Turški zunanji minister Abdulah Guel je sicer že sinoči napovedal, da bo Turčija zagotovo poslala svoje vojake na sever Iraka, vendar pa ni napovedal, kdaj bo do tega prišlo. Turški vdor na sever Iraka bi glede na opozorila Washingtona lahko povzročil zmedo in morebitne spopade med turškimi in ameriškimi četami, poleg tega pa tudi nemire med kurdskim prebivalstvom na severu Iraka.
Kot je pojasnil Guel, naj bi turški vojaki na iraškem ozemlju, v primeru, da bi tja prodrli, skušali iraškim beguncem preprečiti prihod na turško mejo, hkrati pa tudi, da se iraški Kurdi ne bi odcepili od Iraka. Do odločitve Ankare je sicer prišlo le nekaj ur potem, ko je Turčija odprla svoj zračni prostor za ameriška letala v času vojne v Iraku. Kljub dovoljenju preletov pa ameriškim letalom Turčija ni dovolila uporabe letalskih oporišč ali pristankov za oskrbo z gorivom.

Turčija je na obmejno območje z Irakom dodatno poslala še kakih 5 tisoč vojakov, ki naj bi po vsej verjetnosti kmalu vkorakali na sever Iraka. Na severu Iraka je sicer nameščenih že več tisoč turških vojakov, ki so skrbeli za mir v iraškem Kurdistanu, toda tokrat naj bi bila njihova naloga tudi zavarovati turške meje pred navalom iraških beguncev že kar na iraškem ozemlju.