Dopisnik francoske tiskovne agencije AFP s terena poroča, da so turške enote in z njimi povezani sirski uporniki vstopili v mesto Ras al Ain, ki je že več dni v središču hudih bojev, da pa ga še niso zavzeli.
Sirske demokratične sile (SDF), v kateri večino predstavlja kurdska milica YPG, so sporočile, da turške sile mesta niso zavzele, da pa se je del kurdskih borcev zaradi bombardiranja začasno umaknil in da je nato začel protinapad.
Tudi Sirski observatorij za človekove pravice je sporočil, da turške sile mesta še niso zavzele.
Mesti Ras al Ain in Tal Abjad sta v središču turške operacije, ki jo je Ankara začela v sredo. Turške sile mesti močno obstreljujejo in stalno napredujejo, zaradi česar je z območja po podatkih ZN pobegnilo že najmanj 100.000 ljudi. Agencija Reuters, ki navaja kurdske oblasti, poroča o skoraj 200.000 razseljenih prebivalcih.
Observatorij je ob tem sporočil, da so turške sile med operacijo danes ubile še 10 civilistov, skupno že 28. Najmanj sedem jih je bilo ubitih med letalskim in topniškim obstreljevanjem omenjenih obmejnih mest. Trije so umrli med obstreljevanjem mesta Kamišli. Po navedbah turških medijev naj bi na turški strani meje bilo ubitih 17 civilistov.
V Evropi množični protesti proti turški ofenzivi v Siriji
V več evropskih mestih so sicer danes potekali protesti proti turški ofenzivi. V Nemčiji, kjer živi največ turških priseljencev v Evropi, se je v Kölnu zbralo več kot 10.000 ljudi, ki pozivajo h koncu ofenzive. Nosijo kurdske zastave, ob tem pa vzklikajo, da je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan terorist. V Frankfurtu se jih je po podatkih policije udeležilo 4000 ljudi, v Hamburgu in Hannovru po 3000. O še večji udeležbi poročajo iz Bremna in Berlina.
V francoski prestolnici se je pozivu Kurdskega demokratičnega sveta v Franciji po ocenah organizatorjev odzvalo najmanj 20.000 ljudi, med njimi tudi več politikov, poslancev levih strank, ki so z odra pozivali h končanju turške ofenzive. Zbrali so se na Trgu republike, nato pa podali na pohod po središču Pariza.
Med transparenti, ki jih nosijo, je mogoče videti napise "Trump - serijski morilec", "Za fasado Bagdadija Erdogan dejanski vodja Islamske države". Tudi tu so protestniki vzklikali, da je Erdogan terorist.
O okoli 3000 udeležencih pa poročajo s protesta na Dunaju.
Trump: ZDA želijo posredovati pri pogajanjih med Turčijo in Kurdi
Povod za turško ofenzivo je bila odločitev predsednika ZDA Donalda Trumpa, da umakne svoje vojake s severne Sirije. Takrat je turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu po telefonu tudi zagotovil, da ofenzivi ne bo nasprotoval, kar so njegovi kritiki in kurdski voditelji označili za nož v hrbet Kurdom, ki so se borili proti Islamski državi in jo na svojem območju porazili.
Trump, ki je pred dnevi razburil z izjavo, da Kurdi Američanom niso priskočili na pomoč v Normandiji med drugo svetovno vojno, je v petek izjavil, da si želi, da ZDA pomagajo pri pogajanjih za premirje med Natovo članico Turčijo in Kurdi.
Erdogan je medtem dejal, da bodo vojaško operacijo nadaljevali. Dodal je, da si želi na območju severne Sirije ustvariti 'varno območje', ki ga ne bi nadzorovale kurdske milice in kjer bi lahko naselili sirske begunce.
Turški izstrelki le nekaj sto metrov stran od ameriških vojakov
Iz Pentagona so sporočili, da so turški izstrelki v predmestju Kobane, sicer zunaj varnega območja, ki ga želi vzpostaviti Turčija, prileteli le nekaj 100 metrov od kraja, kjer Turki vedo, da so nameščeni ameriški vojaki, ki niso bili del umaknjenih enot ameriške vojske.
Kapitan Brook DeWalt je dejal, da ZDA od Turčije zahtevajo, da se izogiba akcijam, ki bi lahko privedle do takojšnjega odgovora in da se ameriška vojska ni umaknila iz mesta Kobane. DeWalt je še ponovil, da ZDA nasprotujejo turškemu vojaškemu posredovanju v Siriji, še posebej pa turškim operacijam zunaj varnega območja in na območjih, kjer so prisotni Američani.
Turki trdijo, da niso namerno streljali na položaj ameriške vojske, da so zadeli kurdski položaj v odgovoru na napad na turškega kilometer daleč od ameriškega oporišča in da so obstreljevanje končali, ko so z njimi stopili v stik ameriški predstavniki.
Nizozemska začasno ustavila izvoz orožja v Turčijo
Nizozemska je v petek začasno ustavila izvoz orožja v Turčijo zaradi turške operacije proti Kurdom na severovzhodu Sirije. Nemška vlada ne bo izdajala novih dovoljenj za izvoz orožja Turčiji, ki bi ga lahko ta uporabila v Siriji. Švedska pa je napovedala, da bo iskala podporo za embargo na izvoz orožja v Turčijo na ravni EU.
Svet skrbi nevarnost pobega islamskih skrajnežev
Svetovna javnost je ob napadih zaskrbljena predvsem zaradi mogočega pobega več tisoč zaprtih pripadnikov Islamske države, med katerimi so tudi tuji državljani, ki so jih varovale kurdske milice.
Iz prenapolnjenega taborišča Al Hol na severovzhodu Sirije, v katerem so večinoma ženske in otroci, svojci domnevnih skrajnežev Islamske države, so poročali o nemirih. Pripadnike kurdskih varnostnih sil, ki v taborišču skrbijo za varnost, je napadla skupina ljudi, ki je vzklikala Alahu akbar in vanje metala kamenje.
Po turškem obstreljevanju naj bi iz taborišča pod nadzorom Kurdov pobegnilo pet skrajnežev Islamske države.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.