V Turčiji žalujejo za žrtvami dveh eksplozij pred mirovnim shodom v prestolnici Ankara. Umrlo je najmanj 95 ljudi, 245 ljudi je ranjenih, od tega je 48 oseb v kritičnem stanju.
Turška stranka HDP pa je sporočila, da je identificirala 120 trupel, osem je ostalo neidentificiranih. Uradne potrditve novih številk žrtev napada še ni.
Zastave so danes po vsej državi spuščene na pol droga, svojci žrtev pa se pripravljajo na pokop. Najhujši teroristični napad v zgodovini sodobne Turčije je še zaostril napetosti v državi pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami, ki bodo 1. novembra.
Posnetek eksplozije prikazuje, kako so udeleženci, ki so se zbirali na trgu pred železniško postajo, plesali, nato pa je okoli 10. ure odjeknilo. Shod je sklicala leva opozicija, udeleženci so želeli terjati konec spopadov turških varnostnih sil s pripadniki prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).
Stranka HDP je kasneje v izjavi sporočila, da sebe oz. svoje člane smatra za glavno tarčo. Obenem je odgovornost za napad pripisala vladi ter odpovedala vse predvolilne shode.
Dva višja predstavnika turških varnostnih sil sta Reutersu povedala, da vse kaže, da je bila za napad odgovorna Islamska država (IS). Dejal je, da je napad zelo podoben tistemu v mestu Suruc, julija letos, ko je umrlo 30 ljudi. Odgovornosti za napad sicer ni prevzel še nihče. Identificirali naj bi enega izmed napadalcev. Šlo naj bi za moškega, starega med 25 in 30 let.
Vlada in predsednik Recep Tayyip Erdogan sta dejanje označila za teroristični napad in sta ostro zavrnila krivdo. Erdogan je dejal, da je bil cilj napadalcev povzročiti razkol v družbi.
V Ankari danes protesti
Dan po samomorilskih napadih v Ankari se je na demonstracijah v turški prestolnici danes zbralo več tisoč ljudi. Udeleženci shoda, ki so se zbrali na trgu Sihhiye, vlado obtožujejo odgovornosti za napad. Množica, ki se je zbrala na poziv sindikatov, nevladnih organizacij ter političnih strank, ki so blizu levici in kurdski manjšini, je vzklikala gesla proti vladi in konservativnemu predsedniku, ki po njihovem mnenju nosita odgovornost za napad. Slišati je bilo vzklike, kot so "Erdogan morilec", "Vlada odstopi" in "Država bo plačala''.
Po navedbah prokurdske stranke HDP, ene od pobudnikov sobotnega protivladnega shoda za mir, ki se je kasneje sprevrgel v tragedijo, ima turška vlada povezave z džihadisti skrajne skupine Islamska država.
Kot so sporočili s HDP, je policija danes razgnala delegacijo poslancev in sindikatov, ki so želeli na prizorišče napada položiti cvetje. Demonstracije so sicer potekale ob zelo poostrenih varnostnih ukrepih policije, pa tudi sindikati so v strahu pred novimi napadi okrepili nadzor nad protestniki.
Več do vlade premiera Ahmeta Davutogluja kritičnih sindikatov je po napadu napovedalo dvodnevno stavko. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, so se zanjo odločili "v protest proti fašističnemu pokolu in v spomin na svoje umrle prijatelje".
Turška vojska napadla PKK
Turška vojska je, kot poroča Reuters, sporočila, da so izvedli zračne napade na cilje prepovedane kurdske stranke na jugovzhodu Turčije in na severu Iraka. To se je zgodilo dan potem, ko je PKK po terorističnih napadih sporočila, da je do volitev prekinila vse vojaške aktivnosti. Zaklonišča so bila uničena v mestih Metina in Zap na severu iraka, ubitih je bilo 14 kurdskih skrajnežev na jugovzhodu Turčije, je sporočila turška vojska.
V sobotnih letalskih napadih v pokrajini Diyarbakir na jugovzhodu Turčije pa je bilo ubitih 14 borcev PKK.
Turčijo 1. novembra čakajo predčasne parlamentarne volitve, obenem pa jo pretresa nasilje med vojsko in pripadniki militantne kurdske skupine PKK. To je po dveh letih premirja sledilo julijskemu napadu na prokurdske aktiviste v turškem mestu Suruc na meji s Sirijo, ki naj bi ga izvedla Islamska država.
Po Turčiji več aretacij v povezavi z IS
Turške oblasti so sporočile, da so v obsežni policijski akciji v večih krajih po državi, ki je sledila po sobotnem napadu, prijeli 36 podpornikov IS starih med 20 in 42 let. V južni provinci Adana so aretirali osebo, za katero sumijo, da je omogočala prenočitev regrutom IS, poroča turška tiskovna agencija Anadolu Agency.
Osumljenec naj bi oddajal stanovanja tujim državljanom, ki se odpravljajo na bojišča v Sirijo, je pojasnila turška policija. Pri njemu naj bi našli tudi več podatkov o kontaktnih osebah v Siriji.
V enem od stanovanj je policija zasačila državljane Francije, Italije, Indonezije, Savdske Arabije, Nemčije, Tunizije in Egipta. Policija jih je predala lokalnemu uradu za imigracije.
Prijete osebe sicer naj ne bi bile povezane z zadnjim napadom, akcija naj bi bila del boja proti terorizmu.
KOMENTARJI (444)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.