Članice Varnostnega sveta so na tajnem glasovanju še tretjič merile stopnje sprejemljivosti desetih kandidatov in kandidatk za novega generalnega sekretarja Združenih narodov. Do končne odločitve je še daleč, toda Portugalec Antonio Guteress je tudi tokrat dobil največ glasov podpore (11), zato še naprej ostaja glavni favorit za naslednika Ban Ki Muna.
Nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk je tokrat prvič končal v drugem delu lestvice. Dobil je pet glasov podpore, šest proti, štiri države pa niso izrazile svojega mnenja.
Odloča najmočnejša peterica
Sinočnje glasovanje je tako nakazalo trend upadanja podpore slovenskemu kandidatu, ki je v prvem krogu končal na drugem mestu, v prejšnjem glasovanju na četrtem, zdaj pa na osmem.
Glasovanja so tajna in zato ni znan podatek, ki je najpomembnejši, to pa je, katere države so proti določenemu kandidatu.
Peterica stalnih članic Varnostnega sveta (Združene države Amerike, Rusija, Francija, Velika Britanija in Kitajska) namreč lahko blokira vsako kandidaturo, zato v boju za položaj prvega svetovnega diplomata ni pomembno samo to, na katerem mestu je kandidat in koliko držav ga podpira, ampak predvsem, kakšna je struktura glasov in katere države imajo zadržke do kandidata.
Če je med glasovi proti nekaj glasov stalnih članic, je kandidatura propadla, sicer pa upanje ostaja. Te podrobnosti najmanj do sredine septembra, ko naj bi četrti krog glasovanja razkril, v katero smer se nagiba najmočnejša peterica, še ne bodo znane.
Presenečenje sinočnjega glasovanja v New Yorku je zagotovo slovaški zunanji minister Vojislav Lajčak. Zbral je devet glasov podpore, na drugo mesto pa se je zavihtel po tem, ko so ga v prejšnjem krogu mnogi že skoraj odpisali, saj je bil predzadnji.
Tretje mesto si delita nekdanji srbski zunanji minister Vuk Jeremić in nekdanja ministrica ter direktorica Unesca Irina Bokova. Ob vseh besedah o pomembnosti imenovanja ženske na čelo Združenih narodov, Bolgarka ostaja bolj ali manj zadnje upanje, saj gre vsem ostalim prijavljenim kandidatkam (vključno s favoritko Helen Clark, nekdanjo premierko Nove Zelandije) precej slabše.
Hrvatica Vesna Pusić se je že poslovila, mnogi napovedujejo, da ji bosta sledili še dve kandidatki, ki sta se uvrstili za Türkom.
Oster boj za podporo
Iz newyorških diplomatskih krogov sicer prihajajo informacije, da so bili sinoči tudi mnogi tuji diplomati začudeni nad slabo uvrstitvijo in padcem Danila Türka. Toda po drugi strani nekateri opozarjajo, da njegov slabši rezultat v zadnjem krogu ni naključje, ampak morda tudi posledica dejstva, da denimo Lejčak in Jeremić v zadnjih tednih veliko potujeta po prestolnicah, aktivno iščeta podporo najpomembnejših držav in takšna taktika naj bi se jima sinoči obrestovala.
Slovenska diplomacija po neuradnih napovedih ne bo vrgla puške v koruzo, saj do sedaj glasovanja še niso bila odločilna in še ni jasno, kaj o kandidatih pravijo stalne članice Varnostnega sveta, predvsem Združene države in Rusija; slednja naj bi močno podpirala zamisel o kandidatu iz področja Vzhodne Evrope, kar je neugodno za Portugalca Guteressa. Združeni narodi se letos sicer hvalijo s prvim malce bolj javnim postopkom izbire novega generalnega sekretarja, toda na koncu bo odločitev padla za zaprtimi vrati in bo, tako kot mnoge druge, v rokah najvplivnejših držav. Ban Ki Munu se mandat izteče konec leta.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.