pri poskusnih glasovanjih negativno mnenje stalne članice še ne pomeni avtomatičnega konca kandidature.
Sistem sicer spodbuja iskanje najmanjšega skupnega imenovalca, torej kandidata, ki je za peterico velikih sil najmanj moteč.
Končna odločitev o novem generalnem sekretarju bo predvidoma padla oktobra ali novembra, položaj pa bo prevzel s 1. januarjem 2017.
Mnogi menijo, da je napočil čas za prvo generalno sekretarko svetovne organizacije, pa tudi, da je tokrat na vrsti, da da kandidata vzhodnoevropska skupina, v kateri je tudi Slovenija s Türkom. Do konca izbire se lahko pojavi še kakšen kandidat.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.