Zunanje ministrstvo je konzulu naročilo, naj "zapusti Turčijo za določen čas''. Že v torek je Turčija odrekla gostoljubje izraelskemu veleposlaniku v Ankari Eitanu Naehu. Ta je nato danes zapustil državo ob močni medijski pozornosti. Tudi zanj ni znano, za koliko časa je zapustil državo. Hkrati je Turčija na posvetovanja v domovino poklicala tudi svojega veleposlanika v Tel Avivu.
Način odhoda izraelskega veleposlanika iz Turčije je razjezil izraelsko vlado, saj so ga mediji posneli, kako je bil deležen posebnega varnostnega pregleda, nato pa sam sedel na letališču. Izraelsko zunanje ministrstvo je zato danes na pogovor poklicalo turškega odpravnika poslov v državi in mu izrazilo nezadovoljstvo zaradi "neprimernega ravnanja" z veleposlanikom.
Poudarili so, da je bil izpostavljen strogemu varnostnemu pregledu ob vnaprej pripravljeni navzočnosti turških medijev. Ob tem so lokalne medije povabili k spremljanju prihoda turškega odpravnika poslov na ministrstvo.
Izrael je kasneje v odzivu na turško ravnanje od turškega konzula v Jeruzalemu v torek prav tako zahteval, naj zapusti državo. "Turškega konzula v Jeruzalemu smo danes popoldan poklicali na pogovor na zunanje ministrstvo in od njega zahtevali, naj se vrne v domovino na posvetovanja za določeno obdobje," so ob tem sporočili z izraelskega zunanjega ministrstva.
Svojega predstavnika pa iz ZDA umikajo tudi Palestinci. Predsednik Mahmud Abas je v torek zvečer najavil, da bo Husam Zomlot, vodja pisarne Palestinske osvobodilne organizacije v Washingtonu, ZDA zapustil danes.
Palestinci se 15. maja, ob dnevu katastrofe (nakba), spominjajo ustanovitve države Izrael oziroma izgona in bega okoli 750.000 Palestincev, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove po koncu prve arabsko-izraelske vojne leta 1948. V Betlehemu je v torek protestiralo kakih 200 Palestincev, v Ramali se jih je zbralo okoli sto.
Palestinci so v torek prišli na ulice dan po krvavih množičnih protestih proti preselitvi ameriškega veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem. Izrael in ZDA so za nasilje in posledično smrtne žrtve okrivila palestinsko gibanje Hamas, ki nadzoruje območje Gaze.
Na območju Gaze so sicer torek pokopali ubite v ponedeljkovih protestih. Pogrebov se je udeležilo več tisoč ljudi.
Spor, v katerem sta turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki se ima za glavnega zagovornika pravic Palestincev, in njegov izraelski kolega Benjamin Netanjahu v torek na Twitterju izmenjavala krepke medsebojne obtožbe, bi lahko ogrozil dogovor iz leta 2016 o normalizaciji odnosov med državama. Do normalizacije je prišlo po tem, ko sta državi leta 2010 prekinili diplomatske odnose po izraelskem napadu na konvoj turških ladij s človekoljubno pomočjo za Gazo.
Papež je zaskrbljen
Papež Frančišek je danes izrazil zaskrbljenost nad naraščajočim nasiljem na Bližnjem vzhodu. "Zelo sem zaskrbljen nad eskalacijo napetosti v veti deželi in na Bližnjem vzhodu ter spiralo nasilja, ki se vse bolj odmika od poti miru, dialoga in pogajanj," je med tedensko avdienco v Vatikanu povedal papež. "Izražam globoko bolečino zaradi umrlih in žrtev, poleg tega pa sem v molitvi s tistimi, ki trpijo," je povedal danes.
"Ponavljam, da nasilje ni nikoli vodilo v mir. Vojna spodbuja vojno in nasilje spodbuja nasilje," je še poudaril in pozval k dialogu, pravičnosti in miru.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.