Tujina

Turisti niso ogroženi

Bankok, 20. 09. 2006 07.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
D.L./Reuters/STA/P.Č./I.H.
Komentarji
9

Na Tajskem je trenutno več kot 200 slovenskih turistov. Turistične agencije aranžmajev ne odpovedujejo.

Tank tajske vojske
Tank tajske vojske FOTO: Reuters
Ogromno ljudi je oblečenih v rumeno in pravijo, da četudi državnega udara ne podpirajo, radi vidijo, da Taksin ni več na oblasti. (...) Kar se turistov tiče ... 'unforgetable Thailand'. Imajo edinstveno priložnost, da se na Tajskem slikajo s tanki in večina se jih tudi je. Tomaž Boden


Na Tajskem, kjer se je včeraj zgodil državni udar, je trenutno več kot 200 slovenskih turistov. Letalski promet iz Bangkoka poteka nemoteno in brez sprememb, vendar ni podatkov, da se je kdo od turistov zaradi zadnjih dogodkov predčasno vrnil v Slovenijo.

Častna konzulka Republike Slovenije na Tajskem, Phatra Putipanpong, je izvedela, da se je le en Slovenec odločil skrajšati obisk na Tajskem. Nihče pa se na njo ni obrnil za pomoč. Na slovenskih turističnih agencijah trdijo, da med slovenskimi turisti na Tajskem ni pretiranega strahu. Življenje na Tajskem poteka normalno, vojska pa je prisotna le v prestolnici Bangkok. Turistične agencije zato ne bodo odpovedale aranžmajev za to azijsko državo.

Tomaž Bodner, slovenski državljan, ki že dvanajst let živi na Tajskem, je za 24ur.com povedal, da je v Bangkoku vse tako, kot bi bil navaden praznični dan, nenavadno je edino to, da je na ulicah le malo ljudi. Vojska, ki je v torek z državnim udarom prevzela oblast, je ob dveh zjutraj razglasila praznik.

Banke, pošte, številne zasebne trgovine in restavracije so zaprte, prav tako borza, bankomati so večinoma prazni. Tanki, ki so včeraj zasedli prestolnico, so še vedno razporejeni v bližini vladne in kraljeve palače ter ob stavbi Združenih narodov. Prav tako nadzorujejo večja križišča ter letališča, ki kljub temu ostajajo odprta. Odpovedi letov naj ne bi bilo, nam je povedal Bodner, ljudje kljub vojski na cesti brez težav pridejo do letališča.

Vojska je zaprla meje s sosednjima državama Laos in Mjanmar, medtem ko naj bi bil glavni mejni prehod z Malezijo, Sadao, odprt.

Premier poiskal zatočišče v Londonu

Družina odstavljenega tajskega premierja naj bi zbežala v London
Družina odstavljenega tajskega premierja naj bi zbežala v London FOTO: Tomaž Bodner


Kot nam je povedal Tomaž Bodner, so v Bangkoku delili posebno številko časopisa The Nation, ki obsega le osem strani. Na prvi je velika slika premierja Taksina Šinavatre, ki ga je vojska odstavila, z naslovom 'Šinavatra išče zatočišče v Londonu'. Bodner še dodaja, da so na Tajskem že pred dobrim tednom izvedeli, da je Šinavatra, ki velja za enega najbogatejših Azijcev, vse svoje premoženje odnesel iz države.

Odstavljeni tajski premier Taksin Šinavatra ima podporo predvsem med revnim prebivalstvom na severu države, medtem ko so na jugu bolj naklonjeni kralju.

Odstavljeni tajski premier, ki se je v New Yorku udeležil Generalne skupščine Združenih narodov, je medtem že prišel v britansko prestolnico. 

Posebna izdaja časnika Nation
Posebna izdaja časnika Nation FOTO: Tomaž Bodner


V London naj bi preko Singapurja odpotovala tudi Šinavatrina soproga, medtem ko naj bi - po še nepreverjenih informacijah - njegovega sina sinoči zajeli na letališču, ko je poskušal zbežati v tujino. V Londonu študira ena od Šinavatrinih hčera, medtem ko nihče ne ve, kje se trenutno nahaja druga.

Vodja upornikov na čelu začasne vlade

Po drugi svetovni vojni je Tajska doživela že več državnih udarov, zadnjega leta 1991
Po drugi svetovni vojni je Tajska doživela že več državnih udarov, zadnjega leta 1991 FOTO: Reuters


Tajska vojska, ki je strmoglavila vlado premierja Šinavatre, je zajela premierjevega namestnika ter obrambnega ministra. Po nekaterih predvidevanjih aretacija grozi tudi samemu odstavljenemu premierju, čeprav je načelnik generalštaba tajske vojske, general Sonti Bunjaratkalin, ki naj bi vodil prevratnike, dejal, da je dobrodošel v državi.

Imamo dva tedna. Po dveh tednih se bomo umaknili. Vodja tajskih pučistov, general Sonti Bunjaratkalin

Bunjaratkalin je po udaru pojasnil, da je vojska morala prevzeti oblast, da bi po mesecih političnih nemirov ponovno poenotila narod in končala erozijo demokratičnih institucij, ki jih je sprožil premier Šinavatra. Tajski kralj Bhumibolu Aduljadeju je vodjo upornikov Bunjuratkalina imenoval za vodjo začasnega vladajočega sveta za administrativne reforme. "Ljudje naj ostanejo mirni, uradniki pa naj odslej poslušajo generala Bunjaratkalina," je v televizijskem nagovoru sporočil tajski kralj.

Prevratniki sicer trdijo napovedujejo, da bodo v dveh tednih imenovati novega predsednika vlade. V javnosti že krožijo nekatera imena. Tako je tajski časnik The Nation poročal, da bo premier postal guverner Banke Tajske Pridijatorn Devakula, ki pa je navedbe že zanikal.

Vojaška oblast naj bi bila le začasna
Vojaška oblast naj bi bila le začasna FOTO: Tomaž Bodner
Tajska je od druge svetovne vojne naprej doživela 17 državnih udarov, zadnjega leta 1991.

Vlada premiera Šinavatre je imela doslej precej težav z nezadovoljnimi prebivalci in protesti. Aprila so potekale izredne parlamentarne volitve, vendar brez udeležbe opozicije, vrhovno sodišče države pa jih nato ni potrdilo.

Pred tem je v televizijski izjavi predstavnik vojske dejal, da želijo z udarom združiti državo, nimajo pa namena obdržati oblasti, zato bodo razpisali 'svobodne in pravične' volitve, na katerih bo lahko kandidiral tudi odstavljeni premier. Datum sicer še ni znan, je pa Bunjaratkalin povedal, da je zelo malo možnosti, da bi jih pripravili pred naslednjim septembrom.

Vojska je sicer takoj po prevzemu oblasti razglasila začasno vlado in prisegla zvestobo kralju Bhumibolu Aduljadeju. Tajsko ustavo so razveljavili in uvedli izredno stanje, razveljavili so tudi vse zakone, sprejete v zadnjih trinajstih letih. Prepovedali so tudi vsa politična združevanja za več kot pet ljudi.

Napetosti med kraljem in premierjem

Že dalj časa je znano, da si tajski kralj in dosedanji predsednik vlade nista bila naklonjena. Tako je kralj že ob zadnjem rednem letnem govoru, ki ga ima na svoj rojstni dan 5. decembra, Šinavatri očital, da vodi državo kot svoje podjetje, je razložil Bodner.

Tajski časopisi
Tajski časopisi FOTO: Tomaž Bodner

Šinavatra si je zaupanje ljudstva zapravil zaradi številnih finančnih nepravilnosti. Tako bi moral, ko je postal predsednik vlade, zaradi nezdružljivosti politične in ekonomske funkcije prodati svoje deleže v podjetjih, a jih je le prepisal na člane družine ter celo vrtnarja in sobarico. Ko je podpisal zakon, zaradi katerega mu ni bilo treba plačati davek na dobiček - 30 odstotkov od dokoli 1,95 milijarde dolarjev - je opozicija zahtevala njegov odstop. Šinavatra pa je namesto tega razpustil parlament in sklical izredne volitve, ki pa so jih vse ostale stranke bojkotirale. Volitve so propadle, vrstili so se protesti, s katerimi so zahtevali Šinavatrin odstop, da pa se je kljub temu oklepal oblasti.

Strog nadzor medijev in mej

Vojska je v Bangkoku zasedla vse urade vlade premiera Taksina, pa tudi sedeže televizijskih in radijskih postaj in uvedla nadzor medijev. Javna televizija predvaja le filme o kralju, vse tuje televizijske postaje so začasno prekinile program, a naj bi medtem začele spet oddajati.

Novičarski programi, kot sta ameriški CNN in britanski BBC, so na Tajskem prekinili oddajanje, potem ko je neka ženska v pogovoru za BBC rekla, da Taksina ne bi smeli odstraniti s pučem, ampak bi mu morali soditi. Okoli desetih po našem času so spet začeli oddajati.

Turist s fotografskim aparatom
Turist s fotografskim aparatom FOTO: Tomaž Bodner

Sicer so napovedovali, da bodo prekinili povezave s svetom, ko naj bi odstavljeni premier Šinavatra imel govor pred Generalno skupščino Združenih narodov. Ker ga je odpovedal se to ni zgodilo. Prevratniki trdijo, da želijo preprečiti vsakršne dezinformacije, ki bi bile škodljive novim vojaškim oblastem.

Kot nam je sporočil bralec, je vojska je med drugim zasedla sedež Komunikacijskih oblasti Tajske, ki imajo edine dovoljenje za mednarodne povezave, tako telefonske kot internetne. Kljub temu naj bi uporaba omrežij potekala normalno.

Tajski časniki
Tajski časniki FOTO: Tomaž Bodner

Premierju grozi aretacija?

Tajski premier je v torek zaradi vojaškega udara v domovini v New Yorku najprej prestavil svoj za v sredo predvideni nastop na splošni razpravi Generalne skupščine ZN (GS ZN) na torek, na koncu pa ga je odpovedal in napovedal, da se bo vrnil na Tajsko, kar pa se ni zgodilo. Ob vrnitvi v domovino naj bi mu grozila aretacija.

Ameriška vlada se je na novico o vojaškem udaru na Tajskem odzvala s splošnim pozivom k spoštovanju demokracije in prava. Nekdanji zunanji minister Lawrence Eagleburger je v pogovoru za televizijo Fox ocenil, da se vlada, razen splošnih izjav o demokraciji in redu, ne bo vmešavala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomazbodner
21. 09. 2006 20.26
stane: Nikogar ne bo treba resevati. Le poskrbite, da imate urejene vizume, ker se lahko dobi Visa on Arrival le na letaliscu v Bangkoku, pa se to samo v primeru, ce imate polet iz drzave v najvec 15 dneh. Se ena malenkost, da ne boste vsi zmedeni - 28. septembra se odpira novo letalisce v Bangkoku, da ne boste mislili na poti nazaj, da vas taksisti goljufajo.
stane@jesenice.net
21. 09. 2006 13.53
NAVALITE slovenci, sej vas bojo pol reševal kot so KRIŽNARJA, ki pa sedej po Londonu skače pa demonstrira HALOOOOOOOO , a smo res tolk zaplankani
anzi_mahackala
20. 09. 2006 21.30
apolon: za tak denar bi se ti stokrat toliko pregledal reklam. Drugace se pa strinjam s teboj, ker mi pocasi gredo ze na zivce.
ssg
20. 09. 2006 17.22
Ups, sploh si še nisem prebral članka; vidim, da že na samem začetku piše "Tomaž Bodner..." :D
tomazbodner
20. 09. 2006 16.37
Thaksinu res ne dajo mira... menda v Londonu tajski studentje pripravljajo demonstracije, s katerimi ga hocejo prisiliti, da zapusti Veliko Britanijo... kamor se niti prispel ni...
tomazbodner
20. 09. 2006 16.00
ssg: Ja, zgleda...
ssg
20. 09. 2006 15.36
@valuk, na Tajskem je bil zadnji državni udar pred 15 leti. @tomazbodner, si ti tisti slovenski državljan, ki že 12 let živi tam in pravi, da je vse mirno? :)
tomazbodner
20. 09. 2006 12.16
Tajska ima novega predsednika vlade. To je Pridiyathorn Devakula, dosedanji gurner Bank of Thailand. Na Tajsko se je vrnil iz Singapura opoldne ter sprejel ponujeno funkcijo.
valuk@mail386.com
20. 09. 2006 08.36
Glede na to, da je to že 17. državni udar lahko rečemo, da je to že del njihove florklore!!